Dějiny ukazují cestu následníkům co je dobře a není .
Model, který není třeba opakovat.
Právě pracuji na prezentaci, její téma jsou starověké státy a jejich počátky, postupný vývoj až do naší doby. Ano, říká se tomu transfer, který slouží k tomu, aby se šířily kulturní výdobytky, jako školství, umění vládnout, rozvoj práva a filosofie apod. Jistě, že naše doba, kterou prožíváme má na co navazovat a sbírat už vyzkoušené pokusy, které ukazují to, co je pro lidstvo a jejich společenská zřízení dobře a co je špatně.
Takové úvahy nejsou snadné, protože to chce hlubší průnik do příčin a následků dobrých postupů a též chození kolem bludných kamenů, věcí už sice vyzkoušených, ale nedokončených, nebo ukončených Caesarovským způsobem, odpovědí římského senátu na jeho úkon - překročení říčky Rubikon. Tyto kroky obou stran Caesara a senátu vedly k jedné pohromě - pádu Římské republiky, která ve svém zřízení vykazovala znaky právního demokratického státu. Kdo však nejvíce oplakával konec republiky, byl její největší obhájce, Marcus Tullius Cicero, který byl rádcem Caesarovým, Gnaea Pompeia a též Crassa. Tyto významné osobnosti využívaly Ciceronovy výmluvnosti a jeho úspěchy jako obhájce, dokonce ho málem přijaly do triumvirátu, ale postupně ho opouštěly, až zůstal sám jako vyhnanec z milovaného Říma a zavražděn na pokyn Antonia, který byl zřejmě jeho sokem a Caesarovým oblíbencem a to proto, že Cicero velmi spoléhal na svou výmluvnost a vedl proti Antoniovi tzv. filipiky a to mu už neprošlo.
Cicero byl jednou z největších osobností Říma, nejvzdělanější ve filosofii, a právu. Ale nebyl roven těm mocným, jejichž přízeň byla vrtkavá, protože měli vlastní vize a cíle, jak ovládnout svět. Jeho největším počinem, na který sázel bylo záchrana Říma před Catilinovým spiknutím, a tento čin, velmi nebezpečný následoval po Sullově pádu, který též toužil po moci a pomstu, kterou Římu nedopustil, upozadění jeho aristokratické rodiny a nemožnost ze též vyšvihnout mezi ty mocné. Catilina soustředil kolem sebe ty uražené Sullou, který je ždímal, jak mohl a zřejmě šlo o pokus, jak opět se opět domoci svých původních postavení, kterými se těšili před Sullou. Pád republiky předcházelo i porušení ústavy a zneužití vynětí článku o diktátorovi, který Sulla obnovil. I Caesar se prohlásil diktátorem. Sullovi šlo o to, aby změnit do základů římský stát, který byl postaven na Romulově ústavě, na jejímž základu se vytvořily státní orgány a dvě strany, patriciů a plebejů, kteří se přičinili o kodifikované právo na 12 deskách, vystavených na fóru, lidem denně na očích. Nešlo o nic menšího, než o spravedlivé soudy a spravedlnost vůbec.
Velkou a významnou roli samozřejmě hrál senát, který byl složen z patriciů, velmi bohatých a v politice zkušených mužů ,s rozhodovací pravomocí o válce a míru, o státních financí, o jmenování konzulů a velitelů římské armády, a jiné pravomoci. Caesar, byl zavražděn senátory, kteří se zřejmě řídili zákonem, že kdo bude chtít obnovit království v Římě, bude potrestán nejvyšší trestem. A tak se to stalo, Jediný z triumvirátu , Gneaus Pompeius ne byl ušetřen násilné smrti, byl v Egyptě popraven; jeho významným činem bylo vniknutí do Jeruzaléma a do chrámu. Antonius se velmi sbllížil s Kleopatrou, královnou Egypta, která dovážela do Říma obilí.
Tento svět římské republiky , který ve velké stručnosti líčím, otevřel mnoho otázek o moci, a o touze po vlivu ve státě, který byl, a to se nebojím říci kolosální po té, co jsem si nastudovala římské právo v němž se projevuje dokonalá správa státu a občanských práv.
Ze současného pohledu do této minulosti, ovlivněného už úplně jinými morálními pravidly o tom, co je dobro a co je zlo není o čem snít s ohledem na Řím, ale přesto z příběhu římské republiky vyplývá jedno poučení, jak je důležité bdít nad ústavou a dodržovat její nastavená pravidla a pěstovat v současné společnosti nebo společnostech v Evropě jednotu a nedělit společnost na přívržence toho či onoho a chod státu a jeho představitelů podrobit platným zákonům a raději nepěstovat mimo platné právo zvyklosti, i když některé jsou pouze historicky tradovány a mají své opodstatnění.
Řekněme stát - to není snadná věc i když se zdá samozřejmá. Někdy mám obavy, že některé činy přesahují pilíře státního zřízení nebo se do nich nemohou vejít.
Irena Aghová
Sírachovec
Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.
Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.
Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí
Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.
Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Strach a násilí v Plzni. Ve městě strmě roste kriminalita, žádá vládu o pomoc
Premium Co se děje ve městě, jehož primátor kvůli růstu zločinnosti žádá vládu o pomoc? Policie ani...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům
Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Konec příměří? Hizballáh „v obraně“ odpálil rakety, Izrael odpověděl
Hnutí Hizballáh v pondělí z území Libanonu vypálilo rakety na izraelské pozice v oblasti...
Zemřelo 33 rukojmích, uvedl Hamás. Pusťte zbytek, jinak bude zle, hrozí Trump
Třicet tři izraelských rukojmích ze zhruba 250, které loni 7. října unesly do Pásma Gazy...
Tři otázky k rozpočtu. Prezident čeká, co mu premiér a šéf financí odpoví
Prezident Petr Pavel míní, že je nyní ještě předčasné říct, zda podepíše státní rozpočet na příští...
Mladíci, kteří zabili dva Ukrajince, stráví ve vězení až 10 let, rozhodl soud
Soud v Essenu potrestal v pondělí osmi a půl až deseti lety vězení pro mladistvé čtveřici chlapců,...
Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut
Máte rádi pečenou kachnu? Nyní můžete přeskočit hodiny v kuchyni strávené přípravou a sáhnout po Sous-vide kachních čtvrtkách od Vodňanské drůbeže....
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016