1972 – 2012 Petice za oběti z Mnichova

Olympijské hry v Londýně se blíží a ve světě zuří už od začátku roku debata o tom, zda Mezinárodní olympijský výbor povolí připomenout v Londýně památku izraelských sportovců, kteří byli zavražděni v Mnichově roku 1972. Letos si olympijské hry mohou připomenout 40. výročí tragické události a pozůstalí po obětech žádají, aby se na ně nezapomnělo. 40 let Olympijský výbor odmítá vyjádřit poctu obětem z Mnichova a jedná, jako by k atentátu nikdy nedošlo. Letošní akce se dá chápat jako snaha přimět MOV, aby se k obětem „přiznal“ .

Žádají marně

Anki, vdova po šermíři Andreji Spitzerovi, žádá o vzpomínku na atlety už od roku 1976. Letos má nejlepší šance. Zorganizovala petici, kterou do března podepsalo 70 000 lidí. Její žádost podpořil izraelský olympijský výbor, ale ne zástupce Izraele v Mezinárodním olympijském výboru. Žádost podaly jen rodiny pozůstalých, ale vzápětí ji dopisem podpořil i náměstek izraelského ministra zahraničí Danny Ayalon. Žádali, aby se na oběti nevzpomínalo jako na Izraelce, ale jako na atlety. Začátkem května Olympijský výbor obě žádosti zamítl. Na oběti se prý vzpomíná při každých hrách.

Just One Minute

Po tomto rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru zahájil Danny Ayalon internetovou kampaň Just One Minute a pozůstalým se podařilo získat pro svou prosbu podporu významných z celého světa. Podporu žádosti odhlasoval kanadský parlament a US senát a někteří členové britského parlamentu. Pozůstalé podpořil i německý prezident Gauck, německý ministr zahraničí a nakonec i americký prezident Obama.

http://www.youtube.com/watch?v=a-wQaifXCFg

Petice

Londýnské hry začíná už 27. července. Věnujte tomu pár minut času a připojte svůj podpis pod petici pozůstalých. Je to zadarmo.

http://www.change.org/petitions/international-olympic-committee-minute-of-silence-at-the-2012-london-olympics

Web pozůstalých:

http://www.munich11.com/

 

UDÁLOSTI

1972, 5. září: komando OOP nazývané Černé září přepadlo izraelskou delegaci na Olympijských hrách v Mnichově a nakonec jich všech 11 zabilo (2 při potyčce na pokoji, 9 ve vrtulníku při pokusu o osvobození rukojmích).

1976: Olympijské hry v Montrealu: pietní vzpomínka se nekoná. Ankie Spitzer poprvé žádá o uctění památky obětí, izraelský olympijský výbor akci nepodpořil.

2004: íránský judista Arash Miresmaeili odmítá nastoupit do zápasu s Izraelcem.

2008: Olympijské hry v Pekingu: Izrael organizuje vlastní vzpomínkovou akci

2012, březen, pozůstalí v čele Ilana a Anki, vdovy po Josefu Romanovi a Andreji Spitzerovi, žádají pietní vzpomínku na Olympiádě v Londýně.

2012, duben, náměstek izraelského ministra zahraničí Danny Ayalon píše dopis Jacquesi Roggeovi, prezidentu MOV, kde žádá minutu ticha za oběti.

2012, květen, Rogge v dopise odmítá, Ayalon zahajuje internetovou kampaň Just One Minute.

http://www.youtube.com/watch?v=a-wQaifXCFg

2012, 29. května, německý prezident Joachim Gauck se sešel se skupinou izraelských pozůstalých.

2012, 12. června, kanadský parlament přijal rozhodnutí, že podpoří žádost o minutu ticha na Olympijských hrách v Londýně. Rezoluci navrhl právník Irwin Cotler.

2012, 25. června US senát přijal rozhodnutí, které vyzývá MOV, aby uctil izraelské oběti.

2012, 28. června, německý ministr zahraničí Guido Westerwelle podpořil za Německo oficiálně izraelskou žádost.

2012, 20. července, prezident Barak Obama podpořil izraelskou žádost o minutu ticha.

Sportovci zabití roku 1972:

PS, po Olympiádě. Ty, které petice za uctění obětí pohoršovala, mohu ubezpečit, že postoj MOV byl v tomto ohledu pevný. V den, kdy jsem to napsal, už přijali konečné rozhodnutí. Na oběti se oficiálně vzpomenulo při recepci 6.8.2012.

Autor: Ivo Cerman | pondělí 23.7.2012 13:00 | karma článku: 16,20 | přečteno: 964x