O EU, sexuální revoluci, českých europoslancích a paní Češkové

Zatímco manžel slovenské europoslankyně Záborské (podobně jako kdysi staří Izraelité kolem hradeb Jericha) symbolicky sedmkrát obcházel budovu Evropského parlamentu v Bruselu, europoslanci rozdílem sedmi hlasů podruhé odmítli sáhodlouhou zprávu o sexuálním zdraví a sexuální výchově, která absolutně nerespektovala zásady zdravého rozumu, morálky a subsidiarity. Sedm hlasů je zatraceně málo a každý se počítá.

V Evropském parlamentu to funguje nějak tak, že pokud je podána k nějaké zprávě i její alternativa, hlasuje se nejprve o této alternativě, a pokud je schválena, ta původní zpráva je automaticky zamítnuta. Podpořit alternativu tedy znamená říct ne původnímu návrhu, v tomto případě návrhu portugalské socialistické europoslankyně Edity Estrely, místopředsedkyně Výboru pro ženská práva a rovnost pohlaví a hlavní propagátorky zprávy. Z českých europoslanců se takto rozhodlo hlasovat 7 statečných a přehledné informace o celém hlasování lze získat zde (možná není na škodu vědět, co tam naši milí zástupci dělají, když už jsme si je zvolili).

Mezi odpůrci alternativy (tedy pravděpodobně zastánci původního návrhu paní Estrely) mě zaujala paní Andrea Češková. Jelikož je jedinou českou zástupkyní ve Výboru pro ženská práva a rovnost pohlaví, který má původní zprávu na svědomí, podívejme se na ni trochu zblízka (tuto zprávu označovanou jako Estrela Report si lze česky přečíst zde, jenom varuji, že její délka může vážně škodit vám i lidem ve vašem okolí):

Moment č. 1 – červen 2009: politická hvězda paní Češkové strmě stoupá, neboť ze zastupitelstva Prahy 5 se dstává do EP. Mnozí Pražané si asi vzpomenou na její předvolební kampaň, neboť na její podobiznu člověk narážel v jistých částech Prahy téměř všude. Nejvíce se vyjímala ta fotografie, kde jsou evidentně záměrně zdůrazněny její řekněme „ženské přednosti“. Jí samotné se prý tato fotografie nelíbila, souhlas k jejímu použití nicméně dala. Ale dobře, když se cítí na velkou politiku, proč ne...

Moment č. 2 – říjen 2010: bývalý europoslanec Daniel Strož (sice komunista, ale i ti mají někdy pravdu) se pozastavuje nad obdivuhodnou nečinností paní Češkové v EP. „Andrea Češková se po celý první rok – čili po celou první pětinu svého europoslaneckého mandátu – neprojevila vůbec ničím! Kromě toho tedy, že dokázala tu dobu přímo grandiózně proflákat.“ Zpráva o činnosti českých europoslanců za volební období 2009/2010 skutečně prozrazuje, že paní Češková měla z našich zástupců třetí nejmenší procentuální účast na hlasováních a všechny ostatní hodnocené položky – počet zpráv, písemných prohlášení, vystoupení na plenárním zasedání, návrhů usnesení, stanovisek, otázek a změn ve zprávách – mají jeden společný znak: nulu jak Brno. Následující rok se již polepšila: na hlasování začala chodit a zaznamenala celkem 28 sledovaných výstupů, což ji zařadilo do pěkného českého průměru (nejaktivnější český poslanec Libor Rouček měl 138 výstupů).

Moment č. 3 – září 2013: paní Češková publikovala krátký článek, ve kterém se věnuje hodnocení práce europoslanců. „Ačkoliv mne může těšit, že jsem v tomto žebříčku skončila v kategorii předložených zpráv na druhém místě, v kategorii pozměňovacích návrhů pak na třetím místě ze všech českých europoslanců, je zapotřebí veřejnosti objektivně sdělit, že posuzovat kvalitu práce poslance pouze na základě těchto kritérií není zcela férové.“ O objektivnosti tohoto měření by se samozřejmě mohla vést dlouhá debata a má asi sloužit spíše pro základní orientaci, nicméně podívejme se na výsledky paní Češkové detailněji: v docházce i v účasti na hlasování je z 22 českých europoslanců třetí od konce a v ostatních kategoriích zaznamenala dělené 3. – 5., dvakrát 12., dělené 6. – 22. (za 0 písemných prohlášení, zřejmě se do jejich sestavování nechce skoro nikomu) a dělené 14. – 15. místo. S těmito umístěními se ale už moc nechlubila. Např. paní Roithová vyhrála rovnou ve třech hodnocených kategoriích, dále byla 3., 4. a 10. To se mi zdá jako mnohem vyrovnanější a zajímavější výsledek. A jako celku se mu nějaká výpovědní hodnota přiznat musí.

Moment č. 4 – prosinec 2013: ODS publikovala krátké zdůvodnění, proč její poslanci jako správní konzervativci (v EP se řadí ke Skupině evropských konzervatistů a reformistů) nepodpořili Estrela Report. A skutečně, všichni poslanci za ODS hlasovali proti návrhu – až na paní Češkovou. Proč nerespektuje konzervativní mínění své konzervativní strany? Ve svém prohlášení jen opakuje nicneříkající fráze o právech: „Antikoncepce, sexuální výchova a bohužel i ukončení nechtěného těhotenství jsou součástí našeho života a je třeba vnímat, že naše společnost se nemůže vrátit o sto a více let zpátky. Každá žena by měla mít možnost využít právo na sexuální a reprodukční zdraví, což znamená, že žena má mít právo o svém vlastním životě i sama rozhodovat.“ V o pár měsíců starším textu se dokonce pohoršuje: „Ženám ale bývá tento zákrok často upřen i v zemích, kde je potrat zákonem povolen. A to proto, že existuje možnost odmítnout provést potrat z důvodu ‘svědomí’. Tímto způsobem může lékař zákrok nesmyslně odkládat až do doby, kdy nebude možné potrat provést. A to v souladu se zákonem.“ To už je ovšem argumentace jiného kalibru. Jinými slovy: Jestliže je možné se s odvoláním na „svědomí“ vyhnout zabití nevinného člověka, pak jde skutečně o vážný nedostatek legislativy a je k pláči, že s tím ještě nikdo nic neudělal... Uaaaa!!!

Za své první volební období, které končí v roce 2014, si paní Češková jako europoslankyně vydělá až 60 milionů korun. Nějak moc peněz za nějak málo rozumu. Jelikož se mi zdá jako osoba pro tuto činnost zcela nekompetentní, pevně doufám, že to bude i období poslední. Nechám se překvapit příští rok.

Autor: Jakub Sluka | sobota 14.12.2013 12:00 | karma článku: 26,09 | přečteno: 1338x