Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

MJ

Jestliže algoritmus „přidej jedničku“ nejsme schopni opakovat nekonečněkrát, to přece neznamená, že nekonečná řada čísel neexistuje. Ať napíšeme jakékoliv číslo, vždy existuje číslo vyšší. Ta řada je tedy nekonečná. Nebo je existuje nějaké "konečné" číslo? Náš" vesmír nekonečný určitě není, od velkého třesku se rozpíná a musí mít tedy konečnou velikost. Ale co prostor, v kterém se rozpíná? Je taky konečný a vesmír tedy jednou narazí "do zdi"?

2 0
možnosti
Foto

Hezky jste popsal dynamické potenciální "nekonečno", tedy něco, co jde vždy zvětšit. V každém okamžiku je to konečná hodnota, tedy přesně 0% z aktuálního nekonečna, které se často v angličtině označuje jako "komplet infinity". Tedy to není ani ten nejmenší krok ke "skutečnému" nekonečnu (které neexistuje).

Možnost pokračovat vždy dál je něco zcela jiného než možnost pokračovat dál nekonečněkrát. Abyste dosáhl přidávání jedničky nekonečna, musíte do tohoto procesu vložit jiné nekonečno, nekonečnost opakování. Takže je to vlastně takový "podvod", že nějaké nekonečno tak bokem vsunete, abyste jiné dostal.

Už to, že se nekonečno definuje jako něco, kde celek je stejně velký jako jeho část, je logický nesmysl, odporující Euklidovy axiomu. Což je patrné už z toho, že "ukončené nekonečno" je nekonečno, která má konec. Nekonečno je tak logický nesmysl, podobně jako kulatý čtverec. I proto není "prostor" multivesmíru nekonečný. Kromě toho, že je cokoliv nekonečného i empiricky nedokazatelné. Takže v empirické vědě nevědecké.

0 0
možnosti
JK

Co že to dokazujete, že neexistuje? Bůh? A jak je definován bůh, jehož neexistenci dokazujete?

Nevím, jestli nemáte to své IQ nějak moc přešlechtěné.

1 1
možnosti
Foto

Tak koukněte na přiložený důkaz neexistence boha, který dokazuje neexistenci všech bohů, nezávisle na jejich definici. Vsadím se, že vaše správně vyšlechtěné IQ ten důkaz, který vytvořilo "přešlechtěné IQ", nebude schopno napadnout. Za 8 let se to nikomu nepodařilo.

https://blog.idnes.cz/fikacek/dukaz-neexistence-bo...

0 2
možnosti

Díky!

Zdaleka nemám tak vysoké IQ. Prý když jsem vystudoval medicínu, musím mít alespoň 130. Nevím! Raději jsem to nezkoušel a nikam se necpal.

Nekonečnost vesmíru? Nevím, to přesahuje moje možnosti.

Boží existence. Tomáš Akvinský, který napsal osm knih Summa teologica, se prý o svém díle na sklonku života vyjádřil, že šlo o mlácení prázdné slámy. To nebyla prázdná skromnost, ale hluboké poznání teologického velikána.

V minulém století byl vzkříšen neotomismus a napsány stohy knih důkazů existence Boha na podkladě přírodních věd. Ale takový důkaz možný není, protože Bůh a hmota se zjevně nepotkávají. Ale touto metodou nelze ani prokázat Jeho neexistenci. Můžeme dospět jen k tomu, že Bůh není takový, jak nám byl naservírován ve škole. Bůh je jiný!

Také se začíná měnit církevní paradigma. Bůh přestává být vnímán jako Soudce či Král, a upřednostňujeme jeho milosrdenství. Bůh je Láska, píše evangelista Jan ve své epištole. Jinde o sobě Ježíš říká, že je Cesta, Pravda a Život. A měl by nám stát za následování. Pokud chce lidstvo přežít! Václav Havel dobře věděl, proč nám tu zanechal vzkaz, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

V podstatě je jedno, ve které náboženské soustavě se pohybuji, zda židovské, křesťanské, muslimské, budhistické... Bůh je jen jeden! Měl bych se s Ním naučit rozmlouvat jako s jakýmsi alternativním ego a být vděčný za to, co mám a co vím.

Bůh je jiný, než si představuji. Stále Ho hledám.

0 0
možnosti
Foto

Ohledně nekonečna.

Má cenu dokazovat, že existuje něco, co je jen abstraktní pojem ?

Podle mne neexistuje ani hmotný bod,kruh, čísla.

To jsou jen pojmy simulující realitu ...

1 0
možnosti
Foto

Abstraktní pojmy pochopitelně existují. Pár jste jich tady napsal. Ale některé abstraktní pojmy neexistují v logicky konzistentní vědě, třeba v matematice. Třeba kulatý čtverec.

Stačí ale chápat, že jsou některé logicky rozporné pojmy jen idealizací, která zastupuje v abstrakci fungující představy. Třeba bod zastupuje nějaký objekt s extrémně malými, ale nenulovými rozměry ve 3 dimenzích. Když si člověk uvědomí tu idealizaci, lze je používat, dokud se nenarazí na nějaký spor.

Ano, kružnice není v realitě nikdy nulově tenká, např.

0 0
možnosti
Foto

Jak čtu diskuzi, tak by tu asi pány jako Dirac nebo Dawkins kamenovali .

0 0
možnosti
JK

A oni tvrdili něco podobného ? Dirac určitě ne a Dawkins se nezabývá fyzikou ani matematikou.

1 1
možnosti
PP

Neříká Einstein něco jiného?

Albert Einstein citát: „Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist. “

1 0
možnosti
Foto

Kromě IQ musí být člověk i schopný výsledky své práce prezentovat ostatním a dělat něco užitečného. Search na Fikacek J na Web of Sicence ukazuje 17 publikaci a H-index 6. To je dost bída , tím by se jako vědec neuživil ...

1 0
možnosti
Foto

Ovšem podobně existují i lidé, již se živí nekonečnou publikační činností.

1 0
možnosti
JK

Dokázat že obecně něco neexistuje nelze. Jen lze zjistit, že to neexistuje teď a tady.

0 1
možnosti
ZH

Ani to nelze určit vždy spolehlivě. Bůh je vymezen jako nehmotná bytost, a pro takovou bytost nemáme žádný detektor, kterým bychom vyloučili jeho přítomnost zde a tady.

2 1
možnosti

S tím nekonečnem to je přinejmenším sporné. Topologie vesmíru zevnitř totiž klidně může být taková, že nikdy nedorazíte ani na konec, ani zpět na výchozí místo. Čímž by byl de facto vesmír nekonečný. Tedy pro nás. Pro nějakou hypotetickou bytost mimo náš vesmír třeba ne, ale otázka, co je za naším vesmírem, postrádá v případě, že ho nelze opustit, fyzikální smysl.

3 2
možnosti
Foto

Kružnice má konečnou délku, přestože je možné po ní běhat pořád dokola. Tedy ani to není možné, protože člověk, který si to cyklování představuje, nakonec umře.

1 0
možnosti
  • Počet článků 772
  • Celková karma 14,99
  • Průměrná čtenost 7410x
Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Věra Žilková. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Průměrný počet aktivních příjemců služby v EU podle čl. 24 odst. 2 nařízení 2022/2065/EU za období 1.7.2023 až 31.12.2023 činí 1942019.


 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.