14.10.: události v kosmonautice

Vybraná výročí a události z kosmonautiky a raketové technikypondělí 14.10.2013

 40. výročí vypuštění sondážní rakety Petrel 1 P100A; základna Andoya (Norsko), dostup 166 km.
 50. výročí letu sondážní rakety Black Brant 2A-20; základna Fort Churchill (Kanada), dostup 145 km.
 60. výročí prvního letu křídlaté rakety Navaho X-10 (GM-19307); při přistání poškozen podvozek.
 60. výročí narození Olgy Nikolajevny Kljušnikovové, ruské lékařky, nedokončila kosmonautický výcvik.
110. výročí narození Semjona Arijeviče Kosberga, ruského konstruktéra raketových motorů v OKB-154.

*****
Během dne proletěly v blízkosti Země planetky: 2013 TM127 (v 00:28 UT v minimální vzdálenosti 0,007789 AU, tj. 1,16 miliónu km) a 2013 TL (v 04:29 UT v minimální vzdálenosti 0,08481 AU).
*****

Posádka Mezinárodní kosmické stanice (Jurčichin, Kotov, Rjazanskij, Parmitano, Nyberg[ová] a Hopkins) má dnes v plánu kontrolovat a obsluhovat probíhající vědecké experimenty a zajistí technickou obsluhou systému zabezpečení životních podmínek. Pro posádku je dále naplánována běžná denní kontrola stavu stanice a dvouhodinové fyzické cvičební.

*

Americká sonda Cassini uskutečnila průlet T-95 kolem Saturnova měsíce Titan. Největší přiblížení bylo na 961 km od povrchu měsíce v oblasti rovníku a hlavním úkolem výzkumu byly magnetické interakce, sledování vlivu sluneční aktivity na magnetosféru a sezónní změny jezer na Titanu. Na odletové části byl pomocí radaru skenován povrch měsíce. Výsledky měření budou na Zemi postupně předávány v následujících dnech.

*

Ames Research Center v Moffett Field, výzkumné středisko NASA, uvedlo, že shutdown americké vlády tvrdě dopadl na její činnost. Výzkumné programy byly téměř zcela zastaveny a v chodu jsou jen nejnutnější projekty. Středisko také muselo zrušit konferenci o umělé gravitaci a přerušeny byly také testovací práce při hledání příčiny havárie letounu s laboratoří SOFIA z července letošního roku v San Francisku.

*

Dr. Harold Levisonz Southwest Research Institute v Boulderu řekl, že sonda New Horizons (která doletí k Plutu v roce 2015) by měla přispět k objasnění vzniku Plutonova systému měsíců. Předpokládá se, že největší měsíc soustavy Charon vznikl před asi čtyřmi miliardami let při srážce, ale potíž nastává u dalších malých měsíců, které by podle teorie měly být mnohem blíže k mateřskému tělesu než jsou nyní pozorovány.

*

V RKK Energija v rámci vývoje nové pilotované kosmické lodi proběhl test, při kterém se do rozměrové makety návratové části lodi usadili kosmonauti a prováděli činnosti při mimořádné události. Při pokusu spolupracovali specialisté a kosmonauti Střediska přípravy kosmonautů J. A. Gagarina.

*

Americká měsíční sonda LADEE, která v neděli upravila oběžnou dráhu kolem Měsíce, zahajuje vědecká měření. Sonda bude v následujících 25 dnech provádět vědecká měření a rovněž bude testován přenos dat pomocí laseru. Po skončení primární části mise bude snížena selenocentrická dráha a bude pokračovat druhá část mise.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Sedláček | pondělí 14.10.2013 23:30 | karma článku: 7,66 | přečteno: 137x