Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Valentýn nenosí vždy jen čokoládu a květiny – před 80 lety byly Drážďany srovnány se zemí

Před 80 lety se uskutečnil jeden z nejničivějších náletů 2. světové války. Bylo zničeno město nedaleko českých hranic a zbloudilé bombardéry zasáhly i Prahu.

V období mezi světovými válkami byla bombardovací letadla obávanou zbraní. Strach z německých bombardérů byl jedním z důvodů, proč Velká Británie v září 1938 obětovala Československo a podepsala mnichovskou dohodu. Když válka skutečně začala, ukázalo se, že to s bombardéry zase není tak žhavé. Britové i Němci brzy zjistili, že nepřátelská stíhací letadla dokáží bombardéry zastavit a způsobit jim těžké ztráty. Jedinou možností, jak pokračovat v bombardování, bylo ukrýt se v noční tmě. Noc skryla bombardéry před pátravými zraky stíhačů, ale zároveň posádky bombardérů v noci neviděly na zem natolik dobře, aby mohly zasáhnout něco tak malého jako je například továrna. Jediné, co mohly bombardéry v noci zasáhnout, bylo dostatečně velké město.

(Nemusím snad připomínat, že zkratka GPS byla v roce 1939 neznámým pojmem a vrcholem tehdejších navigačních pomůcek byly dva směrové rádiové paprsky vysílané z Britských ostrovů, které se protínaly někde nad Německem.)

Jako první přešli k nočnímu bombardování Němci. Do dějin se zapsal především jejich nálet na město Coventry v listopadu 1940. Úspěšný nálet však Němcům prokázal medvědí službu. Britové na vlastní kůži zjistili, že bombardování obytné městské zástavby je velice účinné a ve svých důsledcích vede k zastavení výroby v přilehlých továrnách. Pokud zaměstnanci továrny zemřou při náletu nebo přijdou o dům a nemají kde bydlet, výroba se zastaví. Britové tedy začali oplácet Němcům stejnou mincí.

První britské noční nálety nebyly příliš úspěšné. Zlom přišel až v květnu 1942. Britové soustředili všechny své bombardéry k útoku na jediné město (Kolín nad Rýnem). Nasazení velkého počtu bombardérů zahltilo německou protivzdušnou obranu, která ztratila účinnost, a Kolín nad Rýnem utrpěl významné škody.

V roce 1943 Britové vyvinuli radar, který posádce bombardéru dokázal zobrazit zemský povrch pod letadlem. Na začátku byl tento radar natolik nedokonalý, že bylo možné spolehlivě rozeznat pouze hranici mezi mořem a zemí. Bylo tedy možné spolehlivě zaměřit pouze město ležící na mořském pobřeží, jako byl například Hamburg. Hamburg byl prvním tvrdě zasaženým německým městem. Britové dotáhli noční bombardování ke značnému stupni dokonalosti. Pečlivě vyvážená směs zápalných a trhavých bomb zasáhla velkou plochu města a způsobila obrovský požár, který se proměnil ve skutečnou ohnivou bouři. Žár z požáru způsoboval komínový jev, což přineslo rychlý pohyb vzduchu nad povrchem země, který dále rozdmýchával požár podobně jako kovářská výheň. Obyvatelům Hamburku nepomohlo ani ponoření do městské kašny. Horko způsobené požárem bylo tak velké, že voda v kašně se uvařila. Celkem bylo na Hamburk svrženo více než 8 000 tun bomb. Bylo zcela vypáleno 20 čtverečních kilometrů, zabito bylo okolo 40 000 lidí (uvádí se 42 500, podle některých odhadů dokonce 60-100 000 lidí) a dalších 750 000 zůstalo bez přístřeší nad hlavou.

Útok na Hamburk dostal přiléhavý krycí název operace Gomora. Když říšský ministr Albert Speer viděl následky náletu na Hamburg, byl zděšen. Uvědomil si, že pokud Britové dokáží podobným způsobem zničit šest dalších velkých německých měst, bude Německo nuceno válku ukončit. Britové však v tu chvíli dokázali spolehlivě zaměřit pouze města ležící na pobřeží, jako byl Hamburg, a tak se obavy Alberta Speera nenaplnily. V dalších letech však byly navigační prostředky britského letectva dále zdokonalovány a Britové mohli zasahovat i města ležící ve vnitrozemí. Osud Hamburku se tak zopakoval v několika dalších německých městech. Veškerá zkáza, kterou v současné době zažívá Ukrajina, je ničím ve srovnání s tím, čím prošlo Německo za druhé světové války

Na začátku roku 1945 přišly na řadu Drážďany. Mnoho lidí dnes pochybuje o tom, zda bylo nutné provést útok na velké město ve chvíli, kdy do konce války zbývaly už pouhé tři měsíce. Z dnešního pohledu se to tak může jevit, avšak toto uvažování je podobné větě z divadelní hry Vražda v salonním kupé: „Z dnešního pohledu se zdá možná neuvážené investovat tolik peněz do člověka, kterému v té době zbýval pouhý rok života“ (jedná se o Františka Ferdinanda d’Este, kterému vděční obyvatelé Vídně v roce 1913 chtěli dát hodnotný dar).

V únoru 1945 z pohledu spojeneckých vojáků vypadala celá věc úplně jinak. Britská a americká vojska se v té době již půl roku prokousávala kopcovitou a lesnatou krajinou na pomezí Francie a Německa. Němečtí vojáci zocelení šesti lety války dokázali členitou krajinu dokonale využít ve svůj prospěch. Ztráty britských a amerických vojsk se počítaly v tisících. A za všemi těmi kopci a lesy ještě ležela široká řeka Rýn, dokonalá přírodní překážka stojící mezi spojenci a Německem. I když bylo všem jasné, že Německo válku prohrálo, konec války byl v tu chvíli stále ještě hodně daleko.

Drážďany byly v roce 1945 sedmým největším německým městem a podle záznamů RAF byly největším zatím nebombardovaným zastavěným územím a též nejdůležitějším výrobcem zbraní. Nacházelo se zde 127 středně velkých a velkých továren a dílen, které zásobovaly německou armádu vojenskou technikou. Drážďany představovaly také důležitý dopravní a zásobovací uzel.

To vše se změnilo v noci z 13. na 14. února 1945, kdy na město zaútočilo 805 bombardérů. Na město bylo svrženo 2660 tun pum, z nichž necelých 45 % bylo zápalných. Britské bombardéry odvedly stejnou práci jako o dva roky dříve v Hamburku a Drážďany stihl podobný osud. Opět byla velká plocha města zasažena zápalnými a trhavými bombami, které způsobily stejně ničivou ohnivou bouři jako v Hamburku. Obyvatelé Drážďan se před náletem schovali do různých úkrytů, převážně do sklepení svých domů, ale ani to je nezachránilo. Domy zasažené bombardováním se zřítily a z úkrytu se stala past, z níž nebylo úniku. Když byly trosky domů odklizeny a záchranáři odkryli sklepení, zjistili, že obyvatelé schovaní ve sklepích se jednak udusili a jednak zemřeli horkem, které bylo tak velké, že proniklo i do sklepa.

Náletu na Drážďany se bohužel zúčastnilo také americké bombardovací letectvo. Američané neovládali noční bombardování. Místo toho měli stíhací letadla P51 s dlouhým doletem, která mohla bombardéry doprovázet na jejich cestě. Proto se Američané mohli odvážit bombardovat ve dne. I za denního světla však některé americké posádky nedokázaly Drážďany nalézt a minuly je o celých 110 km. Když bombometčíci pod sebou uviděli velké město, kterým protéká velká řeka, domnívali se, že jsou to Drážďany a odhodili bomby. Bohužel tím městem byla Praha. Americký nálet na Drážďany se uskutečnil 14. února a v tento den byla Praha za celou válku nejvíce zasažena spojeneckým bombardováním.

Na odklízení mrtvol po náletu byli v Drážďanech nasazeni mimo jiné také američtí váleční zajatci, kteří padli do zajetí o dva měsíce dříve během německého útoku v Ardenách. Mezi nimi byl také pozdější slavný spisovatel Kurt Vonnegut. Vonnegut byl příslušníkem americké 106. pěší divize, což byla poslední americká divize, která byla postavena za 2. světové války. Divize složená z nováčků bez bojových zkušeností byla hned po svém příchodu do Francie v prosinci 1944 nasazena na klidném úseku bojiště v pohoří zvaném Ardeny, o kterém všichni předpokládali, že tady se nebude nic dít. Většina příslušníků 106. divize byla zajata v prvních dnech německého útoku.

Přesný počet obětí spojeneckého náletu na Drážďany v únoru 1945 není znám. V současné době je počet obětí odhadován na 20 až 25 tisíc.

Nálet na Drážďany byl posledním velkým leteckým útokem na město ve 2. světové válce v Evropě. Podobné ničivé útoky v průběhu roku 1945 ještě zažila japonská města, ale o tom si budeme vyprávět zase až příště.

Předchozí díl řady Stalo se před 80 lety naleznete zde:

https://blog.idnes.cz/ivanpicek/pred-80-lety-zahajila-ruda-armada-svuj-predposledni-skok-na-berlin.Bg25010130

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Coventry_Blitz

https://en.wikipedia.org/wiki/Bombing_of_Cologne_in_World_War_II

https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Gomora

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bombardov%C3%A1n%C3%AD_Dr%C3%A1%C5%BE%C4%8Fan

https://cs.wikipedia.org/wiki/North_American_P-51_Mustang

https://www.vhu.cz/exhibit/nasledky-americkeho-naletu-na-prahu-unor-1945/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurt_Vonnegut

Autor: Ivan Picek | pátek 14.2.2025 8:18 | karma článku: 16,82 | přečteno: 524x

Další články autora

Ivan Picek

Dopadl jako Götz u Jankova - Před 380 lety se odehrála rozhodující bitva třicetileté války

Třicetiletá válka začala i skončila v Čechách. Také její rozhodující bitva se odehrála na našem území přesně před 380 lety.

6.3.2025 v 8:13 | Karma: 14,69 | Přečteno: 314x | Diskuse | Společnost

Ivan Picek

Před 80 lety zahájila Rudá armáda svůj předposlední skok na Berlín

V letošním roce oslavíme 80. výročí konce 2. světové války. Pojďme si stručně připomenout klíčové události posledního roku války. Svůj předposlední útok směrem na Berlín zahájila Rudá armáda před 80 lety uprostřed lednových mrazů.

14.1.2025 v 8:07 | Karma: 17,70 | Přečteno: 382x | Diskuse | Věda

Ivan Picek

Jak pejsek a kočička vařili pohádku

Štědrovečerní pohádka se prý divákům nelíbila, protože zaostalá česká společnost není připravena na to, že hlavní postavou pohádky jsou ženy. Není to pravda. Pohádka u diváků propadla jednoduše a prostě proto, že je špatná.

31.12.2024 v 12:04 | Karma: 38,89 | Přečteno: 2915x | Diskuse | Kultura

Ivan Picek

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají – díl 3. – nelegální migrace

Česká společnost je hluboce rozdělená a skoro na ničem se neshodne. Je ale jedna věc, na kterou máme stejný názor. Skoro všichni u nás odmítají přijímat na naše území přistěhovalce z kulturně odlišných zemí.

5.6.2024 v 15:29 | Karma: 18,52 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika

Ivan Picek

Chudnutí jako společný cíl EU. Kdo za Česko radikální klimatické plány dopustil?

Blíží se volby a všichni najednou prohlašují, že jsou proti migraci a odmítají Green Deal a přijetí eura. Jak ale poznat, kdo to myslí vážně a kdo hned po volbách zapomene na své sliby a otočí?

3.6.2024 v 16:52 | Karma: 23,50 | Přečteno: 584x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

26. března 2025  13:16

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

24. března 2025  20:43

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

26. března 2025  15:24

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Senátoři navrhli, aby NKÚ mohl kontrolovat Českou televizi a rozhlas

28. března 2025  14:27,  aktualizováno  17:28

Rozšířit pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na prověrku hospodaření veřejnoprávní televize...

Putin navrhuje správu Ukrajiny pod záštitou OSN, chce se zbavit Zelenského

28. března 2025  8:13,  aktualizováno  17:14

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by...

Izrael porušil příměří s Hizballáhem. Macron chce volat Trumpovi a Netanjahuovi

28. března 2025  16:39

Izraelské letectvo v pátek provedlo velký úder na budovu na jižním předměstí libanonské metropole...

Anketu Zlatý Ámos vyhrál Lukáš Knaute, učí na prvním stupni v Sezemicích

28. března 2025  16:38

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze ZŠ v Sezemicích....

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 22,02
  • Průměrná čtenost 2836x
Jsem technicky vzdělaný vysokoškolák se zájmem o dějiny a svět. Občas mě napadají zajímavé myšlenky, o které bych se chtěl podělit se svým okolím.

 

Seznam rubrik