Friedrich Dionysios Weber

   Byl jedním z velkých a evropsky uznávaných českých skladatelů první poloviny 19. století, který se zapsal do dějin jako historicky první ředitel konzervatoře.

    Friedrich Dionysios Weber se narodil 9. října 1766 ve Velichově u Karlových Varů a je pravděpodobně nejvýznamnějším rodákem. Nejprve studoval bohosloví a filozofii. Později práva. Po studiích propadl zcela hudbě. Učil se u proslulého abbéa Voglera.   

    Jako člen komitétu uměnímilovných osobností vydal roku 1808 provolání, jímž inicioval ustanovení Spolku pro povznesení hudebního umění v Čechách. V témže roku založil pražskou hudební školu. Inspiraci hledal v Paříži a v Itálii a vypracoval organizační základy a osnovy. Napoleonské války vznik školy poněkud pozdržely, ale v roce 1811 byl zahájen první školní rok a Weber se stal ředitelem školy a pojmenoval ji “Konzervatoř“.  Weber byl v čele konzervatoře až do své smrti.

    Významně se zapsal do vývoje české hudební interpretace, kterou pozvedl jako organizátor, pedagog a hudební teoretik. První podmínku, kterou si kladl na srdce je, že založí první profesionálně vyškolený orchestr. 

    V letech 1839 – 1842 byl i ředitelem pražské varhanické školy. Podle jeho studijních osnov se ještě dlouho vyučovalo. Napsal několik německy psaných teoretických děl, např.Aligemeine theoretish-praktische  Vorschule der Musik (1842) či Lehrbuch der Harmonielehre und des Generalbasses (1833-43) a Lehrbuch der Tonsetzkunst (1835-43). Weber byl také autorem první soustavné sbírky českých lidových písní s nápěvy (1842) známou jako Kolovratský rukopis – Sammlung böhmischer Nationallieder.

Napsal mimo i několik oper.

Weber byl údajně přísný, ale nicméně oblíbený pedagog.

    Kromě pedagogické činnosti byl Weber skvělým hudebníkem širokého zaměření. Zabýval se konstrukcí záklopkové soustavy u lesního rohu a trubky a jeho pákový systém k přelaďování tympánů se používá dodnes.

    Setkal se s Mozartem při jeho návštěvě Prahy a toto setkání ovlivnilo jeho hudební zaměření. Ačkoliv nedosáhl až tak velkého významu jako jiní čeští skladatelé první poloviny 19. století (Jan Křtitel Tomášek, Jan Václav Kalivoda nebo Jan Václav Hugo Voříšek) zařadil se do širšího proudu evropsky významných autorů klasicistní hudby.

    Poslední léta před smrtí se věnoval výuce na pražské varhanické škole.

    Zemřel ve věku 76 let 25.12 1842 v Praze.                                             

Autor: Ivana Píšová | pondělí 15.11.2021 14:18 | karma článku: 7,50 | přečteno: 98x

Další články autora

Ivana Píšová

Vývoj klíčů a zámků

Ze všech technologií, se kterými se denně setkáváme, pravděpodobně věnujeme nejmenší pozornost zámkům, které chrání náš byt a majetek.

23.1.2026 v 16:23 | Karma: 10,44 | Přečteno: 190x | Diskuse | Kultura

Ivana Píšová

Alexandrijská knihovna - kulturní pýcha starověkého Egypta

Slavná egyptská knihovna vzkvétala šest století a byla kulturním a intelektuálním centrem starověkého helénistického světa, než postupně zanikla.

2.10.2025 v 9:45 | Karma: 9,70 | Přečteno: 143x | Diskuse | Kultura

Ivana Píšová

Nula - superhvězda v matematice

Nula hrála hlavní roli v mnoha historických událostech, od vývoje desetinné soustavy až po vzestup moderních počítačů.

10.9.2025 v 13:29 | Karma: 16,13 | Přečteno: 257x | Diskuse | Kultura

Ivana Píšová

Šachy

Desková hra šachy, která je též mnohdy nazývána královskou hrou, je jedna z nejstarších a nejpopulárnějších klasických deskových her. Hra, která kombinuje strategii, taktiku a dovednost, fascinovala lidi po celá staletí.

7.8.2025 v 16:22 | Karma: 8,91 | Přečteno: 164x | Kultura

Ivana Píšová

Šel za svým snem - Geniální skladatel Georg Philipp Telemann

Georg Philipp Telemann se narodil 14.3 1681 v polabském Magdeburku. Ve čtyřech letech ztratil otce – evangelického pastora. Péče o tři děti připadla nyní jen matce.

20.3.2025 v 10:21 | Karma: 10,01 | Přečteno: 115x | Kultura

Nejčtenější

Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví

Veronika Kolajová na řece Moravě
8. února 2026  9:36

Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...

V metru bude kontrola mobilů. Policie prověří jak funkčnost, tak i jejich obsah

Motorola Moto G57 Power
5. února 2026  15:13

Ještě než cestující projdou turnikety v metru, může policie kontrolovat, zda je jejich mobil...

Proč jsou ve výtazích naleštěná zrcadla? 3. důvod vás možná překvapí

Zrcadla ve výtazích nejsou jen kvůli make-upu či selfie.
5. února 2026

Zrcadla ve výtazích nejsou jen designovým prvkem. Pomáhají cestujícím cítit se bezpečně, zkracují...

Snowboarding na ZOH 2026: Známe program! Kdy jedou Adamczyková a Ledecká?

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Před deseti lety v Soči 2014 vyhrála olympijské hry.
7. února 2026  14:55,  aktualizováno  8. 2. 7:59

Očekávání jsou vysoká! Eva Adamczyková a hlavně Ester Ledecká patří na ZOH 2026 k velkým favoritkám...

Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku

Olympionici a paralympici v nové kolekci
6. února 2026  8:36

Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...

Podmínky pro lyžování v Ústeckém kraji mírně zhoršilo oteplení

ilustrační snímek
12. února 2026  15:29,  aktualizováno  15:29

Podmínky pro lyžování v zimních střediscích v Ústeckém kraji zhoršilo oteplení. Například skiareál...

Třídění odpadu u domů rozšíří Česká Lípa od června i do okrajových částí

ilustrační snímek
12. února 2026  15:16,  aktualizováno  15:16

Třídění odpadu přímo u domů umožní Česká Lípa i domácnostem v krajových částech města. Obyvatelé...

Medaile si už kousla do asfaltu, ale zatím drží, svěřila se v Liberci Maděrová

Olympijská vítězka Zuzana Maděrová na Krajském úřadu Libereckého kraje. (12....
12. února 2026  17:12,  aktualizováno  17:12

Olympijská vítězka Zuzana Maděrová se po zisku zlaté medaile vrátila domů na sever Čech. Rodačku z...

Pod Českým Šternberkem se ukázal RegioFox. Moderní vlaky míří do okolí Prahy

Na jedné z nejmalebnějších železničních tratí v Česku, takzvaném horním...
12. února 2026  17:12

Na jedné z nejmalebnějších železničních tratí v Česku, takzvaném horním Pacifiku podél řeky Sázavy,...

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 281x
Věnuji se tvůrčímu psaní a klasické hudbě. Hraji na housle. Miluji svého manžela a pejska Českého strakáče jménem Jeremy.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.