10.10.: události v kosmonautice

Vybraná výročí a události z kosmonautiky a raketové technikyčtvrtek 10.10.2013

40. výročí vypuštění zpravodajské družice Kosmos 598; základna Pleseck, raketa Voschod.
50. výročí startu sondážní rakety Nike Apache (NASA 14.103NA); Wallops Island, dostup 158 km
60. výročí zkušebního vypuštění balistické rakety R-1 ze základny Kapustin Jar; dostup 100 km.
70. výročí narození Paramaswarena Radhakrishnana Naira, indického fyzika a adepta kosmického letu.
80. výročí tragického úmrtí Reinholda Tilinga, německého raketového průkopníka.

*****
V průběhu den proletěly v blízkosti Země planetky: 2013 TT5, v minimální vzdálenosti 0,0277 AU (v 19:56 UT), a 2013 SU19, v minimální vzdálenosti 0,0699 AU (v 07:39 UT).
*****

Ruská část posádky Mezinárodní kosmické stanice (Jurčichin, Kotov, Rjazanskij) bude v průběhu dne testovat spojový systém ruského segmentu stanice a přenos TV v standardu MPEG-2, budou zkoušet dálkovou obsluhu pracoviště v americkém segmentu stanice a vymění ventilátory v modulu Zvezda. Kosmonauti zajistí obsluhu a kontrolu vědeckých experimentů a technickou obsluhu systému zabezpečení životních podmínek. Plán činnosti pro americkou část posádky (Parmitano, Nyberg[ová] a Hopkins) nebyl zveřejněn. Pro všechny členy posádky je naplánována běžná denní kontrola stanice a dvouhodinové fyzické cvičení na zařízeních stanice.

*

Americká astronautka Marsha Ivins[ová], která nedávno odešla do penze, hovořila na University of Canterbury o pilotovaných kosmických letech - sama se účastnila pěti misí a strávila ve vesmíru více než 55 dní. Ve svém vystoupení mj. řekla, že z oběžné dráhy nelze bez pomůcek pozorovat velkou čínskou zeď, jež je sice velice dlouhá, ale pro pozorování je velice úzká. Bývalá astronautka také hovořila o akci International Dark Sky Reserve Board, která se věnuje zmenšení "světelného znečištění" noční oblohy.

*

Evropská kosmická agentura zahájila v chilské poušti Atacama zkoušky svého roveru určeného pro výzkum Marsu. Poušť Atacama byla vybrána jako nejsušší místo na Zemi a její morfologie se podobá podmínkám na Marsu. Vozítko je dálkově řízeno z britského střediska Satellite Applications Catapult v Harwellu. V průběhu prvního dne zkoušek bylo potřeba uskutečnit několik drobných úprav na roveru a vědeckých přístrojích. Testování bude probíhat po celý tento týden.

*

V Moskvě bylo oznámeno, že Ukrajina a Rusko podepíší 15. října prováděcí protokol k Programu dvoustranné spolupráce při zkoumání a využívání kosmického prostoru na roky 2012 až 2016. Cílem Protokolu, který byl podepsaný v loňském roce, je zvýšit efektivitu kosmické činnosti v obou zemích a zlepšit spolupráci ruských a ukrajinských státních i soukromých organizací.

*

Sonda Juno po gravitačním manévru u Země přešla do bezpečnostního režimu; sonda přešla do nouzového provozu po výstupu ze stínu Země. Pozemní stanice se sondou komunikuje a v současné době se analyzuje přijatá telemetrie k odhalení příčiny přechodu do nouzového režimu. Událost nemá žádný vliv na trajektorii letu, neboť průlet kolem Země byl pasivní a podle vyhodnocení průletu proběhl podle plánu.

*

Ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal dekret, kterým jmenuje do funkce ředitele Federální kosmické agentury (Roskosmosu) Olega Ostapenka, bývalého náměstka ministra obrany. Ostapenko byl před jmenováním do funkce uvolněn ze služby v ruské armádě. Předseda vlády se s novým šéfem Roskosmosu sešel a popřál mu do nové funkce mnoho zdaru. Později se s Ostapenkem sešel také stávající šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin.

*

Ze základny Kapustin Jar byla úspěšně vypuštěna mezikontinentální balistická raketa Topol. Cvičná hlavice dopadla na cvičný cíl v prostoru polygonu Sary-Šagan v Kazachstánu. Ministerstvo obrany uvedlo, že cílů zkušebního startu bylo plně dosaženo.

*

Náčelník pilotovaného programu Roskosmosu Aleksej Krasnov oznámil, že pilotovaná kosmické loď Sojuz TMA-11M odstartuje v původně plánovaném termínu - 7. listopadu 2013. Některé sdělovací prostředky spekulovaly, že na kosmodromu došlo ke zpoždění přípravy nosné rakety. Vedla je k tomu mimořádná noční směna, o níž Krasnov prohlásil, že příprava pilotovaného letu zahrnuje i noční směny.

*

Americká observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory) zaznamenala 9. října v 01:48 UT nejsilnější sluneční erupci za poslední dva měsíce (třídy M2.8). Proud nabitých částic způsobil na Zemi menší geomagnetickou bouři. Podle odborníků ze střediska pro vesmírné počasí by mohla následovat další vlna geomagnetické aktivity.

*

Více než 70 zaměstnanců NASA protestovalo před hlavní branou Ames Research Center proti shutdownu federální vlády. Předseda místních odborů Lee Stone řekl, že výzkumníci chtějí pokračovat ve své práci; do střediska má přistup jen asi tři procenta zaměstnanců zajišťujících neodkladné úkoly. Nathalie Batalha[ová], která se zabývá pozorováním prostřednictvím observatoře Kepler, dodala, že jí není umožněno pracovat ani bezplatně.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Sedláček | čtvrtek 10.10.2013 23:30 | karma článku: 6,41 | přečteno: 117x