Lotyšsko

Fotoblog z loňského prázdninového výletu do země s příjemnou atmosférou, do země svobodných lidí....

Lotyšsko má kolem 2 mil. obyvatel, z toho 700 tisíc jich žije v hlavním městě  Riga. Lotyšů žije v zemi kolem 60 %, ostatní jsou převážně Rusové. V Rize žije 40 % Rusů.

Lotyšská vlajka

Dům Černohlavců na radničním náměstí v historickém centru města.

Městem protéká řeka Daugava.

přejdeme most

A jsme u Národní knihovny.

Bývalá válečná fabrika na výrobu vzducholodí, nyní tržnice

Pomník svobody z roku 1935. Dnes je vnímán jako symbol lotyšské státnosti a nezávislosti. Během osamostatňování země začátkem 90. let se zde odehrávaly velké demonstrace proti sovětské moci.

Ulice výstavních, secesních domů

Synagoga

Židovská komunita tvořila do začátku druhé světové války 10 % obyvatel města. Dnes jich podle vyjádření pracovníka židovského muzea v celém Lotyšsku žije kolem 5.000.

Riga je město zajímavých muzeí. Třeba:

 Muzeum lotyšských Židů

Muzeum okupace - Expozice zachycuje období německé a sovětské okupace

Muzeum čokolády

Farmaceutické muzeum - z toho nemáme fotku, ale zážitek. To jsme tam vnikli, pěkně nahlas pozdravili - rusky - a hned u vchodu nás zpražila pohledem paní, která tam hlídala. Na pozdrav neodpověděla . Jen napřáhla pravici, abychom pochopili, kudy jít. No nic, nevypadá dvakrát přívětivě, tak si jí nebudeme dvakrát všímat - řekli jsme si. Jenže, jak jsme rozprávěli nad exponáty - česky - paní zbystřila, a hned k nám, a odkud jsme a tak. Když zjistila, že nejsme Rusové, ale Češi, její rysy změkkly, a dali jsme se do řeči - rusky. Vysvětlovala nám počáteční odtažitost - Lotyši a Rusové se prostě "nemusí". Povídali jsme si o svobodě, o tom, že i když naše země i jejich země má své problémy, to nejdůležitější je svoboda, a že svobodu si musíme stále hlídat. Loučili jsme se jako dávní přátelé - srdečně a radostně. Když jsme vyšli před muzeum, dcera na mě vyhrkla: "Mamko, to jsem netušila, že umíš takhle šprechtit rusky!!??" (Já jsem to taky netušila...)

I Lotyši slavili loni 30 let svobody. Po městech bylo vidět plakáty k připomenutí "Baltské cesty", 600 km dlouhého lidského řetězu, který spojoval Vilnius, Rigu a Tallinn - hlavní města pobaltských republik. Pokojná demonstrace byla vyjádřením odporu proti sovětské nadvládě, a touhy po svobodě a obnovení suverenity.

V lotyšských městech si potrpí na květiny a veřejnou zeleň. Toto je např. obyčejný kruhový objezd. Objížděli jsme ho třikrát, než jsem se všech těch muškátů, růží, begonií a "modrých kytek" nabažila....

A toto je obyčejný záhonek u obyčejného supermarketu.

Asi 11 km od Rigy se nachází les Rumbula. Zde bylo 30. listopadu 1941 postříleno 28.000 lotyšských a litevských Židů. Vyzvednuté záhony s otesaným kamenem uprostřed označují polohu masových hrobů.

Nedaleko odsud je další připomínka druhé světové války - bývalý koncentrační tábor Salaspils. Zde zahynulo od října 1941 do října 1944 více než 100 tisíc lidí z celé Evropy, převážně Židů. 

Nápis na betonové hale muzea zní: "Za touto branou země naříká" 

Za vchodem se otevírá prostranství se sedmi mohutnými, kamennými postavami. V popředí vlevo je metronom, který znepokojivě a bez přestání tiká v rytmu srdce.

A nakonec něco veselejšího - přírodní park Kemeri

.

foto: Iva Marková

 

Autor: Iva Marková | sobota 22.2.2020 22:57 | karma článku: 22,76 | přečteno: 469x
  • Další články autora

Iva Marková

Ženy

26.3.2024 v 22:53 | Karma: 10,24

Iva Marková

Babička čte pohádku

5.12.2023 v 14:31 | Karma: 13,71

Iva Marková

Máchadlo

30.5.2023 v 20:27 | Karma: 11,80

Iva Marková

Chodec

23.12.2022 v 10:15 | Karma: 14,11

Iva Marková

Kámen

8.9.2022 v 12:56 | Karma: 13,11