Tekuté vánočky

Vánoce jsou samy o sobě symbolem tradice, tak proč by se na ně nemohly nabalovat tradice další, že. A tak se každý rok scházívám s přáteli ve Strahovském pivovaru Norbert na takzvaném Tradičním pití vánočky.

Že se vánočka nedá pít? Ale jistěže dá. Pokud ovšem onou vánočkou myslíme místní speciální kořeněný polotmavý bock, žehnaný vždy začátkem adventu některým z místních premonstrátů. Většinou to bývá nějaká osmnáctečka, pak je okamžikem přípitku (když to je možné) 18. prosinec 18 hodin 18 minut. A když se podaří devatenáctečka, sejdeme se o 25 hodin a jednu minutu později. Radujme se, veselme se!

Vánoční speciály se už dávno staly pevnou součástí i našeho českého pivního kalendáře. Už nějaký čas tam mají své místo jednorázové kousky, nabízené k jedné konkrétní události, akci či výročí (jako jsou zelená piva na Zelený čtvrtek, nebo na den sv. Patrika, nebo piva narozeninová), i piva sezónní, která se produkují vždy v určitou roční dobu (třeba původní märzen či summer ale).

Vánoční piva bývají tak trochu kombinací obojího. Buď se nabízejí po celý advent až někdy do Tří králů (nebo dokud nedojdou), to pak je skoro půlsezónní úkaz, nebo bývají v prodeji konkrétně jen během vánočních svátků, pak je to třeba i limitovaná edice jen pod stromeček. Vánoční piva vycházejí zpravidla z podzimních a zimních sezónních piv, tedy z podzimních brown ejlů či zimních bocků, weizenbocků, porterů, stoutů.. Kapitolou mimo kategorie jsou belgické vánoční tripel ejly, trapisti, popřípadě saisony. Ale u nás to bývají nejčastěji jantarové a tmavé speciály a bocky. Ale vynalézavost sládků nezná mezí, a tak mezi vánočními speciály najdeme i opravdové stylové rarity.

V horším případě si pivovary ulehčí práci, vezmou jakékoli své běžné pivo, okoření ho - a hle: vánoční speciál je tu. Je to totéž, jako kdybychom na štědrovečerní tabuli servírovali běžnou večeři, kterou známe o celý rok, a jen přidali trochu hřebíčku bez ohledu na to, jestli se hřebíček do toho guláše hodí či ne.

Takových případů ale ubývá. Hodně pivovarů totiž správně pochopilo čas předvánoční i jako skvělé marketingové období. O adventu a pak o svátcích nejenže chceme pít zajímavá příležitostná piva, ale také v tu dobu chystáme dárky. A pivovary nám jdou naproti nabídkou svých dárkových setů kde kromě sklenice a výběru z běžné produkce obvykle nechybí ani vánoční speciál. Obchodníci s pivem jistě potvrdí, že během adventu zažívají své největší žně v roce. A kdo je typickým zákazníkem? Přece manželky, přítelkyně, partnerky, kamarádky. A tak je dobré myslet i na hezké balení, které na ně udělá dojem. Ale my stejně víme, že hlavní je to, co si nalejeme do sklenice.

A co si dáme do sklenice my? Zde je pár tipů. Slavný Pivovarský dům v Ječné ulici na Novém Městě každý advent vypravuje vanilkový speciál. A k němu dostanete na ubrousek opravdový vanilkový rohlíček. Zdaleka ne každý advent – ale letos se zadařilo – tu dostanete onačejší lahodu. Kamarád pivovarník z maďarského Miškolce má také dvě vinařství v Tokaji. A když se tedy zadaří, pošle do Prahy pravou tokajskou esenci. No to je pak pivo! Tokaj, tokaj, vykrúcaj.

Loňský vítěz soutěže První pivní extraligy mezi čepovanými ležáky z pražských mikropivovarů O krále Prahy, hostivařský Vik, se umí vytasit s vánoční verzí skotského ejlu Wee Hevík, což je osmnáctečka připravená ve spolupráci s pivovarem Four Elements. Je libo trochu připáleného karamelu? No jistě!

Karamelovou příchuť barevných sladů má i Únětický vánoční speciál, pravidelně připravovaný podle receptury legendárního sládka Vladimíra Černohorského. Vláďa už mezi námi není, ale jeho piva ano! Na speciální slady sází i vánočka od sokolovského Permonu. Tady totiž vánoční speciál pojali jako verzi vídeňského ležáku na bázi červeného sladu.

Od klasického ležáku odvozuje svůj vánoční speciál pivovar Mazák z Dolních Bojanovicích. V téhle vsi je v každé druhé chalupě vinařský sklípek, prosadit se zde s pivem, to už chce kus odvahy. A když už jsme u vína, tak takový Chomout, skvělý pivovar z Olomouce, ten svůj vánoční speciál pojal hodně originálně. Jmenuje se St. Urban a je to season, při jehož výrobě se ke sladům přidává mošt z vinných hroznů frankovky. A vůbec se to nepere!

Ovšem králem mezi vánočními speciály je Ježíšek. To je dvakrát dvojitá IPA z pivovaru Zichovec. I podle největšího českého e-shopu (to je divné slovo, že) Pivní mozaika je to jen prodávanější a nejlépe hodnocený vánoční speciál. A proč je to IPA dvakrát dvojitá? Kromě toho, že má dvojnásobné sypání (však je to taky dvacítečka), je ještě navrch dvakrát chmelená zastudena, a to velmi aromatickými chmely. Navzdory názvu to není žádný drobeček na hraní, ale pořádně ostrý a hořký kus. Inu, každý to má na Vánoce jinak.     

Faktem ale je, že si pod pojem „vánoční aroma“ představujeme všichni tak nějak totéž: rozinky, vanilku, koriandr, zmíněný hřebíček, svatojánský chléb, skořici, med, pomerančovou kůru, křížaly.. Prostě ony příjemně nasládlé tóny domácího tepla, svátečního klidu a bezpečí. A přesně totéž chceme po vánočních pivech. Je to vlastně takové naše tekuté cukroví.

Ale bezpečné cukroví! Také se každý rok těšívám na zlaté prasátko, a tak vždy na Štědrý den až do večerní tabule držívám přísný půst. Jenže ten platí jen na jídlo. O tekutinách se pravidlech pro zjevení vánočního zázraku neříká nic. Takže na zdraví a šťastné Vánoce!        

 

Autor: Ladislav Jakl | pondělí 27.12.2021 9:46 | karma článku: 21,99 | přečteno: 597x

Další články autora

Ladislav Jakl

Velikonoční semafor

Skoro denně přes tenhle přechod chodívám. Naposled včera. A téměř denně tam bývám jediným, kdo na semaforu čeká na zelenou. Mnozí ostatní se ženou dál na červenou, i když zjevně nikam nepospíchají.

17.4.2025 v 15:22 | Karma: 28,64 | Přečteno: 519x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Letadlo, sopka a Beatles

U nás v Česku panuje politická idylka. Za drama se tu považuje neúčast opozice na nějakém jednání. To v Polsku probíhá politický boj prostřednictvím praktik, které si tu (zatím) neumíme představit.

10.4.2025 v 15:30 | Karma: 6,86 | Přečteno: 69x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Vrtulovník, pták NATO

Znáte ptáka vrtulovníka? Ne? To je chyba! Je to totiž nadmíru zajímavý pták, zcela odlišný od všech ostatních. Jeden z jeho domestikovaných exemplářů se jmenuje NATO.

7.4.2025 v 21:45 | Karma: 29,73 | Přečteno: 607x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Pedro a Roxana

Pamatujete? Žvýkačka Pedro dělala bezva bubliny. Nechutnala tak skvěle jako Donald, ale obrázky měla taky hezké a bubliny nepřekonatelné. Nepřekonatelná byla ale i v lepivosti, pokud si na ni člověk sedl.

3.4.2025 v 20:07 | Karma: 24,99 | Přečteno: 368x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Čas: svůj nedáme, cizí nechceme

Tak to tu máme zase. Krádež času. Já vím, mnozí z vás se už báli, že letos se svou každoroční filipikou proti letnímu času nevylezu. Vylezl jsem. Už zase.

28.3.2025 v 17:46 | Karma: 39,28 | Přečteno: 2286x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Zdrogovaný muž najížděl autem do dveří podniku, kde předtím napadl recepční

19. dubna 2025  10:54

Mladého muže, který pod vlivem drog najížděl do dveří jednoho z podniků v Rozvadově na Tachovsku,...

Další dodávky zbraní pro Ukrajinu USA nezvažují. Mlčí i ohledně sdílení informací

19. dubna 2025  10:28

Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní Ukrajině poté, co země napadená Ruskem...

VIDEO: Roboti poprvé běželi půlmaraton s lidmi. Tápali, padali, ale vůbec nestačili

19. dubna 2025  10:27

Budou roboti vyhrávat atletické závody a budou v běhání lepší než lidé? Časem možná, ale prozatím...

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

19. dubna 2025  10:01

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních...

  • Počet článků 497
  • Celková karma 34,57
  • Průměrná čtenost 3744x
Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Seznam rubrik