Člověk a společnost: Prostor pro člověka
... není ideál jako ideál, co je dobro pro jednoho, není pro všechny
Ideje, i sebevyšší, přenesené do praxe nemusí ideálně fungovat, protože lidé jsou jedinečné bytosti se svobodnou vůli, transcendentní a každý má svůj vhled, tudíž také své potřeby a svůj názor, pokud je jim dopřána svoboda, aby ho uplatňovali navenek nebo se ho snažili, pokud jim dopřána svoboda není, za cenu vlastní oběti prosazovat. Tak musí jít do kompromisu, a to tak daleko, že začne překračovat hranice svého rozumu a vlastních hodnot. Jde totiž i o dobro lidí, kteří se musí přizpůsobovat druhým, aby fungovalo ...
... o dobru a jeho vnímání
Ale myslím, že neexistuje obecné dobro (muselo by být systémem, v němž by musel být každý jen šťastný), to má svůj zvláštní režim právě v každém z nás a každý z nás ho projevuje podle vlastního poznání, nastavení hodnotového žebříčku a touhy ho projevovat s vyhlídkou na prožitek štěstí a lásky. A taková svoboda musí současně fungovat v systému, v němž se pohybuje společnost, takže je omezována podmínkami, nastavenými vně a působícími mimo individualitu člověka. Což může jednotlivec pociťovat jako zlo, násilí, omezování svobody. Pokud se tedy bude někdo cítit šťastný, že bude pěstovat psy tam, kde to není obecně žádoucí, tak mu to někdo zakáže a v tomto ohledu ho omezí tak, že musí vyhledat takovou lokalitu, kde to nikomu nebude vadit, ale také se mu tam nemusí líbit, protože bude mít třeba daleko do práce, nebo nebude moci práci sehnat, bude bydlet v domě, který mu nebude vyhovovat a přijde současně i o možnost pěstovat své osobní návyky, protože třeba si bude muset nosit vodu ze studně, místo aby mu tekla z kohoutků.
... může existovat svoboda jednotlivce a uplatnění jeho práv a zájmů?
Co je obecně žádoucí pro společnost a co pro jednotlivce, který se bude muset čím dál více přizpůsobovat normám, požadavkům a pravidlům a pěstovat si svůj vlastní život na svůj účet a přitom se nevymykat nastaveným vzorům? Jeho individualita se bude zmítat mezi různými omezeními, což může mít obecně velmi těžký dopad na psychiku a zdraví obecně. Představte si třeba člověka, který chce studovat filozofii, ale ví, že bude těžko hledat uplatnění, protože společnost si postaví své priority na ekonomickém nebo právním vzdělání. Takový člověk si řekne - ale já chci mít rodinu, pěkný dům, chci být šťastný, vím, že není doba na to, abych své myšlenky protlačil a někdo si kupoval mé knihy. Takže s takovou asi bych musel všechno vzdát a nikdo mi nic nedá, protože zkonstatuje, že moje práce nemá žádný přínos. A protože vím, že se ekonomem nikdy nestanu, i když to vystuduji, dokonce ani právníkem, protože se mi to řemeslo hnusí, tak se stanu veterinářem a zvyknu si na zvířata. Ono to nějak dopadne, Třeba budu k tomu prodávat i nějaké zboží, třeba luxusní krmivo pro psy a kočky a vydělám majlant.
... Závěr
Buď je člověk moudrý od přírody a ví na základě svých zkušeností, co má dělat, aby byl šťastný a zjistí, že k tomu potřebuje zůstat moudrý, citlivý a mravný, ale rozhodně nebude mít velký dům, zahradu, auto a velkou rodinu. Nebo bude nadaný a chytrý, uplatní se vzděláváním, bude chytrý a flexibilní, takže se uplatní někde, kde mu dobře zaplatí za jeho schopnosti, bude mít dům, bude šťastný, že ho má, protože tím si bude moci dovolit víc věcí, ale jednoho dne mu bude chybět přirozená moudrost, citlivost a mravnost, a na tom mu může leccos ztroskotat. Nelze žít jen tak, bez rizika konzumním životem, spoléhat na náhody a štěstí, které odkudsi přivane. Že mu ke štěstí nepomohou ani školy, ani vzdělání, ani postavení, pokud nežije sám v sobě uvědomělým životem. Neuvědomovala jsem si to až do té doby, než jsem poznala, kolik lidí řídí svůj život bezduchými seriály, reklamami a plkáním bulváru. Kolik lidí nepřemýšlí, jak být sám sebou a poznávat v každé etapě života, co je štěstí, krása, láska a opravdové bohatství vzhledem k času, který je nám dopřán na této zemi. Ale to není jen tak. Zbavit se závislosti na okolí, na jeho podněty a výzvy a naslouchat výzvám svého nitra může být velmi zdrcující, protože člověk může pochopit, jak daleko žil sám od sebe.
Irena Aghová
Sírachovec
Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.
Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.
Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí
Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.
Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
| Další články autora |
Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí
Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...
Špičatý výdech z metra na náměstí Jiřího z Poděbrad budí rozpaky. Ptákům ale neublíží
Po více než dvouleté rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřelo náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho...
Zapomenutá historie slavného pražského lunaparku Eden. Jeho horská dráha měřila 5 km!
Do Edenu v pražských Vršovicích dnes míří lidé hlavně na koncerty nebo za fotbalem. Před sto lety...
Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu
Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...
Rybářka z Prahy ulovila vysněného albína. Na jedinou rybu čekala celé roky
O některých rybách rybář ví dlouho. Ví, kde se zdržují, kdy se ukazují, v jakých podmínkách by...
Na okraji Prahy hoří stoh, z Cholupic stoupají oblaka kouře
V Cholupicích v Praze 12 začal ve středu odpoledne hořet stoh statku. Hasiči vyhlásili druhý stupeň...
Býval to vykřičený dům. Dnes je v Praze raritou, kterou navštěvují tisíce turistů
Na první pohled obyčejný vjezd, na ten druhý už nejužší dům v Praze. Už více než 170 let stojí v...
Konečně dobrý rok, libují si včelaři. Snůšky medu se vydařily, úhyny včel jsou mírnější
Po bídných letech, kdy chovy včel v kraji decimovaly nemoci a ani počasí snůškám medu příliš...
Mango matcha cloud, či jen zmrzlinu? Na brněnské náplavce se konečně jí a pije
Brňané si po letech čekání mohou na náplavce u Svratky konečně dát kávu, něco k jídlu nebo se...
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016



















