Proč redaktor Novoný z MFDnes brání Hizballáh?

Rozhodnutí EU zařadit vojenské křídlo Hizballáhu na seznam teroristických organizací byla velká chyba, říká Pavel Novotný v celostránkovém článku Tance kolem Hizballáhu v MFDnes z 30.7. Je to prý jen prázdné gesto, které  „škodí těm, kteří doufají v pomoc Západu“ a „v praxi nepomůže ničemu“. Ano, zřejmě toto rozhodnutí uškodí teroristům, kteří doufají v pomoc Západu. A to je snad dobře, ne? Avšak Novotný se naopak domnívá, že jakýkoli postih proti Hizballáhu nepomůže vůbec ničemu, ba dokonce povede k nenapravitelným škodám. Hizballáh jsou totiž dle něj hodní strýčkové, kteří bojují jen proti chudobě a pomáhají těm, kteří prchají před "izraelskými raketami". Takže k čemu je dobré, aby EU uznala, že Hizballáh je teroristická organizace? ptá se Pavel Novotný.

Chlapec trénovaný pro humanitární organizaci Hizballah.

Bude v tom zřejmě nějaký chyták, ale zkusím na to odpovědět.

Z praktického hlediska by bylo určitě prospěšné, kdyby EU znemožnila, aby Hizballáh mohl v zemích EU získávat finance. Dobré by to bylo proto, že by Hizballáh hůř sháněl peníze. Text rozhodnutí z 22.7.2013 o zařazení vojenského křídla Hizballáhu by měl vést ke „zmrazení fondů, finančních aktiv a jakýchkoli finančních zdrojů“, protože se odvolává na regulaci Rady Evropy č. 2580/2001. Ani samo rozhodnutí nazvat Hizballáh pravým jménem není prázdné gesto. Proč? Protože EU (resp. ES) má už od ropného šoku roku 1973 nehezkou tradici podpory protiizraelského terorismu, kterou je třeba skončit. Je třeba, aby země EU přijaly princip, že nebudou podporovat terorismus, ani když je zamířen „jen“ proti Izraeli a jeho občanům.

Argumenty pro Hizballáh?

Nicméně Novotný odmítá i finanční sankce proti Hizballáhu s tím, že rozhodující finanční podpora Hizballáhu přeci nepřichází ze zemí EU...

Tady lze samozřejmě namítnout, že Hizballáh nemá veřejný rozpočet a těžko lze spolehlivě určit odkud má kolik peněz. Politicky má Hizballáh největší podporu z Íránu, ale financuje se, dle vlastních slov, z darů zbožných muslimů z celého světa, včetně Evropy. Navíc je třeba počítat s tím, že evropské účty mohou sloužit k praní či tranzit peněz pro tuto humanitární organizaci. Ale opakuji, že přesné údaje neznáme. I když se občas něco zveřejní, nepodléhá financování Hizballáhu veřejné kontrole. Posílá snad Hizballáh své účty do redakce MFDnes?

Kromě toho připojuje Novotný i klasický politický argument (Hizballáh je ve vládě a parlamentu, je nezbytný pro libanonskou demokracii.) a sociální argument (Hizballáh se nezabývá jen násilím, ale poskytuje i sociální podporu.)

Všechny jeho argumenty se jeví zcela absurdní v okamžiku, když je přijmeme. Protože pak se ukáže, že redaktor Novotný doporučuje EU toto: EU má podporovat takové teroristické organizace, které dostávají většinu finančních prostředků z mimoevropských zdrojů, anebo takové, kterým se už podařilo získat podíl na státní moci. Tolerovat je třeba jakoukoliv zločineckou organizaci, která část svého zisku věnuje na charitu či na sociální podporu, byť by to bylo za účelem rekrutování dalších členů, nebo za účelem získání politické podpory obyvatelstva.

Pro dobro Libanonu, nebo Izraele?

Novotný naznačuje, že rozhodnutí proti Hizballáhu bylo učiněno ve prospěch Izraele, ale ke škodě Libanonu. Dovolil bych si polemizovat i s tvrzením, že pro demokracii a mír v Libanonu je prospěšné, aby do soutěže stran o přízeň voličů zasahovala ozbrojená a zločinecká organizace, která podléhá zahraniční mocnosti (tj. Íránu). (V Novotného žargonu nejde o demokracii, ale o „politický provoz“). Ostatně Hizballáh to dokázal už vícekrát. V zemi kdysi vybudoval stát ve státě, v roce 2005 zavraždil bývalého libanonského premiéra Haririho, roku 2006 zatáhl zemi do války s Izraelem a v roce 2008 pak vyvolal občanskou válku. Ačkoli v parlamentu má jen menšinové zastoupení, díky ozbrojené moci má silnější vliv než ostatní strany, které se odzbrojily. To, že si získává přízeň voličů a nové rekruty tzv. sociálním programem lze těžko považovat za důkaz, že Hizballáh je vlastně jen neškodnou humanitární organizací. Podotýkám, že v posledních letech podnikla tato údajně neškodná charita několik útoků na izraelské cíle po celém světě, přičemž Burgas byl jen jedním z nich.

Nepřekvapí, že na Hizballáh si nejvíc stěžuje Izrael. Jak Hizballáh uvedl v prohlášení z roku 1985, zničení Izraele je jedním z jeho hlavních cílů. V daném článku však Novotný naznačuje, že vážnost terorismu je jen výplodem přemrštěné fantazie izraelských citlivek („Izrael. Stát, který je mírně řečeno, posedlý svou bezpečností.“) Ti divní Izraelci jsou zkrátka „posedlí svou bezpečností“ a je jim jedno, jaké škody tím působí ostatním! – to je otřepané klišé antisemitské propagandy. V zahraničním zpravodajství MFDnes to sice vypadá jako by k žádným teroristickým útokům proti Izraeli nedocházelo, ale pravda je trochu jiná...

Viníkem je (vždy) Izrael

Znepokojující je, MFDnes svěřuje komentáře k Izraeli novináři, který přebírá schematickou logiku protiizraelské propagandy. Přebírá hodnocení, které vychází z toho, že zlé je všechno to, co nějak pomůže Izraeli a dobré je všechno to, co mu uškodí. Myslím, že tenhle schematismus je skutečným důvodem, proč Pavel Novotný tak vehementně omlouvá Hizballáh.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivo Cerman | čtvrtek 1.8.2013 10:00 | karma článku: 31,93 | přečteno: 1329x