Tomio Okamura a Den D: Do poslední chvíle nic netušíme

Přinášíme poslední část rozhovoru s investorem pořadu Den D a blogerem iDNES.cz Tomiem Okamurou o zákulisí pořadu. Jak se natáčí, kde a kdy se investoři dozvědí, s čím před ně žadatelé o investici přijdou či kdo vlastně soutěžící vybírá.

Investoři naslouchají prezentaci jednoho ze zájemců o investici.iDNES.cz

*

Kdo vybírá soutěžící, kteří projdou až před kameru?

Soutěžících se hlásí do každé řady stovky, takže první casting provádí specializovaná konzultační agentura, která se specializuje na podnikatelské projekty, spolu s dramaturgem a režisérem pořadu. Na náboru spolupracuje i Hospodářská komora a další. Před nás investory pak postupuje přibližně stovka uchazečů, z nichž je pak v televizi reálně odvysíláno kolem šedesáti.

Kdy soutěžící vidíte poprvé?

Pořad je skutečně reality show, takže všechny soutěžící vidíme opravdu až v našem „doupěti“. Štáb České televize velmi přísně dohlíží na to, abychom se předtím nepotkali, soutěžící mají zvláštní vchod do budovy, my nesmíme zase ven, mezinárodní licenční pravidla k tomuto pořadu jsou v tomto ohledu velmi přísná. Dokonce kvůli tomu už v minulosti vznikla i prudší rozepře mezi dramaturgií a Ondřejem Bartošem, jelikož Ondřej rád chodí kouřit ven doutníky, ale nakonec měl smůlu. Zakázali mu to.

 

Přečtěte si také článek o posledním dílu Dne D na Financích iDNES.cz.

 

Jak striktně televize tají, s čím před vás soutěžící přijdou?

Striktně. A jednoduše, prostě nám to neřeknou. Vůbec předem ani nevíme, zda-li to bude muž či žena, nevíme ani náznak toho, s čím přijdou. Po každé prezentaci vždy opustíme studio do určené místnosti a čekáme, až se připraví prezentace dalšího uchazeče. Poté, co je prezentace připravena, tak nás zavolají zpět do studia. Vše je přikryté, takže nevidíme, s jakým nápadem uchazeč přichází, dokud skutečně nepřijde a nápad nám sám neodhalí.

Když probíhá složitější vyjednávání, tak se prezentace někdy protáhne i na více než hodinu, čas vyjednávání je totiž podle pravidel neomezený. Čekat a sedět až do konce tedy musí i investoři, kteří již řekli, že nemají zájem. Proto někdy vzniká to jiskření mezi námi investory, jelikož některým mým kolegům se nelíbí, že musí tak dlouho čekat, když se už vyautovali. Pravdou je, že natáčení někdy trvá od devíti ráno až třeba do půl desáté večer.

Jak přísný je v tomto ohledu moderátor pořadu Jan Pokorný?

S Honzou se před tou konkrétní prezentací také vůbec nevidíme, až po jejím skončení, takže nám nemůže nic prozradit. Navíc máme zcela oddělené šatny - my investoři a moderátor. Na rozdíl od předešlých dvou řad jsme ve třetí řadě Honzu dokonce ani jednou neviděli.

Jeho práce je tentokrát totiž od našeho účinkování zcela časově oddělena, jelikož byl zpravodajem Českého rozhlasu ve Francii. Honzovo moderování se tedy tentokrát dotáčí až dodatečně. Mimochodem, proto tentokrát diváci neuvidí ty rozhovory moderátora se soutěžícími po prezentaci a místo toho tam je „budka“, kde si každý může sám říci o nás nebo o svém vystoupení co chce.

Jak dlouho trvá natáčení jednotlivého dílu?

Jeden den. Ale do jednotlivých dílů se často míchají projekty i z jiných natáčecích dní, jelikož dramaturgie díly kompletuje tak, aby byl každý dostatečně zajímavý s různorodými nápady či uchazeči. Proto máme my investoři stále stejné oblečení.

Stalo se vám, že střih pořadu vás ukázal tak, jak to podle vás nebylo? Třeba chyběla důležitá věta a podobně?

Tady musím celý tým České televize skutečně velmi pochválit. Protože prezentace a smlouvání trvají někdy i hodinu, musí při stříhání materiálu do deseti patnácti minut odvést skutečně heroickou a vysoce profesionální práci. V tomto kontextu si troufám říci, že vysloveně klíčová věta asi nechyběla ani jednou.

U složitějších prezentací je potřeba, aby divák pořad sledoval soustředěně, roli u některých projektů hraje totiž ve výsledném sestřihu každá věta, má to určitou logickou posloupnost. Domnívám se, že je to také jeden z důvodů, proč je Den D jedním z nejsledovanějších pořadů internetového vysílání televize.

Kde se pořad natáčí?

Natáčí se v brněnském studiu České televize, kde je vytvořena iluze staré továrny. Vzhled studia je daný licencí, Den D ( Dragons‘ Den) se vysílal či vysílá v mnoha zemích světa a všude na světě je tak studio prakticky identické. Znělka, kde nás jde všech pět pohromadě, se natáčí v Praze ve vnitřním traktu nemocnice u Apolináře. A například sekvence u mého profilu na začátku pořadu, kde vynáším kufřík s penězi z velkého trezoru, se natáčela v útrobách Unikredit banky v Praze Na příkopech.

 

Autor: Blog Info | čtvrtek 27.1.2011 0:00 | karma článku: 21,94 | přečteno: 4359x