Ve volbách prohrály průzkumy veřejného mínění

Už se zase diskutuje o tom, zda průzkumy veřejného mínění dávají větší šance Zemanovi nebo Schwarzenbergovi, jako by se zapomnělo na to, jak katastrofálně selhaly při prvním kole voleb. Někoho to stálo 14 miliónů Kč, nás ostatní to může stát mnohem víc.

Překvapivý úspěch knížete Karla mě samotného ohromil natolik, že jsem si z vlastního zájmu prošel zpětně průzkumy z prosince a ledna, abych se přesvědčil, jak se předpovídalo. Průzkumy konaly agentury SANEP, CVVM, Median, PPM Factum a STEM.

Vidíte z nich, že některé trendy úplně přehlédly. Vyšší šance Karla Schwarzenberga nikdo nepředpovídal. Jediný stranický kandidát, komu agentury věštily větší štěstí, byl Dienstbier.

Takhle vypadaly průzkumy na konci prosince:

Agentura STEM prosinec 2012 - s velkým odstupem vedou borci Zeman a Fischer, zatímco Schwarzenberg a Sobotka na tom byli dle STEMu skoro stejně - dva outsideři navržení stranami vládní koalice.

CVVM prosinec 2012 - trendy jako přes kopírák, ale Fischer podle nich stále vede.

SANEP prosinec 2012 (barevná tabulka dole) po Okamurově vyřazení předpověděli nástup Zemana před Fischera, ale v trochu nerealistické podobě. Jiné průzkumy té doby nadále tvrdily, že Fischer a Zeman jsou vyrovnaní, nebo že Fischer o pár desetin vede. Povšimňete si, že Schwarzenberg se krčí mezi "jednocifernými" kandidáty, zatímco Dienstbier tady stoupá k 15% a ostatní nechává daleko za sebou.

PPMFactum - průzkum z 6. 1. 2013: Tady už by se zdálo, že odhady budou blízké reálu. Nejen že tu trvá model "dva favoriti versus chvost", ale navíc si povšimněte, jak vysoko tu pluje kandidát ODS Sobotka. A Bobošíková jako nejúspěšnější Superfrau! Navíc je tu patrný trend jiných průzkumů této doby - Franz je tu na stejné úrovni jako straničtí kandidáti Schwarzenberg a Dienstbier. PPM Factum jsem vyhodnotil jako nejhorší. mimojiné se nechaly oklamat Diensbierovým mlžením a v dotazníku ho označili za občanského kandidáta. Připomínám, že v rozporu s tím, co o něm pravila Anna Šabatová, Dienstbier během kampaně opravdu mátl voliče a zastíral, že je stranickým kandidátem.

SANEP 7.1.2013 - (tabulka s modrými pruhy dole) Tohle je asi jediný průzkum, který předpověděl (skoro) reálné trendy. Je tu patrné vyrovnání mezi Diensbierem, Schwarzenbergem a Fischerem, ale pořád tu není vidět ten zásadní trend vzestupu Schwarzenberga. Navíc si povšimněte trvajícího optimismu v případě Sobotky a "netrefení se" u Franze. Copak jim nebylo divné, že Franz byl všude v jiných průzkumech výše, nedávno ještě na roveň stranickým kandidátům a najednou by měl propadnout až mezi "ženskou trojici"?

 

 

Po volebním vítězství Jiřího Paroubka v roce 1010 je to druhé zásadní selhání průzkumů veřejného mínění. Myslím, že by to mělo být varováním nejen pro populisty typu Paroubka, Bobošíkové či Okamury, ale i pro veřejnost. Stále jsme svědky toho, že se v období mezi volbami berou průzkumy veřejného mínění jako ekvivalent voleb, nebo jako skutečný odraz smýšlení veřejnosti. Protestní hnutí je v poslední době dokonce nadřazují volbám a parlamentní demokracii chtějí nahradit přímou demokracií, kde by se vše rozhodovalo pomocí referend. Budou snad referenda pravdivvým odrazem veřejného smýšlení? A je vůbec názor většiny vždy spravedlivý?

Sociologové, kteří průzkumy dělají, pak vystupují v televizních debatách jako bohové a komentují vývoj české politiky jako by k němu měli interpretační klíč. Jejich výzbrojí ale není politická filozofie, etické pojmy ani znalost politického myšlení, nýbrž jen ty jejich průzkumy, do kterých si otázky píšou sami. Samozřejmě, že fomulace otázek a skladba otázek ovlivňují podobu odpovědí. A některé jevy zkrátka nelze převést do řeči čísel a grafů. Například politickou spravedlnost. Tristní je, že stejně postupují i mnozí politologové.

Mimochodem v hodnocení mne zarazila jedna maličkost. Po vyhlášení výsledků kterýsi politolog ve volebním studiu vyčetl z grafů, že „ženy volily ženy“. Kdyby tomu tak bylo, tak by tři ženské kandidátky dramaticky předběhly všechny mužské protějšky. Očividně většina žen volila ne-ženy.

Jinak to nebyly špatné volby. V podstatě všichni vyhráli – kromě Fischera a Bobošíkové. Posuďte sami: Sobotka nebyl poslední, Dienstbier, Franz a Fischerová dostali víc, než jim přisuzovaly průzkumy, Roithová dostala zhruba kolik se čekalo, a navíc udělala dobrý dojem. Jenom mne překvapilo, že se ODS divila špatnému výsledku svého kandidáta. Že by věřili sociologickým průzkumům?

ČSSD a přehled volebních výzkumů: http://www.cssd.cz/aktualne/pruzkumy-verejneho-mineni/

 Tady je krásná ukázka víry ve volební průzkumy:

"I ty průzkumy veřejného mínění ukazují, že tam, kde jsme uzavřeli otevřené koalice, to nepoškodilo ČSSD ani KSČM, a myslím si, že to je důkaz pro to, abychom vytvářeli koalice otevřené s pevnou koaliční smlouvou," řekl Filip. (novinky.cz) Pořád jsem si říkal, kdo či co má tu moc legitimizovat nedemokratickou komunistickou stranu, a ony to jsou průzkumy veřejného mínění...

Autor: Ivo Cerman | pondělí 14.1.2013 10:02 | karma článku: 14,14 | přečteno: 1092x