Společnost a dějiny: Výroční defenestrace roku 1618
K výročí 3. pražské defenestrace
Dne 23. května roku 1618 se stala historická událost, která rozhodně další osudy naší země nepozvedla. Ale je součástí našich dějin, a tak to nemůžeme ignorovat. V pořadí třetí pražskou defenestraci zahájilo jednání stavovské opozice v paláci Smiřických na Malostranském náměstí. Již 22. května bylo rozhodnuto o provedení defenestrace v příštím dni.
Po poradě v "zeleném pokoji", v kterém se obvykle scházeli rytíři, se účastníci sněmu vydali pod vedením Jindřicha Matyáše Thurna a Václava Budovce z Budova na Starý královský palác do místodržitelských kanceláří a v nich uspořádali improvizované soudní řízení proti dvěma ze čtyř přítomných ministrů. Nešlo o nikoho jiného, než o Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka a Jaroslava Bořitu z Martinic. Oba místodržící byli shledáni vinnými z těchto činů: rušení majestátu, nepřáteli stavů i obecného dobrého a odbojníky království Českého (velezrádci). Na místě byli odsouzení k smrti vyhozením z oken, jak historie praví, z výšky 16 - 20 metrů. Za nimi byl svržen z okna i písař Fabricius, který před exekucí varoval. Nešlo však o nějaký momentální a nekontrolovaný výbuch vzteku, protože dva zbývající místodržící, pan nejvyšší purkrabí Adam ze Šternberka a Matouš Děpolt z Lobkovic byli po té, co byli dva výše jmenovaní exekuovaní, dopraveni v čestném průvodu z Pražského hradu do svých bydlišť. Tak praví dějiny.
Kde byl problém?
Problémem byl spor mezi katolíky a protestanty. Po smrti Rudolfa II., který potvrdil českým stavům Majestát, se snažil jeho nástupce a bratr Matyáš upevnit opět moc katolické církve Už v březnu roku 1618 se sešel stavovský sněm, aby projednal vrchnostenský příkaz k uzavření dvou protestantských kostelů v městě Broumov a zbourání kostela v Hrobu. Kostel v Broumově dříve patřil řádu benediktýnů a kostel v Hrobu pražskému arcibiskupství. A co je důležité, že oba kostely byly postaveny luteránskými poddanými na pozemcích katolické vrchnosti, aniž si někdo vyžádal povolení. Jednalo se tedy o porušení zásady "Čí země, toho víra", což bylo považováno za nedotknutelné právo majitelů panství. Na vině byl i nejasný výklad Rudolfova majestátu, zda poddaní na tzv. církevním zboží mají stejné právo svobodné volby vyznání, jako poddaní na tzv. komorním zboží. A je tu jeden paradox: na šlechtických panstvích neměli poddaní možnost volby vyznání, na panstvích patřící králi tuto volbu měli.
A tak se dne 21. května a 22. května roku 1618 sešel v pražském Karolinu sjezd českých evangelických stavů, který se konal v souladu s Rudolfovým majestátem. Abych byla přesná - tento majestát umožňoval stavům právo svolat svými obhájci "zvláštní sněm poradní" na obhajobu svých skutečných a domnělých práv. Ale císař Matyáš sněm rezolutně zakázal. Obhájcům českých stavů, nebo-li defensorům, bylo jasně dáno na vědomí, že přesahují své kompetence. Ale, nikdo v té chvíli nepomyslel na ještě jednu smírnou možnost, která byla zakotvena v zákoně z roku 1609. Šlo o zvláštní soud, který měl být osazen z poloviny katolíky a z poloviny protestanty. Počítalo s tím, že soud bude osazen dvacetičtyřmi uznávanými osobnostmi, které měla svobodně volit ze svých řad každá strana.
Spory se táhly příliš dlouho…
Spor začal v rozmezí let 1609-1610 a k ničemu pozitivnímu nevedl. A když došlo k zákazu sněmu, za původce "těžkého psaní" byli považováni právě tehdejší královští místodržící, Vilém Slavata a Jaroslav Bořita. Pravdou však bylo, že autorem formulace zákazu byl ministr a císařův důvěrník kardinál Khlesl. Když císaři došly všechny důsledky zákazu, změnil zákaz v odklad, ale už pozdě. Den před sjezdem byla ve všech kostelích přečtena výzva, jež měla pražskou veřejnost seznámit s následující událostí. Kromě jiného obsahovala i prosbu, “Aby Pán Bůh ráčil srdce Jeho Milosti Císaře pána a krále našeho k milosti a lásce svých věrných poddaných nakloniti", ale také větu: "ale i aby srdce jejich milostivých pánů stavů posilnil a potvrdil".
Ještě na jaře roku 1618 nebyla tak vážná roztržka s Habsburským domem plánovaná, ale byla to otázka krátkého času. Už tehdy si byli stavové dobře vědomi vážnosti celé situace…
Irena Aghová
Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život
Seriál Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní...
Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum
Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím...
Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země
Premium Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke...
Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa
Premium Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016