Před 80 lety padly poslední výstřely 2. světové války v Evropě
Třicetiletá válka začala vyhozením královských místodržících z okna pražského hradu. Druhá světová válka začala obsazením českého pohraničí v říjnu 1938 a zbytku Čech a Moravy o půl roku později. Obsazení českého pohraničí bylo provázeno ozbrojeným násilím a vraždami českých vojáků a dalších zaměstnanců československého státu. K vyhlášení války ale ještě nedošlo. V učebnicích se proto za začátek 2. světové války považuje až útok na Polsko, který měl být zahájen na konci srpna 1939, ale na poslední chvíli byl odložen a začal až v poměrně dobře zapamatovatelný den 1. 9. 1939 (Jára Cimrman by měl určitě radost).
Hurikány jsou známé tím, že v jejich středu je naprostý klid. Díky tomu, že české země byly obsazeny hned na začátku války, ocitly se právě v takovém oku hurikánu. Zatímco třicetiletá válka přinesla českým zemím zkázu, ze které jsme se dodnes plně nevzpamatovali, z 2. světové války vyšlo Česko poměrně dobře (ve srovnání s tím, co se v té době dělo jinde). Obyvatelé Protektorátu Čechy a Morava na tom byli v některých ohledech dokonce lépe než jejich nedávní spoluobčané ze Sudet. Na obyvatele Sudet (na rozdíl od Protektorátu) se vztahovala branná povinnost. Mnoho z nich bylo odvedeno do wehrmachtu a mnoho z nich zemřelo za Německo na některém z mnoha druhoválečných bojišť. Dějiny dokáží být škodolibé.
Druhá světová válka se většinu času odehrávala spíše v okrajových částech Evropy. Teprve v závěru války se boje dostaly až do Čech.
V předchozích dílech našeho vyprávění, které můžete najít zde:
https://blog.idnes.cz/ivanpicek/pred-80-lety-zacal-zaverecny-rusky-utok-na-berlin.Bg25040388
jsme si řekli, že v posledním roce války směřoval hlavní nápor Rudé armády z Běloruska nejkratší cestou do Berlína. Tato cesta vedla přes polské nížiny, kde Rudá armáda mohla uplatnit svou početní převahu a vysokou pohyblivost svých tankových a mechanizovaných sil. Naproti tomu hornaté Slovensko a kopcovité Čechy poskytovaly výhodu obráncům. V oblasti Ostravy byl postup Rudé armády zastaven předválečným československým opevněním z roku 1938, které Němci obsadili a použili je proti Čechům (Útoku na Ostravu se v sestavě Rudé armády zúčastnila také 1. československá samostatná tanková brigáda, která musela dobývat československé opevnění postavené na obranu proti Němcům. Dějiny dokáží být hodně škodolibé.). Tak se stalo, že Rudá armáda v Polsku postupovala mnohem rychleji než na Slovensku a v Čechách. Když padl Berlín, byly Čechy stále obsazeny německým vojskem.
Po Hitlerově smrti bylo jasné, že válka skončila. Německé velení začalo vyjednávat o kapitulaci. Němečtí vojáci v Čechách měli v tu chvíli jediné přání – nepadnout do rukou Rusům. Německé vojsko se snažilo ustupovat na západ a vzdát se Američanům, kteří postupovali do Čech od západu. Pražané jim však do toho, jak se říká, hodili vidle.
Pražský rozhlas začal 5. května vysílat pouze česky. Pražané si to mylně vyložili tak, že válka skončila, a začali si brát své město zpátky. Vypuklo Pražské povstání. Němcům by to mohlo být skoro jedno nebýt jedné nepříjemné okolnosti – většina silnic a železnic z východní poloviny Čech na západ vede právě přes Prahu. Praha je klíčovým dopravním uzlem, který Němci nutně potřebovali. Proto nasadili všechny dostupné síly k opětovnému dobytí Prahy.
Slabě vyzbrojení obránci Prahy by německému útoku brzy podlehli, kdyby jim nepřišla nečekaná pomoc. V blízkosti Prahy byla v té době umístěna divise Ruské osvobozenecká armády (dále jen ROA). Byli to ruští vojáci, kteří padli do německého zajetí a přijali nabídku vstoupit do řad ROA a bojovat společně s Němci za svržení komunistické vlády Sovětského svazu. Velitelem ROA byl generál Andrej Andrejevič Vlasov, podle kterého se vojákům ROA říká též Vlasovci. Po vypuknutí Pražského povstání Vlasovci podruhé převlékli kabáty a bojovali s Pražany proti svým nedávným spojencům. Vlasovci pomohli zachránit Prahu, ale jim samotným to nijak nepomohlo. Během několika dní padli do ruského zajetí, kde s nimi bylo nakládáno jako se zrádci.
Zatímco v Praze zuřil boj, nová německá vláda podepsala 7. května dohodu o kapitulaci. Příměří začalo platit večer 8. května. Druhá světová válka úředně skončila. Němečtí vojáci v Čechách však pokračovali v úsilí dostat se na západ a vzdát se Američanům namísto Rusům. Američané již vstoupili do Čech a 6. května obsadili Plzeň. Do Prahy by dokázali dojet během jednoho dne. Vrchní velitel amerických vojsk v Evropě generál Dwight David Eisenhower však 7. května – poté, co byla podepsána kapitulace Německa – nařídil všem americkým jednotkám zastavit postup. Pro něho válka skončila. Američané proto zastavili u Rokycan, přibližně v místech, kde dnes leží Muzeum vojenské techniky na demarkační linii.
Těžce zkoušená Praha musela počkat až do příchodu Rudé armády. Teprve 9. května do Prahy dorazily jednotky 1. ukrajinského frontu pod velením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva (ano, je to týž Koněv, kterému Pražané po válce na výraz vděčnosti postavili sochu a před několika lety ji zase odstranili). Legenda praví, že první ruský (nebo ukrajinský?) tank, který přijel do Prahy, měl číslo 23. Jeho příběh se po roce 1948 stal součástí školních čítanek.
Za zmínku stojí také skutečnost, že Pražané vítali ruské vojáky kyticemi šeříků. Ve škole jsme se učili, že to bylo možné díky tomu, že v roce 1945 šeříky kvetly neobvykle brzy. Dnes už jsou šeříky 9. května dávno odkvetlé. Globální oteplení tu s námi prostě je, to se nedá popřít.
Devátý květen byl u nás až do roku 1989 státním svátkem a byl slaven jako Den vítězství. V Rusku jej takto slaví dodnes.
Nicméně válka ještě ani teď neskončila. V jižních, středních a západních Čechách se stále pohybovali němečtí vojáci, kteří pokračovali v úsilí dostat se do amerického zajetí. Boje pokračovaly další dva dny.
Zdroj: vlastní archiv autora
Poslední výstřely druhé světové války v Evropě padly 12. května 1945 na našem území u Milína nedaleko Příbrami.
Druhá světová válka dále pokračovala v Tichomoří, ale o tom si budeme povídat až 9. srpna.
Zdroje:
https://www.vhu.cz/treti-prazska-defenestrace-a-zacatek-tricetilete-valky/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostravsk%C3%A1_operace
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plze%C5%88sk%C3%A9_povst%C3%A1n%C3%AD_(1945)
https://vojenskemuzeumrokycany.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_osvobozeneck%C3%A1_arm%C3%A1da
https://cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Andrejevi%C4%8D_Vlasov
https://en.wikipedia.org/wiki/German_Instrument_of_Surrender
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_St%C4%9Bpanovi%C4%8D_Kon%C4%9Bv
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomn%C3%ADk_mar%C5%A1%C3%A1la_Kon%C4%9Bva_v_Praze
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tank_%C4%8D%C3%ADslo_23
https://www.mo.gov.cz/scripts/detail.php?id=9170
https://www.stream.cz/krvava-leta/slivice-misto-posledni-velke-bitvy-2-svetove-valky-303697
Ivan Picek
Před 80 lety začal závěrečný ruský útok na Berlín

V bitvě o Berlín bojovaly více než 2 miliony vojáků, což z ní činí jednu z největších bitev v dějinách. Poslední velký útok 2. světové války v Evropě začal před 80 lety.
Ivan Picek
Dopadl jako Götz u Jankova - Před 380 lety se odehrála rozhodující bitva třicetileté války

Třicetiletá válka začala i skončila v Čechách. Také její rozhodující bitva se odehrála na našem území přesně před 380 lety.
Ivan Picek
Valentýn nenosí vždy jen čokoládu a květiny – před 80 lety byly Drážďany srovnány se zemí

Před 80 lety se uskutečnil jeden z nejničivějších náletů 2. světové války. Bylo zničeno město nedaleko českých hranic a zbloudilé bombardéry zasáhly i Prahu.
Ivan Picek
Před 80 lety zahájila Rudá armáda svůj předposlední skok na Berlín

V letošním roce oslavíme 80. výročí konce 2. světové války. Pojďme si stručně připomenout klíčové události posledního roku války. Svůj předposlední útok směrem na Berlín zahájila Rudá armáda před 80 lety uprostřed lednových mrazů.
Ivan Picek
Jak pejsek a kočička vařili pohádku

Štědrovečerní pohádka se prý divákům nelíbila, protože zaostalá česká společnost není připravena na to, že hlavní postavou pohádky jsou ženy. Není to pravda. Pohádka u diváků propadla jednoduše a prostě proto, že je špatná.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Vedro, pašeráci, rakety. Jak jsem zažil Hormuz, kde se právě pěkně potí dějiny
Premium Kdyby si peklo chtělo otevřít na Zemi filiálku, Hormuzský průliv by byl dobrá parcela. Když tam byl...
Strašák jménem povolenka. Kolik mohou domácnosti připlácet za topení i benzin
Premium Domácnosti obchází strašidlo nových emisních povolenek, které mají už za rok a půl zdražit vytápění...
Odposlouchávali i vydírali vlivné. Rusové měli agenty v české armádě i v ČEZu
Premium Verbování lidí ke spolupráci s ruskými tajnými službami, výhrůžky, sledování lidí, odposlouchávání...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...

Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels
Máte doma malého jedlíka staršího 10 měsíců? Přihlaste se do našeho testování s GERBER Organic Chewing Wheels – chutných křupek s banánem, které...
- Počet článků 41
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2712x