Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Budou příště volby bez volby?

Budou volby. Už zase. Posledních 35 let jsme je chtěli vnímat jako svátek demokracie. Pořád je tak ještě někdo vnímá? A lze to vůbec?

Není to nic hanlivého, jde prostě o politologický terminus technicus, ale teď o víkendu nás čekají tzv. volby druhého řádu. Tak se obvykle označují volby místní, regionální, ale kupodivu i volby do eulamentu. Tedy takové volby, při kterých se obvykle nekácejí vlády, pokud ovšem při oněch volbách vládní strany nedostanou tak neobvykle citelný výprask, až se některý koaliční parter poleká a z koalice včas zdrhne, aby se pak od ní mohl distancovat a před sněmovními volbami pokrytecky zahájit kampaň z nově získaných opozičních pozic.

Za svátek demokracie jsme volby považovali proto, že to byl nejdůležitější nástroj, jak poměřovat společenské priority a váhu jednotlivých zájmů. Jednou zvítězil akcent individuálních svobod, jednou etatistický přerozdělovací koncept. Nikdy ale ne deset nula nebo nula deset. Spíš čtyři šest nebo šest čtyři. Kontinuum fungování veřejných institucí zůstávalo v zásadě zachováno, posouvaly se jen akcenty. Jednou se posunuly trochu víc, jednou skoro vůbec. S tím se dá žít.

Dnes se mnozí od étosu svobodných voleb distancují. Vede je k tomu pocit, že „všichni ti nahoře“ jsou jedna banda, která se při jakémkoli výsledku voleb nějak domluví, a jede se dál. Jenže vyvstává otázka, co bylo dřív: slepice, nebo vejce. Pokud se od účasti ve volbách distancují ve vyšší míře právě ti, kteří by si přáli zásadnější změnu, pak se nemohou divit, že se volbami nic nemění, když k nim přišli hlavně ti, co nic měnit nechtějí.

U voleb místního a regionálního charakteru také slýcháme, že tam nejde o politiku, ale o odbornost, schopnosti a kompetence. Pokud by to tak ale bylo, pak je nutno takové volby ihned zrušit, příslušné agendy převést z kompetence volených orgánů na nevolené úřady a do jejich čela ustanovovat vítěze konkurzů a odborných testů. Okamžitě bychom zjistili, že kromě erudice jde u naprosté většiny takových rozhodování nejen o erudici, ale také o názory a zájmy. A tedy – o politiku.

Na sváteční étos voleb ale poslední roky útočí něco jiného, tragičtějšího. Pokud jsou volby výběrem z různých možných cest, je zde svobodná úvaha nejen možná, ale je samou podstatou volby. Pokud jsou nám ale volby předkládány jako výběr mezi jediným dobrem a zcela nepřijatelným zlem, pak nejde už o volby a nejde už o demokracii. Zlu je třeba zabránit. Jakýmikoli prostředky. Asi i střelbou na kandidáty, jak vidíme za Atlantikem. Zlo nelze pouštět do svobodné soutěže idejí. Zlo je třeba zastavit, umlčet a vymýtit.

Kdo prezentuje volby jako souboj dobra a zla (v Německu, ve Francii, na Slovensku, u nás, kdekoli), je už jen krok od toho, aby volby zrušil a zavedl stanné právo. Pod jakoukoli záminkou. Nedovolme tomuhle jedu proniknout do svých žil. Jakmile spolu nebojují různé společenské koncepty, ale dobro se zlem, pak už nejde o demokracii.

V mém obvodu se nyní senátor nevolí a v Praze, kde bydlím, krajské volby nejsou. Přesto si dovoluji vyzvat čtenáře: jdete volit. Protože nikdo neví, jak vám budou prezentovány už ty volby příští. Třeba jako volby bez volby.

psáno pro IVK

Autor: Ladislav Jakl | čtvrtek 19.9.2024 15:33 | karma článku: 32,64 | přečteno: 895x

Další články autora

Ladislav Jakl

Rozumí jen síle. Opravdu?

Zvyk vzájemného podávání si rukou prý vznikl z gesta, jak si potkavší se muži jeden druhému ukazovali, že v rukou nedrží zbraň. Aby se jeden druhého nebál a ze strachu pak neudělal nějakou blbost.

21.5.2026 v 16:11 | Karma: 24,50 | Přečteno: 455x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Sobectví jednotlivých zemí není brzdou pokroku

V minulých dnech si někteří z nás připomínali výročí vítězství nad nacistickým Německem. A slyšeli jsme mnoho řečí. Třeba o tom, jak příčinou Druhé světové války byl nacionalismus.

14.5.2026 v 16:03 | Karma: 27,87 | Přečteno: 459x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Brno 2026 = Karlovy Vary 1938 ?

Kdyby se brněnský sjezd Landsmanšaftu konal už dnes, mohli by jeho účastníci přijmout něco jako Brněnský program. Uctili by tak dnešní hezké 88. výročí vyhlášení Karlovarského programu.

28.4.2026 v 16:10 | Karma: 23,60 | Přečteno: 418x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Konec pátrání. Kennedyho nechala zabít advokátka Hrdá.

Třiašedesát let vyšetřování, zkoumání archivů a utajovaných materiálů může skončit. Amerického prezidenta nechala zastřelit feministická právnička Lucie Hrdá.

13.4.2026 v 13:43 | Karma: 24,03 | Přečteno: 421x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Čas: svůj nedáme, cizí nechceme

A je to tu zas. Krádež času. Já vím, mnozí z vás se už báli, že letos se svou každoroční filipikou proti letnímu času nevylezu.

2.4.2026 v 14:41 | Karma: 27,43 | Přečteno: 435x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín

Architektonický návrh terminálu Dlouhá Míle od společnosti Pavlíček Hulín...
3. června 2026  18:05,  aktualizováno  4. 6. 7:12

Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....

Nová naučná stezka provede turisty po skvostech geniálního stavitele Santiniho

Interiérem kostela v Bobrové provedou zájemce studenti - místní farníci. (7....
10. června 2026  8:52,  aktualizováno  8:52

Doslova v ohnisku barokní gotiky se ocitnou poutníci, již si vyšlápnou po nové Santiniho stezce na...

Dvě mrtvá miminka v jeden den. Lékaři se nedrželi postupů, odhalila kontrola

Nemocnice Litoměřice
10. června 2026  8:52

Kontrola kvůli loňskému úmrtí dvou novorozenců a resuscitaci dalších dvou v litoměřické nemocnici...

vydáno 10. června 2026  8:43

Tento park po nedávných deštích se zazelenal jak ohledně travnatých ploch tak rostoucích...

vydáno 10. června 2026  8:42

Po jarním výsevu nyní již počátkem blížícího se léta se rostliny v truhlících nejen zazelenaly ale...

  • Počet článků 528
  • Celková karma 27,14
  • Průměrná čtenost 3556x
Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Seznam rubrik

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.