Pojďme si hrát se slůvky, lákají blogeři k soutěži básníky

Po Kraťasech Karla Boháčka tu máme další soutěž pro všechny příznivce poezie. Tentokrát nechte kraťasy doma a oblečte si pořádné montérky. Budete totiž veršotepat. Autorem tohoto konceptu je Vlastimil Shaana Šantroch.

Soutěž pořádá se svými kolegy a Nadačním fondem Most sblížení. Porotcovat bude také Básník blogu 2013 Vladimír T. Gottwald. Vyhrát se dají sošky Veršotepárny z chráněné dílny a e-kniha s vítěznými texty.

Jak je důležité míti rým?

S: Není důležité míti rým. Ale na použití rýmu je krásná právě ta hravost. Volný verš je ukázkou spíše pohodlnosti veršotepce.

V: Snad ani není důležité mít rým, ale myšlenku. A pak tu myšlenku udržet, případně i zpracovat tak, aby měla šanci oslovit a potěšit i někoho jiného. Píšu-li potěšit, počítám v to i rozesmát, poučit či přimět k zamyšlení.  K tomu pak může pomoci třeba i rým. Ale pouhé rýmování není samospásné. Rýmovat dokáže i mírně talentovaný papoušek.

Tvrdíte, že Veršotepci nabízejí alternativu k uspěchanému konzumu. Není ale zároveň pravda, že v reklamách zažívají verše nebývalý boom?

S: Ano, ale dá se s nadsázkou říci, že to jsou asi jediné verše, které přinášejí zisk. Kvalita však v těchto případech hodně kulhá. Je opravdu vzácná.

V: Pokud někomu Veršotepci nabízejí alternativu k uspěchanému konzumu, zaplaťpámbu! Neztotožňoval bych ovšem reklamní rýmovánky s poezií.

Jak mezi potenciálními psavci verbujete Veršotepce?

S: Již dlouho funguje Veršotepárna na Facebooku a veršotepci si ji nacházejí sami. Prozatím jsme nemuseli nikoho nahánět ani verbovat.

V: Mě by nejvíc zajímali ti, kteří mají co sdělit, sdělit to chtějí, a o způsobech a formách, jimiž se to sdělit snaží, se zamýšlejí až pak. Akorát nevím, jak právě ty nejlíp oslovit. Řekněte jim to někdo, prosím!

Jak by měl správný Veršotepec psát?

S: Mottem naší skupiny je Pojďme si hrát se slůvky. Základem je právě ta hravost a zábava. V první řadě to veršotepce musí bavit. A dodržením zadané formy se třeba i něco nového dozví a pokud chce, může se tak učit básnickému řemeslu.

V: Měl by dělat radost sobě i jiným.

Co všechno na verších budete v soutěži hodnotit?

S: Dodržení pravidel zadání. Tím je využití předepsaných slov a básnické formy. Hodnotit se bude kvalita rýmu, rytmu a celkový dojem a pocit ze soutěžního díla.

V: Právě tu radost.

Jak by znělo veršotepecky poetické PR Vaší soutěže ve dvou větách?

S: Pojďme si hrát se slůvky. Bude nás to bavit.

V: Smím-li citovat: „Eréč piklóš neméči, huňár scépeň kámoš!“

Co odlišuje básníka od běžného vzorku populace?  

S: Nám vůbec nejde o hledání nebo snad tvoření básníků. Veršotepárna má být především zábavou. Takže žádná stigmata tady určitě hrozit nebudou.

V: Mají boty od bláta, hlavu v oblacích, oči ve hvězdách a hvězdy v očích. Ani to ovšem jisté není. Můžete totiž třeba potkat básníka, který přišel vyschlým krajem.

Stojí čtenáři za to vylézat z bezpečné čtenářské ulity a stavět na odiv své city? Co za to dostane?

Helena Skočová (Nadační fond Most sblížení): Záleží na každém, jestli chce nechat své city stavět na odiv nebo je sdílet. Soutěžící si klidně může vybrat jiné téma, než je jeho niterný svět. Navíc nemusí psát pod svým jménem, ale může si zvolit pseudonym. A co mu nabízíme kromě spousty zábavy a pocitu smysluplné seberealizace?

informacena blogu Veršotepárny.

Jelikož Veršotepárna není žádný klasický komerční a konzumní projekt, vítězové získají originální sošky Veršotepárny vytvořené v chráněné dílně. Vítězná díla a díla, která zaujmou porotu budou následně vydána formou e-knih. Dále jednáme o možnosti vydání audio knih nebo tištěného sborníku.

Poskytněte prosím stručné know-how těm, kteří v životě nenapsali nic, co by se dalo nazvat verši, ale touží po věhlasu, který by z vítězství ve vaší soutěž pramenil?

S: Know–how pro básnění skutečně nelze shrnout do tří vět. Tím jsou popsány stohy knih. Ovšem know-how básnických forem najdou soutěžící v každém zadání.

V: Kdybych takové know-how znal, už bych se potácel kdesi v literárních výšinách. Jenže já znám leda tak how-know, někdy dokonce lautr how-know a možná i kulový. O ně se dělit nebudu.

Jsou různé druhy veršů - milostná lyrika a další. Ve které oblasti vynikáte Vy osobně?

S: To si netroufnu posoudit. Na to by ti mohli spíše odpovědět mí čtenáři.

V: Nevynikám v žádné oblasti. Píšu obvykle ty další. Místo milostné lyriky mi nakonec obvykle vyjde erotické dusno a vlaho a nemravnostě.

Kde se s papírem a perem v ruce nejraději posadíte a co si k tomu dáte?

S: Spíše než s perem a papírem, byste mě našli v ruce s iPadem. A jinak – všichni o mě vědí, že si dám rád tullamorku. 

V: Kdekoli, kde si můžu dát cigáro. V optimálním případě i kafe.

Kde a kdy jste napsal úplně první počin a co bylo jeho motivací?

S: Tak to bylo někdy v pubertě. A motivací byla určitě nějaká holka, jak to většinou bývá.

V: Určitě vím, že to bylo v druhé polovině padesátých let minulého století v Pardubicích. Ale co to bylo si naštěstí už nepamatuju.

Citujte prosím Vaši nejoblíbenější báseň od Vás.

S: Zkus se zeptat matky, které je její nejoblíbenější dítě.

V: Nemám takovou.

Vzpomenete si na nějaký reklamní slogan, který byste ocenil z uměleckého hlediska?

S: Jelikož televizi nesleduji a rádio také neposlouchám, nedokážu na tuto otázku odpovědět.

V: Moderní je nekouřit! Je to nápadité, úderné, srozumitelné a sdělné. A navíc to ve mně, obzvlášť když si stručně zrekapituluji, co všechno ještě je teď moderní, vždy spolehlivě vyvolá chuť na čouda.

Kde všude verš ještě dnes nalézá uplatnění?

S: Jediné, kde mají verše opravdu hlubší smysl, jsou písňové texty.

V: Všude. V nápisech na veřejném hajzlíku, v prezidentském projevu, při nákupu chleba, ve skandování davu, ve fázi prekoitální i postkoitální, při čekání na tramvaj, v politickém komentáři nebo v dialogu dlaždičů. V knížkách, na blozích, ve veřejných sdělovacích prostředcích. Texty Horáčkovy, Nohavicovy či Xindla X jsou parádní poezií a navíc zhusta poctivější než plytké výlevy a banální předstírání emocí rozepsané pod sebe do sloupečku.

Kdyby bylo o měsíc méně, co byste Veršotepcům popřál do nového roku?

S: Zdraví, štěstí, lásku a dobré nápady. Na všechno ostatní je tu MasterCard!

V: To se mne, lidi, přijďte zeptat před měsícem. Ale protože naštěstí nemám zakázáno přát i kdykoli jindy, mohu jim, Tobě i všem ostatním klidně popřát i dnes velkou kliku, dostatek srandy a laskavé dny. A nejen dny!

Helena Skočová (Nadační fond Most sblížení): Samozřejmě vše, co se obvykle přeje. Zdraví, lásku, štěstí a pak také mnoho sil k překonávání překážek. Ať už těch, které se objeví v tvorbě či těch životních.

Adam El Chaar

Autor: Blog Info | pátek 30.1.2015 9:44 | karma článku: 15,83 | přečteno: 1377x