Podřízne si EU-Ro větev ? (republikace)

Historicky každý veliký státní nebo nadstátní celek skončil svou existenci díky postupnému rozmělňování svých zakládajících idejí a postupů. Důvodem pádu demokratických států byla benevolence k nedemokratickým projevům, autoritářských států jejich oslabení, důvodem rozpadu federací ztráta myšlenky soudržnosti.  

Evropská unie vznikla jako supranacionální společenství z původně pro-ekonomicky orientovaných dohod doplněných demokratickými, lidsko-právními a unifikačními tendencemi. Vývoj EU byl překotnější, než názory jejích občanů, než by odpovídalo stavu v jednotlivých členských státech.

 

Důvěryhodnost a stabilita
EU však může být udržena jedině za podmínek jednotného a stabilního dodržování stanovených kritérií a hodnot. Každým ústupkem se oslabuje.

 

Prokázalo-li se, že některé státy vstoupily do EURo-zóny díky zfalšování ekonomických údajů, nebo pokud některý stát není schopen nadále stanovená kritéria dodržovat, musí následovat sankce. Absence zřejmých sankcí a jednoznačných postupů rozmělňuje důvěryhodnost a stabilitu celého společenství.

 

Dlouhodobě jsou diskutovány problémy Řecka, nicméně i některé další státy EURo-zóny avizují možné problémy. Výjimečnost současné situace souvisí s výjimečným hospodářským výkyvem, nicméně další postup musí být zcela zřejmý. Okamžité vystupování ze zóny jednotné měny by bylo ukvapeným krokem, nicméně tato eventualita musí být zřejmá při nedodržení stanovených opatření pro dosažení vstupních kritérií. Členské státy samozřejmě mohou namítat, že takovýto postup určuje správu nad jednotlivými členskými státy, nicméně členství v EURo-zóně je jejich dobrovolným rozhodnutím. K udržení stability a důvěryhodnosti nezbývá než striktní přístup, v opačném případě hrozný rozpad jednotné měny. Bohužel historicky byly excesy (např. Německo) tolerovány, a tím vznikl nevhodný precedens pro další státy. Je nyní na jednotlivých státech, zda upřednostní snížení důvěry v jimi vytvořený celek nebo určí striktní postupy.

 

Restriktivní určení finančních výdajů, tedy správa státních výdajů pod taktovkou EU je vhodným a včasným nástrojem, který dokáže předejít státnímu bankrotu a zřetelně ukáže voličům, že realizace líbivých populistických slibů vede jen ke krátkodobému blahobytu následovaného o to větší krizí.

 

Podmínkou přistoupení k evropským společenstvím je též dodržování demokratických principů a ochrana lidských práv. Vzniká legitimní otázka, jaké fatální důsledky může mít laxnost nad jejich porušováním. Jednou dovolená výjimka má expandující potenciál a je obvykle náznakem konce.

 

 

Tento příspěvek byl publikován dne 3.3.2010 12:57 na blogu stránek http://houfek.blogy.novinky.cz

Z důvodu zrušení tohoto blogu včetně archivu si jej dovolil autor re-publikovat.

Autor: Ivan Houfek | sobota 1.1.2011 0:00 | karma článku: 3,79 | přečteno: 202x