Politika a člověk: Než přistoupím k volební urně ...
Nějak se mi nedaří chápat směr současné politiky vůči zájmům občanů ...
Je to asi proto, že se pořád držím, jako veš košile, staré a známé definice, že stát je tvořen státním územím, občany a státními orgány. Nějak mi do toho nezapadají podivné obchody, lobbisté a jejich učedníci z jedné strany a občané, propadající depresi a vrhající se dobrovolně do náruče smrti z druhé strany. A tak se táži sama sebe: je problém pana Dalíka, pana Ratha a jiných lidí v jejich situaci ještě politika anebo výhradně záležitostí orgánů činných v trestním řízení a nezávislých soudů coby státních orgánů? A pokud ano, pak mi z toho nějak vypadává další prvek, tvořící stát, a to je občan, jeho práva a naplňování oprávněných zájmů, protože občané jsou stále přitahování k jejich kauzám, místo toho, aby sledovali svůj oprávněný a přirozený stav svých věcí - jako třeba udržení slušného životního standardu, úspěšné se domáhání svých práv a oprávněných zájmů, růst mezd a "rozfofrování" trhu práce, uplatnění firem na trhu, zdravou konkurenci apod. A mně osobně zajímá, které politické uskupení se hodlá chopit zájmů občanů a ochrany státního území, naplňování ústavních práv a zákonů, které určují vzájemná práva a povinnosti mezi státními orgány a občany. Možná, že je to jen moje nechápavost, ztráta umění číst mezi řádky, nepochopení situace. V tomto případě se omlouvám.
… nemám proč jásat
Nejásám, že někoho vezmou do vazby a vyšetřují ho za věci, které se děly v nějaké, pro občana, nedosažitelné sféře a v nichž figurují závratné provize za zprostředkování nějakého obchodu, protože i když je to záslužné a je znát, že policie dobře pracuje. Denně vnímám celou řadu lidí, kteří se potácejí v každodenních problémech, neschopných rozhodovat o svých věcech, protože nejsou schopni odhadnout, zda po té, co parlament neodhlasuje daňový balíček, budou ronit krvavé slzy nebo se usmívat. Prostý občan neví, na základě takových informací, zda se může oženit či vdát, plánovat rodinu, vzít si úvěr na byt, vrhnout se do studia nebo si na topení sušit kůrky chleba a vyrábět z jablek křížaly, aby přežil další období nejistoty a čekat zase nějakou dobu, zatímco mu plyne životní čas, co bude dál. Na to by měla odpovědět vítězná síla po volbách.
Zvítězí ti praví?
Za několik dnů budou volby a řevnivost mezi stranami vrcholí. Noviny se plní šokujícími odhaleními, která berou doslova dech (a to je dobře, hůř by bylo, kdybychom nad tím vším mávnuli rukou a pustili si nějaké oddechové video, u kterého se dobře usíná). Moje babička se mne vždycky ptala, (když byl svět sice plný varu, ale předělovala ho železná opona), protože nerozuměla dobře česky: kdo je ten špatnej? Tehdy to bylo jasné: no ten za tou oponou. Dnes bych ji to nedokázala říci, protože to sama nevím. Jen přemýšlím nad prolomenými hranicemi obyčejně chápané mravnosti, jejíž existence, byť hypotetická, poskytuje jakousi jistotu, že lidé drží při sobě jako druh, vzájemně se chápající jako "ten bližní". Lidé by se chtěli postarat sami o sebe a netouží být závislí na překotných rozhodnutích, které sahají hluboko do jejich příjmů a jsou spíš součástí jejich výdajů. A rádi by si někoho skutečně vážili, naslouchali mu a klikali na statistiky důvěry. Ale kdo je dnes ten pravý, který se chopí těžkého úkolu - nápravy v sociální sféře, návratu důvěry ve fungování úřadů rozhodujících v životních situacích lidí všelijak závislých na státu, důvěry ve zdravotní péči, ve sféře vzdělávání apod., to je otázka, ale něco mi říká, že to nebude jen v nějaké politické straně, ale v osobnostech, které pracují v celém politickém spektru. Jeví se mi, že ostré hranice mezi pojmem pravice a levice se nějak stírá, takže by mohla být politická platforma různorodá, pokud by byla schopná najít i v názorových rozdílech společnou řeč ve smyslu odpovědnosti a kompetenci v rozhodování a konání. Tedy - stručně a jasně - v pochopení objektivní situace, v které se nejméně Evropa nalézá a nacházení možností udržet chod země a životní standard na takové úrovni, který nasvědčuje, že jsme ještě stále vyspělá země v tom moři zmatků ve světě, v což doufám a věřím.
Závěr
Málokdo chce žít v neustálé existenční úzkosti, s pocity beznaděje a na prahu deprese. I když každý normálně uvažující člověk chápe, že je třeba bojovat proti korupci, proti zlodějině, lichvě a činnostem, které ohrožují občany, bezpečnost a zdraví, je tu ještě jeden důležitý důvod, proč přemýšlet o tom, koho volit, a to je návrat společnosti do normálního života s určitými jistotami, že i v záležitostech, které jsou v mezích osobního rozhodování, se naplní jejich předpoklady k slušnému životu. Mezi politiky a občany je třeba nastolit vzájemnou komunikaci a taky vzájemný respekt. Je třeba, aby občané měli možnost se dotazovat, diskutovat anebo také žádat o pomoc v nejrůznějších životních situacích, a aby lidé, kteří přijdou o práci nebo onemocní (v obou případech jde o citelné snížení životní úrovně i členů rodiny), nebyli považováni za flákače a absentéry či simulanty a hozeni na pospas své svízeli. I o tom je tzv. domácí politika, která neřeší, jak jednou pravil pan Werich, jen „náš vztah k Tchaj-wanu“, ale také vztah k občanům, k lidem, k jejich uspokojivému životu a soužití v jejich vlastní zemi.
Irena Aghová
Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Řidič v americkém Illinois vjel autem do budovy školní družiny, zabil čtyři děti
Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič na...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016