Dobrá příprava na dovolenou je všechno!

Dovolenou nelze započít jen tak bez přemýšlení. Doma se musí učinit pár nutných opatření, by se dovolená stala pěkným zážitkem také po příjezdu domů. Vzít kufr a pryč? Ne, tak snadno na dovolenou odjet nejde. Musí se mnoho zařídit. Nejen balení stojí čas, také příprava domu či bytu. Během 2-, nebo 3- týdnech Vaší nepřítomnosti se může mnohé stát! Nejenom uhynutí rybičky v akváriu nebo uschnuté kytky. Zde jsou 4 body o které, když se každý dovolenkář řádně postará, než na zaslouženou dovolenku odjede, tak najde také po příjezdu zpátky domů zasloužený klid a pohodu. Garantováno! :-)

 

1)      Moderní ochrana před vykradením

Když se lupič vyděsí, tak uteče. Proto by po dobu vaší dovolené i váš byt měl budit dojem, že v něm někdo je.

Jednou z možností je nastavit systém rolet, lamp a rádio pomocí časových hodin. Další je poprosit přátele nebo sousedy, aby dům či byt po dobu vaší nepřítomnosti pravidelně kontrolovali, vybírali schránku, atd. Jednoduše aby dům či byt kolemjdoucí neinformoval, že doma nikdo není a nevyzýval „Račte dále, zloději“.

POZOR! V dnešní moderní době platí ochrana před lapky také pro informace na sociálních sítích nebo automatické odpovědi v nepřítomnosti na Vašem e-mailu. Neinformujte ostatní více než je nutné, že je byt od 1. července – do 14. července prázdný.

Také na letištích a dalších veřejných prostranstvích jako jsou například vlaková nádraží slídí zloději u pasažérů. Proto je lepší nepoužívat žádný nebo když už, tak uzavíratelný štítek se jménem.

Pokusí-li se lupiči vniknout do bytu přesto, zabrání mu zaručeně tato technika “Speciální fólie na okno“. Ta mu přinejmenším přístup znesnadní, nebo ještě lépe, ho úplně odradí od zamýšleného vniknutí. Alarm a kamery pomůžou pachatele dopadnout a usvědčit ho.

 

2)      Chytré způsoby, jak ušetřit za elektriku

Kdo není doma, nespotřebovává proud. To bohužel nesouhlasí. Hodně přístrojů pracuje a „chlemptá“ nepozorovaně proud ve velkém i v Stand-by modu.

Domácnost složená ze 4 členů může během 2- týdenní dovolené ušetřit kolem 150,- korun, to jsou 2 meníčka v restauraci v polední pauze. A to už za to stojí, nebo ne? Přitom stačí málo, vypnout rádiový budík, W-Lan router. Televizi, DVD přehrávače a další spotřebiče před odjezdem k vysněnému moři/horám/jezeru vytáhnout ze zásuvky.

U větších domácností a delších pobytech se vyplatí před odjezdem vypnout také ledničku, která 4-členné rodně ušetří okolo 85,- korun za 14 dní. Uvažujte o tom. Za 85 korun, které uspoříte, si můžete koupit třeba novou sadu tenisáků nebo půjčit in-line brusle a zažít super zábavu na 2 hodiny.

To samé můžete provést s mrazákem. Nebo s bojlerem, který nepotřebuje celou dobu vaší nepřítomnosti udržovat teplou vodu. Pro koho?

Vyděleno domácností o 4 lidech, následování předchozích pokynů, tedy vypnutí spotřebičů v domácnosti po dobu nepřítomnosti a pěkné 14-denní dovolené bez starostí, můžete ušetřit okolo 89kWh elektrického proudu. Při ceně 4,- Kč za 1 kWh se pak jedná od sumu cca 700,- korun. Což stojí například jedna nová koloběžka pro Vaše dítko. Pří 3-týdenní dovolené se úspora může vyšplhat až na 1.000,- Kč, což už stojí třeba kvalitnější badmintonová raketa.

Koupíte si ji raději, nebo raději necháte běžet spotřebiče, aby ty peníze spotřebovaly za Vás? Není lepší si za ty peníze dopřát osvěžujicí koktejl Mojito na lehátku u bazénu, nebo třeba vychlazené pívo při sledování mistrovství světa ve fotbale v plážovém baru?

3)      Vyhnutí se „povodním“ vypnutím vody

Kdo opravdu není dlouhou dobu doma, měl by vypnout hlavní přívod vody. Zabrání tak třeba nežádoucímu vytopení, proti kterému se sice dá pojistit, ale! Mojí kamarádce se tato nepříjemná zkušenost přihodila během prodlouženého víkendu a nová kuchyň ze skandinávského řetězce dostala opravdu zabrat. O tento šok při příjezdu z chaty v neděli večer se moje kamarádka mohla „ochudit“, kdyby v pátek večer před odjezdem, vodu vypnula. Ale koho to napadne, když po práci rychle balí a spěchá na chatu? Vypnutí bojleru a tím neustálého přihřívání vody navíc zabráníte také eventruální růstu bakterií. Po příjezdu domů při opětovaném spuštění vody ji nechte trochu odtéci.

 

4)      Originálně zaopatřit děti, zvířátka, přítele, zahrádku, květiny

Jak se postaráte o živé tvory - svoje nejbližší, je na Vás, jestli je dáte na chvíli do útulku, ke kamarádce, nebo jim navaříte a naplníte ledničku povrch. Co ale s živými rostlinami? Poprosit kamarádku o zalití květin. Tácky pod květináči naplnit vodou až po okraj a navíc postavit nedaleko květiny kbelík s vodou a z něj vést provázek do hlíny ke kytce. Nebo si koupit chytrý samozavlažovací systém, který funguje. Jeden jsem vyzkoušela a po týdenní dovolené vypadaly kytky opravdu krásně, jako když se o ně pravidelně starám já, tedy díky mamko!

Alternativou kbelíku může být také petka naplněná vodou, z níž vede provázek a jehož druhý konec je vsunutý do hlíny. Květinka si vláhu, kterou potřebuje, díky provázku sama nasaje. Ideální těsně před odjezdem kořenový systém ponořit do vody k okysličení květiny a zahránění úniků váhy v podobě aerosolu. Doporučuji vyzkoušet uvedené techniky ještě před odjzdem a vyvarovat se tak všech možných překvapení.

Na zahradě pak květiny umístit do stinných, před větrem chráněným míst. Květináče sestavět dohromady, aby se zvýšila vlhkost a ochránila tak vaše květiny před vysycháním. V zahradě pomůže rostliny zakrýt hlínu například kůrou.

Tak a teď už jenom povolat souseda, vypnout spotřebiče, zatáhnout kohoutky a hurá do Řecka, Španělska nebo Chorvatska. Kam se letos chystáte Vy?

Napsala Markéta Jaglarzová

Inspirováno Mallorkou

Bezplatný slovníček na Vaši dovolenou

 

 

Autor: Markéta Jaglarzová | středa 18.6.2014 16:16 | karma článku: 11,04 | přečteno: 2962x
  • Další články autora

Markéta Jaglarzová

Letní báseň

14.7.2023 v 14:00 | Karma: 6,73

Markéta Jaglarzová

Kam letos?

25.6.2020 v 13:31 | Karma: 11,47