Sinn Féin na cestě do irské vlády

Médii opomíjená, přesto stále populárnější Sinn Féin má podle průzkumů šanci stát se hybnou silou politiky v Irské republice. Co říkají preference irských politických stran? Má se Irsko bát návratu do období „Troubles“, nebo jde jen o projev nespokojenosti občanů s dosavadními vládami a šanci pro levicovou vizi? 

Syriza, Podemos, Národní fronta, UKIP. Ve všech médiích se jedná o často zmiňované politické subjekty, které si vysloužily nálepku „protestní strana“. To je poněkud diskreditující označení, poněvadž napsat populistický program dá zajisté hromadu práce. Tedy pokud daný subjekt nedisponuje miliardářem ve svém čele. To se pak vyhrávají volby i bez programu.

Ti, co nezapomínají na „zelený ostrov“, řadí mezi protestní strany i irskou Sinn Féin, která zorganizovala ihned po řeckých volbách několik manifestací na podporu Syrizy. Drtivá většina však tuto stranu přehlíží, přestože se v současnosti jedná o nejpopulárnější politické uskupení v Irsku. Možná je to způsobeno tím, že ještě nevyhrála volby. Reakce šokovaných politologů a politiků zřejmě přijdou až poté. A ony přijdou...

Nakolik je však správné řadit Sinn Féin mezi výše jmenované strany? Vítězství Syrizy bylo vyústěním netrpělivosti s hospodářským vývojem Řecka, za úspěchem Národní fronty stály obavy z imigrantů a UKIP se svezl na vlně radikálního euroskepticismu a bývalých voličích Konzervativní strany. Irsko však (již) není v hospodářské krizi, neohrožují ho imigranti a svůj postoj k EU dostatečně demonstrovalo při hlasování o Lisabonské smlouvě. Sinn Féin nabízí svá řešení běžných politických témat a nešetří kritikou současné vlády i opoziční Fianna Fáil.

Zatímco v Severním Irsku je Sinn Féin již od roku 1982 významným hráčem na parlamentní půdě a vedle SDLP (Sociálně demokratická a labouristická strana) hlavní republikánskou silou se zastoupením ve vládě Severního Irska, v Irské republice získávala až do roku 2002 zanedbatelný počet hlasů. Ve volbách 2002 získala 6,5% a nárůst preferencí potvrdila i v dalších volbách v letech 2007 a 2011. V těch posledních získala 9,9% hlasů a 14 křesel v Dáilu (irském parlamentu). Průzkumy veřejného mínění v posledních měsících ukazují, že volby v příštím roce budou soubojem Fine Gael premiéra Kennyho a Sinn Féin pod vedením Gerryho Adamse. Samotné vítězství však ještě nemusí rozhodnout o tom, kdo bude taoiseach, tedy irský premiér. Pokud se preference výrazně nezmění, lze očekávat patovou situaci, kdy vládní strany Fine Gael a Labour Party nezískají většinu, stejně jako opoziční catch-all party Fianna Fáil, kterou po desetiletích úspěšných vlád zdiskreditovala ekonomická krize. Před Endou Kennym (FG), Gerrym Adamsem (SF) a Micheálem Martinem (FF) bude stát těžko rozlousknutelný oříšek. Za zmínku stojí, že irské sázkové kanceláře favorizují spolupráci Sinn Féin a Fianna Fáil.

Důležitým tématem se v poslední době stávají „water charges“, tedy vodné/stočné. Za celou existenci Irské republiky nebyly zavedeny poplatky za vodu. Současná vláda se rozhodla zavést „water charges“, aby částečně pokryla investice do oprav potrubí, které je v katastrofálním stavu a výrazně se podepisuje na kvalitě vody. Toto opatření vyvolalo vlnu demonstrací a protestů, jejichž hlavním organizátorem je Sinn Féin. Té se zřejmě daří přebírat voliče a příznivce labouristům, kteří koaličním vládnutím se středo-pravicovou Fine Gael nebyli schopní naplnit očekávání těch, kteří jim v roce 2011 udělili silný mandát s 19,4% ziskem, a v současnosti se jejich preference pohybují v rozmezí 5 až 9%.

Zvolení Gerryho Adamse prezidentem Sinn Féin v roce 1983 vedlo k opuštění politiky abstence (zvolení kandidáti Sinn Féin předtím odmítali v případě zvolení zasedat v parlamentu) a jeho angažmá v následujících letech hovoří o jeho nepopiratelném podílu na budování míru v Severním Irsku. IRA je minulostí (ač dosud neobjektivně posuzovanou), ozbrojený boj jako takový taktéž. Reakce čtenářů irského deníku Independent na rostoucí podporu Sinn Féin nám ukazují, že i dnes si mnoho Irů s touto stranou spojuje dřívější ozbrojené akce republikánů a nacionalistů. Legitimní obavou může být pouze silně socialistická vize, se kterou Sinn Féin přichází, nikoliv návrat do krvavé minulosti. Dnes se ke straně, kterou vede stále Gerry Adams, hlásí zhruba 25% voličů a její facebooková stránka zahrnuje více než 64 000 fanoušků, zatímco počet fanoušků ostatních stran se pohybuje okolo 10 000.

 

Zdroje: Brendan O´Brien: Dlouhý boj - IRA a Sinn Féin

           komunikace s Velvyslanectvím České republiky v Irsku

 

K historickému vývoji snahy o samostatné a sjednocené Irsko bych se rád vrátil v některém z příštích příspěvků.

Autor: Lukáš Jadrný | pátek 27.2.2015 23:03 | karma článku: 7,46 | přečteno: 299x
  • Další články autora