Čas Robinsonů chce přinést naději týraným

Pavlína O´Toole napsala román o domácím násilí a jak z něho ven. Silný příběh o věcech, které mohou zabušit i na vaše dveře. Přečetla si ho Jana Smetánková a protože ta pro činy nejde daleko, je tu ojedinělá kampaň Čas Robinsonů. 

"Když jsem před několika lety začala psát blogy na iDnes, byla to pro mě za prvé zábava a za druhé způsob, jak se zdokonalovat v psaní v čestině," prozrazuje Pavlína. S přibývajícími blogy objevila kouzlo psaní a uvědomila si, že v sobě nosí příběh i téma. "Říká se, že každý z nás v sobě nosí alespoň jednu knížku, a já mám strašně ráda příběhy, které čtu nebo jim pozorně naslouchám," říká. Pak už nezbývalo nic jiného, než prožitky z vlastního nitra naťukat do počítače, výsledkem je kniha Čas Robinsonů a kampaň Čas Robinsonů, která se právě rozbíhá. 

Knihu Pavlína vydala společně s Janou Smetánkovou, která vlastní divadelní nakladatelství Thespis, pro Robinsony se ale nadchla osobně. "Čas Robinsonů uchvátí každého od první stránky. Já jsem je poprvé četla před rokem a půl a dodnes si živě pamatuju, jak dlouho do noci jsem je ten první den četla, jak jsem se od nich nemohla odtrhnout a jak jsem se celou noc těšila, až si zas ráno uvařím kafe a sednu si k nim," říká Jana. Podobně prý vnímají román i další čtenáři. Janina kamarádka přečetla několika set stránkovou knihu za tři dny – jen chodila do práce, spala a četla; dokonce i v práci, o přestávce na oběd.

"Pavlína má úžasný dar – umí čtenáře pozvat do příběhu, ten se stává jeho součástí, zaujímá osobní postoj k postavám příběhu," vysvětluje si tohle zaujetí Jana Smetánková, navíc hrdinku románu Petru si podle ní nelze nezamilovat. 

Robinsoni vypráví fiktivní, leč osudy skutečných žen inspirovaný příběh české rodiny, která se vydala do Ameriky hledat svůj americký sen. Přes veškerou snahu hlavní hrdinky zůstává sen i po několika letech v nedohlednu - také proto, že rodině vládne despotický manžel a otec Richard. Emigrace je těžká i pro harmonickou rodinu, natož pro rozloženou. Labilní a násilný jedinec dokáže všem kolem sebe  připravit opravdové peklo a tím postavit své blízké před rozhodnutí, zda v něm žít dál v relativním zabezpečení nebo riskovat osud bezdomovců uprostřed cizí země daleko od rodiny, přátel, pomoci druhých.

Příběh je o těžkém životě v domácím násilí a ještě těžším úniku z něj, o mateřské lásce, o přátelství a pochopení druhých tam, kde bychom ho nečekali, ale i o reálném životě za oceánem a o tom, jak se naše sny, za kterými se v životě plahočíme, mohou náhle změnit nebo jsme je nuceni přehodnotit.

"Ačkoliv děj rámuje domácí násilí a emocí v něm rozhodně není málo, jednou z jeho zásadních předností je to, že dává naději. Že člověk má pořád šanci se z toho dostat. Když jsme si to uvědomily, byl pak už jen kousek k založení neziskovky Čas Robinsonů, která chce lidem pomáhat nacházet cestu z domácího násilí i sílu k takové cestě," pokračuje Smetánková.

Navštivte Čas Robinsonů - web s podtitulem Domácí násilí po dobrém.

Jejich prvním viditelným činem bylo vydání románu. Pavlína O`Toole žije přes dvacet let v Missouri, má české i americké občanství, a protože USA má v potírání domácího násilí o mnoho desítek let delší tradici, mohli se všichni, kdo se do projektu pustili, těmito zkušenostmi inspirovat. Začátkem června na půdě Amerického centra velvyslanectví USA spustili portál www.casrobinsonu.cz, jehož hlavním cílem je prevence a pomoc obětem domácího násilí. "Naše snaha už si získala mnoho příznivců i za oceánem – prodej české verze Robinsonů má u krajanů v Americe veliký ohlas," říká Jana Smetánková. Obě dámy a jejich projekt prý okouzlily i režiséra a producenta Austina Snella, který jim nabídl natočení pěti spotů proti domácímu násilí téměř zadarmo. "Jen pro to, že vidí, že to, co děláme, má velký smysl," dodává s tím, že i s cestou to pořád vyjde násobně levněji, než kdyby spoty točili v Česku.

Na domácí násilí, přesněji na jeho prevenci, se chystají z jiné strany, než je obvyklé. "Mnoho organizací, které se věnují problematice domácího násilí, ho řeší až ve chvíli, kdy je problém vyhrocený a akutní," vysvětluje Pavlína a pokračuje: "Zaměřují se na pomoc obětem v případě nouze, a to je určitě úžasné a potřebné. My jsme se rozhodli jít trochu jinou cestou – cestou osvěty, prevence a normální lidské vzájemnosti, protože tam jsme objevili určité rezervy. Důležitá nám připadá otevřená platforma v diskuzi na našich webových stránkách, kde si lidé mohou anonymně o svých problémech jen tak popovídat, svěřit se nebo naopak poradit druhým," zve všechny, kdo podobný problém mají. Z celého Česka. "Víme, že Česko není jen Praha a na malých městech nebo vesnicích může být velmi obtížné se k informacím dostat," říká autorka románu.

Na webu projektu lidé mohou využít i poradnu odborníků z oboru psychologie, práva nebo finančnictví, kromě poradny a diskuze plánují Robinsoni sérii spotů pro veřejnost a dalších aktivity, na kterých v současné době pracují.

Domácí násilí podle nich v žádném případě neznamená jen násilí mužů na ženách, ale i žen na mužích. Jana Smetánková k tomu dodává: "To je velmi důležité. V průzkumu, který pro nás dělal STEM/MARK, přiznalo přímou zkušenost s domácím násilím 15 % mužů, a to je opravdu hodně. O to hůř, že pokud je muž obětí domácího násilí, vidí to jako selhání své mužské role a je dost pravděpodobné, že skutečné procento zkušenosti mužů s touhle zkušeností bude ještě vyšší. A my o tom nechceme mlčet - neříkáme jen to, že muži nemají trýznit své partnerky, ale že násilí nepatří do žádného zdravého vztahu. Do vztahu k ženě, muži, dětem, seniorům, spolupracovníkům. Do žádného."

Čas Robinsonů nedisponuje penězi z veřejných rozpočtů, nemá granty. Všechna jeho činnost je financována výhradně ze soukromých zdrojů – firemních i soukromých. "Pro nás je to velmi důležité jako vyjádření podpory. Je milé, když někoho náš projekt osloví a on nám dá peníze z té části firemního rozpočtu, která je určena na podporu projektů společenské odpovědnosti. Když nás však někdo podpoří ze svých, už zdaněných peněz, je to pro nás ještě o kousíček cennější. Právě tím, že nám tak dává najevo, že nám věří, že s námi sdílí základní myšlenku Robinsonů, kterou je lidská vzájemnost, důvěra, souznění," zakončuje Smetánková. 

Seznámit se s románem i jeho autorkou můžete v neděli 9. srpna v pražském evangelickém kostele U Salvátora. Proběhne tu autorské čtení románu. Číst budou kromě autorky herci Marie Štípková a Ivan Lupták. Pozvánku vidíte výše.

-red-

Autor: Blog Info | pátek 7.8.2015 13:52 | karma článku: 15,72 | přečteno: 1033x