Mučedník Hiram. Skutečné tajemství svobodných zednářů

Nový seriál Ztracená brána znovu připomíná veřejnosti, že téma svobodných zednářů je nevyčerpatelné, stejně jako snaha některých autorů podsouvat jim stále znovu různá vymyšlená tajemství. Ale jaká byla skutečná tajemství zednářů?

X+

Mučedník Hiram

Takže, kdo byl Hiram a jaká byla úloha jeho příběhu pro svobodné zednáře? Mělo by se to číst hebrejsky Chiram. A je zmíněn v Bibli jako dvě různé postavy. Jednou jako Chiram, který postavil bronzové sloupy jeruzalémského chrámu za vlády krále Šalamouna (1 Kr 7:13), podruhé jako Chiram král tyrský, který na stavbu chrámu poslal svoje řemeslníky.

Zednáři věřili, že znají jeho skutečný příběh.  Jejich Hiram měl být jedním z těch, kteří vedli za vlády krále Šalamouna stavbu prvního chrámu. Zednáři totiž vycházeli z názoru, že jsou nástupníky skutečných stavebníků, kteří se na této stavbě podíleli.  Říkalo se jim svobodní zednáři, protože byli osvobozeni od daní a měli právo nosit zbraň. Aby bylo možno kontrolovat tisíce dělníků z různých zemí, byli mezi nimi vybráni dozorčí mistři, kteří se rozeznali pomocí zvláštního hesla. Jenže podle legendy se nějací tři společníci rozhodli, že od jednoho z mistrů jménem Hiram Abif toto heslo vyzvědí, aby se dostali k významnějším pracím na chrámu. Mistr však byl vázán přísahou ke králi a heslo těm ničemům nevyzradil. Jenže lotři se nevzdali a počkali si na něj znovu u vchodu do chrámu, kam se šel večer modlit. Tam jej postupně každý z nich přepadl a po odmítnutí vyzradit heslo mu každý z nich zasadil jednu ránu, až jej nakonec zabili ranou kladiva do hlavy.

Druhý den svolal král Šalamoun mistry k obvyklé poradě, když tu zjistil, že Hiram mezi nimi chybí. Vzápětí vyslal několik dalších z nich na všechny světové strany, aby se jej pokusili jej najít.

Hiramův hrob

Novověcí zednáři jsou v jistém smyslu nástupci těchto pátračů, kteří mají nalézt Hiramovo tělo či hrob. Hiramova smrt má centrální symbolický význam. Podobně jako Ježíš měl prý i Hiram zažít jakési zmrtvýchvstání, které symbolizuje jeho stále živé srdce. Tohle ale už nemám ze Salmova rukopisu, ale ze sekundární literatury. Pro meditace si zednáři stavěli jehlany, které měly evokovat Hiramovu hrobku. Zednář se Hiramův příběh měl dovědět až při zasvěcení do mistrovského stupně a u jeho hrobu přemýšlet o tom, kdo je a kam směřuje. Hiramova smrt má pak zednářům připomínat význam věrnosti. Nejvyšší povinností zednářů bylo obnovit zborcený chrám, což bylo zřejmě myšleno v přeneseném smyslu, kde „chrámem“ měl být svět a „práci“ měla vyjadřovat činnost ve prospěch lidstva.

http://www.hiramlodge.cz/index.html

Co jsem o tom zjistil, jsem sepsal ve své knížce Šlechtická kultura v 18. století (Nakladatelství Lidové noviny, 2011).

Rozhodl jsem se psát na svůj blog každý víkend něco o historii, abych tu nepsal jen o teroru a jiných palčivých tématech. Snad si to najde čtenáře.

K dějinám raného novověku www.opera-historica.com

Autor: Ivo Cerman | neděle 23.9.2012 9:05 | karma článku: 20,94 | přečteno: 2256x