Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Foto

J42a35n 28Š37i69k

22. 1. 2026 14:11

Jenže ono to není nějakém odmítání spolupráce s Čínou, ale o možnostech, logistice a kapacitách. Technici, IT, atd. jsou sice zásadní věc v průmyslu, ale k tomu, co navrhujete, tak potřebujete i lidi z oblasti znalosti práva, diplomacie, místních daní, finančního světa, atd., znalců místní kultury a zvyklostí, předpokládám, že jak jsou rozdíly mezi provinciemi v jídle, budou patrně i v jiných věcech. Kde ty lidi vezmete, když kulturně máme k Číně dál než z Prahy do Vídně, to nevím. Jakákoliv příprava bude velmi složitá a obtížná. V Číně má sice několik našich firem pobočky, ale není jich moc. To je práce na dlouhou dobu a je otázka zda se nám investice vrátí. Spočítat se to ale určitě dá. Hezký den

MJ

Já s Vámi souhlasím, že ty potřeby jsou mnohem širší.

Někde se ale musí začít.

Největším problémem je asi výuka toho jazyka, ale počítám, že s tím by nám Čína byla ochotna pomoci.

Po dvou až třech letech studia a složení alespoň HSK 3 (lépe 4) strávit 2 roky studiem v Číně (na HSK 5 - 6) a následně návrat do ČR.

Nebo dlouhodobé stáže (semestrální).

A souhlasím, že právo a ekonomie jsou neméně důležité.

Diplomacie je něco jiného. Počítám, že tam snad stát odborníky má. I když netuším.

HH

Čína se nikoho neptá a staví...

V ČR se nedá postavit skoro nic...vždy jsou všichni v okolí proti...zásadně stavět, ale ne tady... v NIMBY jsem světová špička...

To je jako EU je slabá, ale armádu nechceme a zbraně také ne...

MJ

To je ovšem jiné téma.

Eu v současné době jedním státem není.

Možná jím v budoucnu bude a možná nikoliv.

Nicméně zatím musíme financovat náš sociální a zdravotní systém.

Tyto zdroje musíme někde získat a model montoven so pomalu přežíva. Několik let to ještě nebude problém, ale co pak.

Co já navrhuji je vytvořit početnou skupinu expertů, která dokáže zajistit nastandardní příjmy sobě, ale též našim firmám a státu.

Regulace jako takové jsou skvělé téma, nicméně trochu odlišné.

JZ

Čínu je třeba brát vážně, to je realita. Ovšem Rusko žádnou mocností není. Země, která není schopna vyvíjet moderní technologie a dosud nedokončila jedinou vysokorychlostní železniční trať, není velmoc. Je to rozvojová země s raketami.

A informovaní lidé vědí, že Sibiř bude brzy čínská.

MJ

Nevím čí v budoucnu bude Sibiř, ale v kontextu tématu tohoto blogu to není podstatné.

Hong Kong i Macao byly také součástí Číny, pak chvilku nebyli a nyní opět jsou.

Nicméně o tom blog není.

PB

..... obávám se, že k "probuzení" tu není politická vůle a pokud by někdo opravdu chtěl po spanilých jízdách našich zoufalců na Tchaj-wan opět nastavit normální vztahy s Čínou, pak se se zlou potáže v Bruselu,- slabí, bezvýznamní lokaji přežívají na periferii EU, jsouce drženi mimo všeho zásadního dění, na rozdíl od Francouzů a Němců, kteří doslova škrábou na dveře Číny 3-4x do roka a nikdo se nad tím nepohoršuje(?)......... zatímco naši slovutní ekonomové (Radim Dohnal) navrhují, aby se na středních a učňovských školách zavedla povinně ukrajinština?!? Taková je, bohužel, realita!

MJ

Domnívám se, že moc na vybranou nemáme.

Éra montoven spíše rychle než pomalu končí a pokud EU jako taková nenajde jiný zdroj příjmů, pak při již v současnosti oznámené úrovni propouštění v Německu na tom ČR zřejmě ekonomicky nebude nic moc.

Zatím zřejmě máme ještě několik let, než k tomu opravdu dojde a pocítíme dopady a proto je dnes ideální doba něco s tím začít dělat.

Co se týče výuky ukrajinštiny, tak se domnívám, že vláda, která nás chtěla nechat anektovat Ukrajinou minulý rok skončila a ta nová tímto směrem neuvažuje.

Foto

Jedna z hloupostí, kvůli níž pan Fiala a spol nevyhráli poslední volby, byla: Ti druzí nás táhnou na východ, ale my patříme na západ.

HH

A vždyť je to pravda...vždyť šestidemollice jde na ruku Rusku a papouškuje jejich propagandu

  • Počet článků 25
  • Celková karma 24,26
  • Průměrná čtenost 351x
Vystudovaný matematik, věnující se celý život logistice. Mezi moje celoživotní koníčky patří historie (zejména čínská), čínština a čajová kultura.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.