Divoženky a Divomuži na scénu

Na umělcích obdivuji, že si tvoří své vlastní mikrosvěty s naprosto svébytným názorem. Ráda bych vám představila specifické interprety, kterým se to daří.

Kde jinde hledat útěchu v těžkých chvílích tápání či skleslosti na duchu? Zážitky vepsané poslechem oblíbených písní zanechávají nesmazatelné otisky v duši, zvlášť v období dospívání, a takové interprety si hýčkáme i v dalších obdobích života jako své talismany. Proto jsme se rozhodly s kamarádkou založit na Facebooku skupinu Hudební tipy Divoušky a i zde se s vámi podělit o své hudební objevy a oblíbence. 

Velkou inspirací pro mě vždy byla Madonna se svým nadšením udělat si věci po svém a schopností pohlídat si pečlivě každý detail, aby výsledek byl naprosto dokonalý. Píseň Vogue ztvárněná na MTV Awards v roce 1990 musí snad vyrazit dech úžasem každému, preciznost pohybů tanečníků, zajímavá choreografie i kostýmy. Na Super Bowl Halftime Show v roce 2012 pro změnu Madonna povýšila vystoupení na 3D podívanou s digitálními projekcemi nápaditě rozvíjejícími to, co se odehrává na pódiu. Stále však zůstává tím hlavním výborný pohyb tanečníků na scéně, vyplatí se třeba zaměřit se na Amorka pohybujícího se v její blízkosti. Jak jeho nohy kloužou po povrchu, je neskutečné.

Skvělým albem od Madonny je její sedmé studiové album Ray of Light z roku 1998. Oceňuji, že se zde zpěvačka pustila i do osobní výpovědi, jako třeba ve videu Drowned World/Substitute For Love. Nejsilnějším momentem je přitom ten, kdy se při svém úniku před dotěrnými blesky fotoaparátu zastaví před dívkou za sklem a usmívá se, ale i ta v ní vidí jen fanouškovský objekt zájmu. Pro změnu Ray of Light se ubírá v tanečním zrychleném tempu, který se promítá i do fantastického střihu a kakafonie světel. Za naprostý klenot pak považuji klip Frozen. Na videu odvedl skvělou práci režisér Chris Cunningham a v mysli tak i dlouho po zhlédnutí zůstávají zajímavé vizuální obrazy, jako je Madonna rozpadající se v ptáky, jemné pohyby rukou snoubících se s roztrojením její osoby, ale i magičnost místa. Nejzajímavějším nápadem na tom vše je, že hlavní roli začne hrát rozevlátý šat, v jednom okamžiku se transformující v rozběhnutého černého psa. Nejlepší na tom je, že Madonnu můžeme vidět v trochu jiném světle, ať již vzlétá do výšin, či se dotýká rozpukané země, jakoby uctívala nevyzpytatelné přírodní síly a nechávala se jimi strhnout v náznacích gest. A protože hudební Divoženky a Divomuži jsou ohroženým druhem, zmiňme některé z nich.

Obrázky z videa zachycujícího tanec se závoji inspirovaného tvorbou Madonny či Eivor

Dánská kapela EUZEN a její zpěvačka Marie Franz byla pro mě zjevením na Colours of Ostrava v roce 2012. Pro vtáhnutí do jejího tajemného světa plného snových obrazů nepotřebovala žádnou okázalost a speciální efekty. Prostě stačilo naslouchat a diváky si okamžitě podmanila. Její naladění se na přírodní magii nejlépe dosvědčí video You're On z alba Sequel, které režíroval Morten Rygaard. V té tak trochu pochmurné atmosféře potemnělého lesa se dějí zvláštní věci, jako třeba že poskakují jablíčka a vznášejí se do výšin. A píseň se odvíjí a la post-punková verze Červené Karkulky nesoucí košík v mlžné pohádkové atmosféře. Dalším objevem z Colours of Ostrava je kanadská zpěvačku Elisapie Isaac. Dětství prožila v Salluit v Nunaviku, komunitě Inuitů a i to ji svým způsobem určuje. Tahle interpretka svými songy vysloveně šamansky kouzlí, na festivalu se například pro mě nezapomenutelnou stala její píseň Wolves Don't Live by the Rules. Pokud potřebujete pozitivně naladit, pusťte si  Life Is What You Make It, která se nese v příjemném rozpustilém duchu. Chůze po střepech, hra na slepou bábu, faraon, pyramida ze žolíkových karet a ohníček na dlažbě. Zdá se vám to neslučitelné? Video vás přesvědčí o opaku. Pokud se chcete zaposlouchat jen do hudby bez vizuálních vjemů, doporučuji píseň s názvem Qanniuguma. Je to jako byste se chytnuli hřívy koně a pluli do dáli širokou prérií.

Obrázky z videa zachycujícího tanec se závoji inspirovaného tvorbou Madonny či Eivor

Mistryní v navození atmosféry je i Eivor, zpěvačka z Faerských ostrovů. Jestli preferujete hudební videa s příběhem, začněte skladbou TRUE LOVE. Je totiž důkazem, že klipy mohou nadnést i filozofičtější témata. Na mysl vám určitě po zhlédnutí vytane Dařbuján a Pandrhola s kmocháčkem a více již neprozradím. Moje oblíbené video je Undo Your Mind. První záběr je jak od fotografa Clyda Butchera, který zanořený do močálů zachycoval přírodu, mimochodem dodnes vzpomínám na jeho úžasnou výstavu ve Veletržním paláci v roce 2001. Ale pak se prostředí promění, partička mladých „výtržníků“, zpěvačka a její tanec – extatické ponoření se do sebe a emoční výkřiky. Tenhle klip je o tom být v souladu sám se sebou. Jestli potřebujete naopak uklidnit mysl, správnou volbou budou písničky z alba Slor z roku 2015, taková Mjorkaflókar, nebo Ver? Mín jistě pro relaxaci přijde vhod.

A abychom nezůstali jen u Divoženek, Divouška D doporučuje Aviho Kaplana, amerického zpěváka, jehož hlas vyniká výbornými hloubkami, a jeho píseň Change on the Rise nabízí pochopení naší vnitřní síly jít dál. Procházíte-li jeho videa, působí tak trochu jako zvěstovatel, či mystik, s nímž se můžete pomyslně toulat krajinou. Výborné je video Quarter Past Four. Avi Kaplan nám připomíná, že je třeba zastavit se, setrvat v okamžiku a hledět zase na svět s úžasem. Ještě více je tenhle přístup zvýrazněný ve videu Otherside, který dýchá až jogínskou náladou, kdy Avi Kaplan sedí nehnutě na zemi, za ním se proměňují různá pozadí a kamera najíždí v táhlých pomalých záběrech. Můj oblíbený sond od Aviho, je Get down, zaposlechnete-li se do textu, jistě vás spolehlivě nakopne k výšinám.

Obrázky z videa zachycujícího tanec se závoji inspirovaného tvorbou Madonny či Eivor

Potěšil vás některý z těchto songů, nebo máte jiné oblíbené interprety podobného typu? Budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích.

Autor: Ivana Jungová | středa 20.1.2021 22:39 | karma článku: 5,78 | přečteno: 278x