Masaryk by Švarcenberka nefackoval

...zato Matějkovi by asi přišel vynadat. I když v posledních dnech musí být Masaryk na roztrhání. Každou chvíli se ho dovolává někdo z odpůrců církevních restitucí, v nepřítomnosti mluví ve prospěch prezidentského kandidáta Fischera, dlouhodobě se ho dovolávají levicoví propagandisté v Masarykově dělnické akademii a nejnověji dostal závažný úkol od politika Františka Matějky: Má dát facku knížeti Schwarzenbergovi.

"Neber jméno Masarykovo nadarmo!"

Čím se to vlastenecký Černohorec provinil? V článku k 28. říjnu si dovolil zavzpomínat na první republiku. Dovolil si zalitovat toho, že jsme „nepřevzali pozitivní vztah k vlasti“. V podstatě první republiku dosti silně idealizuje. Ale fackovat ho za to? Matějka mu chce naplácat kvůli něčemu jinému:

První republika byla přesným opakem toho, co tu máme teď. Pokud bychom měli skutečně navazovat na budování tehdejšího státu, museli bychom se vrátit k samotné podstatě jejího vzniku – tedy k samostatnosti, suverenitě a přijímání demokratických rozhodnutí občany v jejich vlasti, nikoli mimo ni, a tedy bez účasti v jakémkoli nadstátním projektu, ať už je jeho strůjcem Moskva nebo Berlín, potažmo Brusel. A to je přesný opak každého kroku, který už dlouhé roky systematicky dělá Karel Schwarzenberg, když všemi prostředky vede Českou republiku znovu mimo dosah jejích občanů.“

Zní to skutečně, jako by si Matějka spletl filozofa Masaryka s paní Bobošíkovou. Těžko si myslit, že vzdělaný a kosmopolitní Tomáš Garrigue Masaryk by za nejvyšší hodnoty své politické filozofie stanovil: samostatnost, suverenitu a přijímání rozhodnutí (..) ve vlasti. To zní spíš jako primitivní národovecký žvást lidí, kteří Masarykovo pojetí republiky odmítali.

„Naše politika musí být světová, světově orientovaná.“ To jsou Masarykova slova. „Jen světová politika je rozumná a trvalá.“ A uznával, že pro naši zem je „světem“ hlavně Evropa a Blízký východ. Evropská unie se nevyvíjí dobře, ale těžko čekat, že by Masaryk se svým zaměřením kategoricky oponoval tomu, aby se naše země zapojila do nadnárodní organizace, ke které se připojila většina evropských států. Zvlášť když jsme uprostřed kontinentu. Zkuste formulovat svou kritiku EU racionálně, podložit ji argumenty a prosadit svůj názor v Evropě. To by byl čin.

Masaryk nebyl nýmand, který by se v politice utápěl v „časovosti“, jak tomu říkal. Byl to filozof a jeho stoupenci zdůrazňovali hlavně to, že Československu dal do vínku závazek budovat stát podle „ideálu humanitního“. Bavíme-li se o Masarykově odkazu, pak je to hlavně propojení demokracie a sekulární morálky.

Nafackoval by Masaryk někomu? Stalo se, že Masaryk někdy přišel vynadat lidem, kteří psali, jako by mluvili jeho jménem. Jednou to zjistil Herben, když vydal v časopise Čas Schauerův skandální článek Naše dvě otázky bez uvedení autora. Hned druhý den ráno Masaryk vyrazil k Herbenovi domů, vytáhl ho z postele a hrubě mu vynadal. Všichni si totiž mysleli, že článek napsal TGM.

Matějka: Kdyby žil Masaryk, musel by dát Schwarzenbergovi facku (blog.iDNES.cz)

Tady je něco o Masarykově "zakládající myšlence české demokracie" a o roli Masaryka jako českého boha:

 

Autor: Ivo Cerman | pátek 9.11.2012 10:11 | karma článku: 14,80 | přečteno: 1523x