Útok na izraelské turisty v Burgasu 18.7.: Fakta a příčiny

Ve středu kolem 5 hodin vybuchl na letišti Sarafovo u Burgasu autobus s izraelskými turisty, kteří právě přiletěli linkovým spojem společnosti  Kavei Hufsha. Z letadla vystoupilo celkem 165 pasažérů, ale útok přišel v okamžiku, kdy již byli rozděleni do autobusů, které je měly odvést do hotelu, takže zasáhl jen menší skupinu turistů. Bomba zasáhla jen jeden z autobusů. Podle posledních zpráv bylo zraněno 32 osob, zabito bylo sedm nebo osm lidí. Většina z nich jsou Izraelci, hlavně mladí lidé. Zabit byl ale i bulharský turistický průvodce a řidič. Mezi zraněnými je 11leté děvčátko a dvě těhotné ženy. Izraelské zpravodajské služby podezřívají z útoku Írán.

Zasažený autobus na letišti v Burgasu.

Pachatel a oběti

Poslední zprávy vyvrátily domněnku, že šlo o bombu umístěnou do autobusu a kloní se k možnosti, že pachatelem byl sebevražedný útočník. Podle jiných zpráv byla bomba umístěná v zavazadlovém prostoru. Verze o sebevražedném útočníkovi je však stále více pravděpodobnější. Dle záběrů kamer to byl běloch, z letiště se ví, že měl americký pas, evidentně padělek. Dle odborníků mu patří nejvíce roztrhané tělo nalezené v autobuse. O totožnosti obětí se zatím mnoho neví a buďme si jisti, že ČT nám o těch izraelských neřekne nic bližšího ani v budoucnu.

Izraelská média zatím přinesla jen osobní příběh jednoho z přeživších. Gadi Sivoni, šedesátiletý důchodce, byl v zasaženém autobuse i s manželkou a třemi dětmi. Média se o jeho osud zajímala proto, že již jeden teroristický útok přežil. Šlo o bombu, která vybuchla v sídle strany Likud v listopadu 2002. Tenkrát utrpěl Gadi Sivon těžká zranění a Izraelská národní pojišťovna mu přiznala 100% invaliditu. Shodou okolností přežil i dnešní útok, ale někteří členové jeho rodiny byli zranění. Jeden se zachránil tím, že skočil oknem ven z autobusu.

Proč je podezříván Írán?

Shin Bet i jiní izraleští experti na terorismus označili za nejpravděpodobnějšího organizátora útoku Írán a jím podporovaný Hizballáh. Pro tuto domněnku existuje víc důvodů. Především Írán a Hizballáh zorganizovaly v posledních měsících již několik útoků na izraelské cíle v zahraničí, zatímco Hamás a další palestinské teroristické organizace takové spektakulární teroristické akce v zahraničí nepodnikají. Doba, kdy se palestinské organizace snažily zaujmout média takovými akcemi je pryč, dnešní palestinský teror je lokální a palestinští teroristé se spíše snaží, aby se o jejich akcích v Evropě nemluvilo.

Írán a Hizballáh se naopak od května 2011 snaží provozovat přesně takovouto mezinárodní teroristickou kampaň, k níž patří útoky na veřejná místa v cizině. Izraelský ITIC eviduje více takových pokusů. V květnu 2011 zaútočili terortisé na izraelského konzula v Turecku, v lednu 2012 se pokusili o útok na izraelský cíl v Thajsku, v témže měsíci se v Ázerbajždánu pokusili o útoky na izraleského vyslance a centra Chabadu. Těmto útokům se podařilo zabránit, ale 13. února 2012 se jim v Dilhí v Indii podařil bombový útok na auto, které patřilo zástupci izraelského ministerstva obrany. Nicméně izraelského úředníka nezabili.

Další útoky byly vážnější. 13. února 2012 byla umístěná bomba do auta izraelského vyslance v Tbilisi v Gruzii. Den na to, 14. února, vybuchla v Bangkoku bomba poblíž izraelského vyslanectví. Byl to zřejmě nechtěný výbuch v bytě, kde teroristé připravovali trhaviny. Po incidentu byla odhalená teroristická buňka, která chystala útoky na izraelské cíle.

http://www.terrorism-info.org.il/en/article/17786

Krátce před dnešním útokem, dne 7. července 2012, byl na Kypru odhalen pokus o útok na izraelské turisty. Šlo o Libanonce s falešným švédským pasem a útok byl spojován s Hizballáhem.

http://www.terrorism-info.org.il/en/article/20369

Útok v Bulharsku by tedy zcela zapadal do této série mezinárodních teroristických činů. Co se mu však vymyká, je právě fakt, že byl podniknut sebevražedným útočníkem. Zatím to ale není 100% jisté.

Kouzlo výročí: Buenos Aires 1994

Další faktor, který pomáhá pochopit řeč teroru, jsou výročí. Útok v Bulharsku se udál před dnem, kdy se připomíná výročí bombového útoku na židovskou obec v Buenos Aires, 19. července 1994. Pachatelem byl člen Hizballáhu, který odpálil auto s výbušninami u vchodu do budovy židovské obce. Zabil 85 lidí a dalších 330 zranil. Z krvavého útoku byl zodpovědný Írán a Hizballáh.

Za hlavního organizátora Izrael označil Imada Mughniyaha, vysokého představitele Hizballáhhu. 12. února 2008 ho zabila bomba odpálená v jeho autě v Damašku. Připomeňme, že útoky v Indii a Gruzii dne 13. února, byly naplánovány na den po výročí smrti Imada Mughniyaha. Řeč výročí je dalším indikátorem, který ukazuje na Hizballáh a Írán.

Íránské motivy

Ale nechci budit dojem, že by Írán a Hizballáh organizovaly tento útok z jakési nostalgické lásky k výročím. Najdou se i jiné souvislosti. Írán začátkem července přijal kritická opatření proti zostřujícím se ekonomickým sankcím, které začínají mít tíživý efekt na státní finance. V Moskvě skončila v červnu další diplomatická jednání mezi Íránem a světovými mocnostmi a je možné, že Írán se rozhodl dát průchod jiným vyjadřovacím prostředkům.

PS v 15.42:

Připojuji údaje o zajímavém projevu Hassana Nasrallaha, generálního tajemníka Hizballáhu ze středy 18.7. Projev přednesl na oslavách výročí druhé libanonské války (z roku 2006), a prohlásil v něm, že příště udeří Hizballáh první. Doslova řekl: „Připravujeme pro Izrael velké překvapení, ale neřekneme jaké, protože by to pak nebylo překvapení.“  (Zprávu zveřejnil v 22.25 hodin www.ynetnews.com ).

ČT vyslala do Bulharska reporétra Davida Miřejovského. S napětím očekávám jeho zpravodajství, zatím na ČT24 více méně potvrdil verzi o sebevraždeném atentátníkovi, na druhou stranu neřekl nic o obětech. Pachatel je prý z Dagestánu, ale kromě ČT tuhle zprávu asi nikdo jiný nepřinesl. Hlavně, že tam neposlali Petra Zavadila.

Opravil jsem údaj o čase útoku. Omlouvám se za omyl.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivo Cerman | čtvrtek 19.7.2012 13:39 | karma článku: 19,58 | přečteno: 2154x