Letní běh: profil běžce Dušana Zapalače

Dušan Zapalač na blogu iDNES.cz publikuje fotografie z hor, kde žije a trénuje, a občas také osobní reportáže z různých závodů, které běhá. Patří do sportovního týmu Extreme Obstacle Runners a má za sebou řadu sportovních úspěchů.

Trenérka a blogerka Veronika Šimáčková vymyslela ve spolupráci s Nadací Naše dítě charitativní běžecký projekt, kdy v červenci a v srpnu běháme pro 5 letého autistického Filípka, který potřebuje asistenčního pejska, jehož výcvik stojí 230 000 Kč. Do akce, která je určena běžcům i sportovcům začátečníkům, se zapsali i zkušení závodníci, jejichž zkušenosti a rady vám celé léto budeme přinášet. Dušan Zapalač je jedním z nich.

Mezi Dušanovy nejvýraznější "záseky" patří účast na Mistrovství světa v běhu do vrchu (Švýcarsko, Crans Montana 2010) a 53. místo z Mistrovství světa ve Spartan Race (USA, Kalifornie, Lake Tahoe 2015). V závodech Spartan Race a dalších extrémních překážkových závodech se pravidelně úmísťuje v první desítce. Loni v Koutech získal bronzovou medaili na Spartan Race, úroveň Super. Na podzim 2015 vyhrál elitní kategorii obtížnosti ve slovenské Tatranské Lomnici při Mistrovství Evropy. Závod měl parametry: 31km/1200 nastoupaných metrů a 31 překážek.

Dušane, co bys jako zkušený běžec poradil začátečníkovi, který aktivně nikdy neběhal? Může se jen tak zvednout a vyběhnout?
Nepřemýšlej, proč dnes nemůžeš, zvedni se, zavaž tkaničky a vyběhni (vyjdi).
Jaké vybavení je podle tebe pro začátečníka nejlepší?
Rozhodně bych nešetřil na botách a nechal bych si poradit v nějaké odborné prodejně – zdraví máme jenom jedno.

V poslední době jsou velmi oblíbené různé školy běhu, které se věnují technice, správnému došlapu a tak podobně. Je to podle tebe dobrá věc nebo spíše módní trend? A ty sám při běhu myslíš na techniku?
Běžecké školy svým způsobem uznávám, ale jen ty opravdu kvalitní, vedené lidmi, kteří tomu rozumějí, jako je například pan Škorpil. Svou techniku má každý běžec, ať chce nebo ne. Já o tom, jak běhám, přemýšlím - asi i proto, že jsem nějaký čas závodil na běžkách, kde se na techniku dbá hodně. Už od mala jsem při běhu hlídal dýchání, délku kroku, pohyb rukou a pokud možno nášlap nohy. Ale vím i o svých chybách, na kterých se postupně snažím pracovat a odstraňovat je, aby můj běh byl intenzivnější, efektivnější.
Co pro tebe běh v životě znamená? Odreagování? Láska? Regenerace? Drill? Závod? Rekreace? Nutné zlo?
Všechno v jednom. Při běhu umím absolutně relaxovat, ale taky se totálně zničit, že ráno nemůžu vstát z postele, natož sejít schody. Je to vášeň, životní styl, ale dokážu při něm najít odpovědi snad na všechny otázky, na které doma na gauči nepřijdu. Běh mě toho spoustu naučil. Úplná výhra je, když člověk prostým běháním může pomoct těm, kteří nemají takové štěstí jako my a osud jim bohužel nebyl tolik nakloněn. Jako tým překážkových běhů, ve kterém běhám, EXTREME OBSTACLE RUNNERS (EOR) jsme letos přispěli cca 600EUR na dětskou onkologii občanskému sdružení SVIETELKO NÁDEJE a rádi pomůžeme i jinde. Třeba v této běžecké výzvě.

Hezky řečeno. A je skvělé, že se jako tým takto zapojujete do charitativních projektů. Díky za to. Když se ale vrátíme k běhu, formoval se tvůj vztah k němu nějak v čase?
Běh jsem miloval od dob, kdy jsem byl malinký špunt, ale sám na sobě cítím, jak se vztah k němu prohlubuje.

Od kolika let aktivně běháš? Pamatuješ si ještě na svůj první kilometr?
Aktivně jsem začal asi ve 20 měsících, kdy jsem na odrážedle sjel velký kopec od baráku, tam přejel dost frekventovanou cestu a pokračoval další půlkilometr, kde mě už bohužel odchytila PČR a Hasiči. Myslím, že nebýt toho, nějaký ten kilometr bych rozhodně zvládnul.

Úplně tě vidím... Jesenický sportovní minirebel... A umíš si vůbec ještě představit, že bys běhat nemohl? Chtěl jsi někdy úplně přestat?
Představit si to teď “z fleku“ asi nedokážu, nicméně jsem si vědom, že se to může stát komukoliv z nás každou minutu, proto říkám, že zdraví je to nejvíc, co máme, a jsem o tom přesvědčený. Takže si toho, prosím, každý važme. Zatím jsem neměl důvod přestat běhat, protože jsem už přišel na benefity běhu a popravdě si myslím, že se mi to jen tak nepovede, doufám. Běhat chci dál, ať už kvůli zdravotním výhodám nebo pozitivnímu vlivu běhání na psychiku.

Kolik kilometrů odhaduješ, že tak za léto (červenec, srpen) cca uběhneš?
To číslo se bude dost odvíjet od zdravotního stavu a absolvovaných závodů, ale jako „nástřel“ hádám 350 – 450 km.

Už ses do výzvy zaregistroval?
Jasně :-) Teď je na řadě „zlanařit“ ještě pár dalších lidí.

Rozhovor připravila Tereza Boehmová

Dušanův blog na iDNES.cz můžete navštívit na adrese http://dusanzapalac.blog.idnes.cz/

Více o výzvě a jejích pravidlech si mužete přečíst v článku:
Letní běh a soutěž blogu iDNES.cz o nejlepší „běžeckou“ povídku

Nebo si pusťte video:

 

Autor: Blog Info | čtvrtek 23.6.2016 8:22 | karma článku: 20,22 | přečteno: 1257x