Centrální banka jen dělala svou práci. Bohužel.
Vlastně mají do jisté míry pravdu. Ale kromě toho, že narážejí na rozpor mezi legitimitou a legalitou (a tedy na starou otázku, že ne vše, co udělat smím, je i správné udělat), tak také – někteří možná bezděčně – ukazují na jádro problému: na současné postavení centrálních bank v systému státní správy a na rozsah jejich působnosti v ekonomice. A tím vlastně pomáhají otevřít podstatné téma, kolem kterého mnozí stále chodí po špičkách: není načase začít se bavit o možném přehodnocení role a kompetencí centrálních bank? Pro nás pouliční ekonomy je to téma už dávno, je tedy možná načase, aby následovali i ti ekonomové, kteří po ulici nikdy nechodí.
Ne, toto téma není nijak svatokrádežné, i když při jeho zmínce okamžitě vstanou noví bojovníci hájící nezávislost a nedotknutelnost některých výsostných institucí. A budou chtít pokus o nastolené této debaty vykládat jako pokus o připoutání centrální banky k exekutivě a o snížení míry nezávislosti jejího rozhodování na aktuální politické moci.
Ale to by se svým výstřelem ocitli zcela mimo terč. Nejde totiž o debatu o vztahu exekutivy a bankovní rady či o rozdělení některých pravomocí mezi ČNB a jiné instituce (vláda, ministerstvo financí…). Nejde totiž vůbec o „nezávislost“ centrálních bankéřů. Jde o nezávislost mnohem důležitější. O nezávislost trhu na vnějších voluntaristických zásazích, na umělých necitlivých impulsech a bariérách. A o to, zda tlačením tržních subjektů k jiným rozhodnutím, než ke kterým by dospěli vlastní svobodnou úvahou o svých množných příštích pohybech na trhu, netlačíme ekonomiku jako celek k suboptimálnímu chování, ke špatné alokaci zdrojů, k chybnému a neefektivnímu rozhodování.
Ta část bankovní rady, která intervence hájí, argumentuje tím, že oslabení měny bude motivovat (například průmyslové) producenty k vyšší produkční a investiční aktivitě, zatímco na ty, kteří si rentiérsky „užívají“ svých úspor, to sice dopadne, ale těch je přece málo, nikomu nepomáhají a tedy o jejich zájmy tak moc nejde. Cítím v takovém myšlení ohromný vliv sociálního inženýrství.
Budeme snad spolu s marxisty považovat za příživníky a trubce ty, kdo si v lepších časech našetřili na časy horší a teď místo rizika na trhu volí raději bezpečnější formy ekonomických rozhodnutí? Není to jejich věc? Kdo za ně má rozhodovat, jaké riziko je to správné a jaké už ne? Kdo má morální právo tlačit je k rozhodnutí: aktivizuj svá aktiva (i za cenu, že se spálíš), nebo se nediv, že se ti o nemálo procent smrsknou!
A ti průmyslníci, kteří politi „živou vodou“ devalvace začnou investovat, nabírat lidi a pouštět se do nových obchodních projektů, protože jim centrální banka dala kýžený impuls? Oni byli dosud hluší a slepí, když spíše sázeli na opatrnost? Nebo prostě jen v rámci svého podílu na difúzně rozptýlených informacích tržní analyzovali podmínky podle sebe a přizpůsobovali tomu svá rozhodnutí? Je alokování zdrojů do investic, které se najednou začaly zdát nadějnými jen proto, že tomu kdosi uměle pomohl, správné a perspektivní? Jsou to pevné základy, nebo spíše postrkování tam, kam by jinak podnikatelé oprávněně nešli? Nečeká je zklamání o to horší, až se příští poměry na trhu změní, třeba zase jiným umělým rozhodnutím (například odvetnou kompetetivní devalvací)?
A to na trhu a ve společnosti nejdou zdaleka jen tyto dvě typické skupiny. Je jich mnohem více a jejich motivace jsou nekonečně složité. A nekonečně složitý a selektivní bude i dopad intervence na jejich rozhodování. A také nestálý v čase. No jistě, to je přece smysl jakéhokoli kroku k oživení ekonomiky, dosáhnout diferencovaného dopadu nové reality na účastníky trhu, řeknou zastánci devalvace. A to je právě problém. Struktura těchto dopadů je tak nepředvídatelná a odtržená od jiných (přirozených poptávkových) signálů na trhu, že si celkovým efektem nemůže být nikdo jist. A je nejistota úkolem centrálních bank? To jistě ne.
Zatím to vpadá jako vtip, že si trh bude hledat substituce za měnu, která se stala hračkou v ruce těch, co to myslí s růstem tak dobře. Jistě se nevrátíme ke kuním kožkám či jantarovým oblázkům. Ale trh už si své skuliny k útěku ze systému hledá a bude v tom pokračovat.
Než na to zareagujeme neustrašenou debatou o přehodnocení role centrálních bank, mohla by ta naše zatím popřemýšlet, jestli vyčerpala už všechny jiné nástroje, kterými by odbrzdila zaseklé hospodářství. Nebo už finanční trh nelze deregulovat? Povinné rezervy snížit? Jenže na to si v době politiky přející regulaci všeho druhu netroufne. Takže čekejme další kolo večírku ve stylu „točte se, rotačkové“.
Ladislav Jakl
Americká realita zblízka
Zpráva z cesty. Tři týdny po USA. Z Východu na Západ a zpět, proti směru hodinových ručiček. Navštíveno 21 států, najeto 12800 km. Fakt skoro třináct tisíc. Asi jako z Prahy na Čukotku.
Ladislav Jakl
Vzdělání: soukromé, nebo veřejné?
Co je hlavní náplní rodičovské výchovy? Odnaučit dítě to, co ho naučili ve škole. No, bohužel to není jen bonmot. Je to holý fakt.
Ladislav Jakl
Milí olympijští čtenáři, tedy čtenářstvo
Když se Jára Cimrman ve svém posledním známém působišti (bylo to nejspíš ve Ferdinandově u Hejnic) loučil se svými žáky při odchodu z veřejného života, vštěpoval drobotině zásady fair play. „A těm nejmenším počítejte pomaleji.“
Ladislav Jakl
Stát vytlačuje rodinné vztahy z našich životů
Stát je součástí našich rodin. Je naším dědečkem, maminkou, bratrem, dcerou i vnukem. Je naší švagrovou, bratrancem, manželem, tetou i levobočkem.
Ladislav Jakl
Chléb, hry...a bezpečí
V Paříži vrcholí Olympijské hry. Mnoho lidí je nesleduje, protože jim je sportování ukradené. Jiní tyto hry nesledují, protože jsou uraženi.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
My jim ty volby zajistíme, slíbil Rakušan po jednání krizového štábu
Přímý přenos „Akutní povodňové nebezpečí mizí a my nyní obnovujeme základní infrastrukturu,“ řekl ministr vnitra...
Ve Varech sjel autobus do kolejiště po nehodě s autem, jehož řidič byl opilý
Ze svahu do železničního kolejiště sjel ve čtvrtek po půl sedmé ráno autobus městské hromadné...
Pomoc při povodni ztěžovaly výpadky signálu. Používejme radiostanice, radí odborník
Velitelé hasičů, policie a vedení Olomouckého kraje dopoledne před novináři bilancovali vývoj...
Na vykázání z bytu nehleděl a vrátil se. Matku zbil kvůli pár stovkám
Čtyřiadvacetiletý muž z Jičínska podle policie kvůli penězům napadal své rodiče. Nadával jim a...
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...
- Počet článků 468
- Celková karma 32,38
- Průměrná čtenost 3924x