Neobjevené Polsko
Bratislavu je třeba jednou za čas vidět. Protože pokud vynecháte třeba dekádu, už byste ji nepoznali. Rozvíjí se až překotně. Staré město pulsuje na plné pecky, až do rána jsou plné bary a hospody, kolem nich korzují dvojice či trojice nohatých dívek, vystavujících své luxusní modely i něco navíc. Nejlíp je ale v Měšťanském pivovaru.
Rožňava má nejen krásné historické centrum, ale i supermoderní pivovar Kaltenecker. A v okolí jeskyně (některé vedou až do Maďarska) i bezva koupání. Košický dóm sv. Alžběty se musí vidět. Nejlépe si nádhernou gotiku vychutnáte s ochotným průvodcem, který ví, po čem šlape. Michalovce pamatuji z pravěku, na hotel jsem se tam kdysi dostal po střeše a oknem. Dnes tam mají luxusně vyvedené korzo s fontánou, která musela stát jako rozpočet menšího afrického státu. Východoslovenské moře - Zemplínská šírava. Ohromné jezero v kruhu zalesněných kopců. Bizarní Medzilaborce, město, které vařil asi pejsek s kočičkou. Pravoslavný chrám. Ohromná paneláková diskotéka. Bar, kde Rusíni sledují Slunce seno v originále. Cikáni, kteří se pokřižují vždy, když míjejí kostel. Předimenzovaný eurohotel. A proti Tesku obří muzeum Andyho Warhola, které sem patří asi jako Eiffelovka. A za Svidníkem Dukla, památník zbytečného masakru schovaný za parkovištěm pro tiráky.
Za průsmykem je to ale asi ještě zajímavější. Východní Polsko, to dávno nejsou cesty z kočičích hlav a zaostalé vsi. Staví se a buduje na každém kroku. Vesnice jsou samá vilka. Přezíravé Čechy by sem měli vodit povinně. A co by jim řekly názvy zdejších měst?
Rzeszów. Velký jako Plzeň. Nádherně opravené historické centrum, v zahrádkách restaurací stovky a stovky židlí a křesílek. Spíš to vypadá tak na Salzburg.
Zamość. Překrásné renesanční náměstí, zaplněné restauracemi pro turisty, impozantní radnice a geometrické uličky, to vše obehnané cihlovými bastiony. Něco jako Telč obklopená Terezínem. Ale pozor, obyvatel jako Kladno.
Vojvodské město Lublin. Velké jako Brno. Romantické starobylé centrum se zámkem. Třetina domů krásně opravených (včetně pozoruhodného pivovaru Grodzki), na třetině se zrovna maká a třetina dosud chátrá.
Kielce. Větší než Plzeň. Zachovalé a živé staré město, jeho okolí je ale dodnes poznamenané válkou, chybějí celé bloky nebo je místo nich eklekticky zasazena nová výstavba.
Cestou domů ještě člověk projede třímilionovou Slezskou megapolí s jejím ohromným stavebním boomem. Na naší straně postavili za deset let pár kilometrů hrbaté dálnice, tam tolik vyroste snad za týden. A poněkud kvalitnější.
Když pak člověk přijede k nám, je najednou všechno takové usedlé, klidné, možná i líné. Jako kdyby život šel jinudy a nám se vyhýbal.
Šest dnů, 2384 km, 4 státy, 11 měst, 15 hospod, 3 pivovary, 2 přehrady, 1 jeskyně a jeden hřbitov.
Mezi Zamośćem a Lublinem jsem cosi vynechal, ale to by bylo moc osobní.
Ladislav Jakl
Čas: svůj nedáme, cizí nechceme
A je to tu zas. Krádež času. Já vím, mnozí z vás se už báli, že letos se svou každoroční filipikou proti letnímu času nevylezu.
Ladislav Jakl
Křížová výprava válka v Zálivu?
Modlení není nikdy dost. Což se nám připomene především o Svatém týdnu, který začíná v neděli. Modlíme se za boží přízeň, za zdraví, za úspěch. Třeba i za úspěch ve válce.
Ladislav Jakl
Podle štěku poznáte je
V diskusích jednoho zpravodajského serveru se přemnožili pejsci. Mopslíci, ratlíci, pudlíci, voříšci. Rádi poštěkávají na ty, co jdou kolem. Plot jim dává pocit bezpečí, tak hrdinsky štěkají tak usilovně, až z toho někdy sípou.
Ladislav Jakl
Na parlamentáře nestřílet
Američané a Izraelci zasáhli v Íránu už několik tisíc cílů. Vojenských, hospodářských i civilních.
Ladislav Jakl
Není co řešit
Dobře si pamatujeme onen dávný vtip o tom, jak se v Praze soudruzi chlubili americké výpravě právě otevřenou linkou metra. „Tady si povšimněte díla našich špičkových výtvarníků na obkladech a dlažbě stanice.“
| Další články autora |
Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028
Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově
Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...
StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě
Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...
Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“
Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...
Kozmické louky osídlili vzácní břehouši i vydra, místní stádo má pět nových telat
Unikátní kozmické ptačí louky zažívají vrchol jarního tahu, během kterého odborníci v lokalitě...
Požár stodoly v Hradci nad Moravicí způsobil škodu dva miliony korun
Škodu dva miliony korun způsobil o víkendu rozsáhlý požár stodoly v Hradci nad Moravicí na Opavsku....
Do obnovy Holešovické tržnice a Výstaviště šlo už 7 miliard. Vyplatí se to, roste i návštěvnost
Areály Výstaviště Praha a Holešovická tržnice, které spravuje městská společnost Výstaviště Praha,...

PROJEKTANT POZEMNÍCH STAVEB JUNIOR (40.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat:
40 000 - 45 000 Kč
- Počet článků 524
- Celková karma 27,63
- Průměrná čtenost 3580x



















