Já vám řeknu jednu věc aneb o povídavé Janě
Posledního cca dva a půl ruku v našem životě změnilo mnohé. Kromě toho, že, jak jistě víte, jsem opět vstoupil do manželského života (a jsou lidé, kteří tomu byli přítomni a dokonale si to užili), jsme s mou ženou poněkud změnili některé své zvyky.
Nezapudili jsme své dřívější okruhy známých a přátel, jen jsme společně vytvořili zvela nový okruh. Ten začínal v počtu menším než malém a rozrostl se do desítek lidí.
A zjistili jsme ještě jednu věc; totiž tu, že tvoříme jakýsi pomyslný magnet pro lidi, kteří mají ve svém životě nějakou tu ránu osudu, ať už si ji způsobili sami, nebo jim ji dodalo jejich okolí.
A tady vstupuje do příběhu povídavá Jana, protože na té se osud opravdu vyřádil. Podepsalo se na ní vyrůstání pod vlivem despotického otce a později i život s duševní poruchou, o které tvrdila, že rozhodně žádnou nemá.
Byla bezdomovkyně a schizofrenička. O střechu nad hlavou přišla kvůli soudním sporům, kdy se nedovolala spravedlnosti bez ohledu na svou snahu.
Přes to všechno vždy přicházela s úsměvem, čistě a vkusně oblečená a upravená. Jen nesměla začít mluvit.
Jakmile se totiž k někomu přiblížila, okamžitě hledala záminku pro navázání hovoru. Jakmile hovor navázala, nepustila posluchače ke slovu a několik dlouhých desítek minut vedla svůj nikdy nekončící monolog. O tom, jak se kdysi v nemocnici potkala s Jiřinou Bohdalovou. O tom, jak vyrůstala v kubistickém domě, o který její rodinu připravili chamtiví Italové. A o dalších stovkách a tisících věcí.
Stačila úvodní věta: „Já vám řeknu jednu věc,“ aby dotyčný pochopil, že se stal obětí jejího povídání.
V takovém případě jsme se snažili její oběť nějakým způsobem zachránit, třeba s tím, že potřebujeme probrat něco osobního. Jenže i tuto naši lest povídavá Jana po nějaké době prokoukla a stávala se neodbytnější a neodbytnější. Nevýhodu měl v tomto směru náš nevidomý kamarád, který bohužel následkem svého handicapu prchnout nedokázal.
Jediný způsob, jak tuto situaci řešit, bylo dát jí do jedné ruky hrnek s kávou a do druhé kus buchty. Tehdy totiž na pár minut dokázala svůj nekonečný monolog přerušit.
Obdivovala hudebníka Richarda Pachmana a pokládala se za jeho osobní múzu. Kde mohla, vymetala koncerty nebo výstavy s bezplatným vstupným. Nejčastěji v kostele u Šimona a Judy.
Kromě psychické nemoci ji trápily i fyzické zdravotní obtíže související se zpracováním potravy. I na toto téma dokázala mluvit dlouho a dlouho. Jednou jsem na ni neuváženě zareagoval, tak se pustila do svého monologu, došla v něm ke svým zdravotním obtížím a položila mi klíčovou otázku:
„Chcete vidět můj zadek?“
Tato otázka mě mírně vyvedla z míry, leč zakrátko jsem opět nabyl duševní rovnováhy, nasadil svůj roztomile bezelstný švejkovský úsměv a vlídným hlasem odpověděl:
„Janičko, při vší úctě, váš zadek pro mě opravdu není vzrušující.“
Tím jsem dosáhl toho, že na chvíli přerušila svůj monolog, rozesmála se na celé kolo, nicméně mou odpověď zahrnula do svých vyprávěných historek.
Několikrát byla podrobena snaze svého okolí dostat ji do nemocnice, nicméně vždy se z toho nějak vykecala. Až naposledy se po velkém úsilí povedlo dostat ji do zdravotnického zařízení.
Jenže už bylo pozdě.
V průběhu března zemřela.
Ať byla, jaká byla, a že by vymluvila díru do hlavy i svatému Buddhovi, byla členem naší komunity a přišlo nám správné se s ní rozloučit.
Včera, na první dubnový den, se tak uskutečnila smuteční bohoslužba s rozloučením se s touto svéráznou a povídavou ženou.
Martin Irein
Tkanička

Cestování městskou hromadnou dopravou vede k setkávání a k navazování hovorů s lidmi, které třeba ani neznáte. Jako například se mnou.
Martin Irein
Korunka

Představte si takovou idylu rána pracovního dne. Manželský pár v nejlepších letech u snídaně. Hlavami se honí myšlenky, co nás v průběhu dne čeká.
Martin Irein
Veselá stonožka

Na světě je spousta různých tvorů a skoro každý je jiný. Mezi nimi existují i stonožky. Mají hodně nohou, některé dokonce i sto.
Martin Irein
Hledání knihy

Dnešní poutavé a velmi zajímavé čtení se neodehrává v literární kavárně, nýbrž v prostoru, který je rovněž literatuře zaslíbený. V knihkupectví.
Martin Irein
Památce Jiřího Hermánka

Poté, co se odborně vyjádřil Karel Trčálek, mi naskočily vzpomínky a asociace, spojené s legendárním blogerem, který nás na konci února definitivně opustil za duhový most.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF
Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...
Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává
Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...
Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus
Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...
Smrt, nebo očištění? Odsouzený ruský generál jde na frontu v trestní jednotce
Premium Z červených lampasů do maskáčů trestní jednotky se musel převléknout ruský generál Ivan Popov,...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 389
- Celková karma 12,34
- Průměrná čtenost 434x
Ctihodný kmet. Labužník života. Valašský Bard. Básník, filosof, trubadúr, elegán, gurmán, ochránce lidských práv a husitský gentleman (i když husitství a gentlemanství prý nejde dohromady).
Milovník přírody, krásné literatury, německé poezie, středověké filosofie, moderního pětiboje a paličkování.
Příležitostný herec (česko-německý film „Kryštof,“ německý seriál „Naše báječné roky,“ český seriál „Místo zločinu: Ostrava,“ a další) a zpěvák (legendární skupina „Drobný za bůra“).
Pro svou vlídnou a laskavou povahu si už v útlém dětství vysloužil přiléhavou přezdívku „Pan Hodný“ a podle všech dostupných svědectví si ji plně zaslouží.
NEVĚŘTE NIKOMU, KOMU JE POD DESET!