Ostravo černá, lásko moje slaná...
Před pár lety se ještě u nás v Ostravě ošetřovaly silnice i chodníky tzv. inertním posypem. Byla to prachobyčejná rozemletá struska a během zimy jsme ji měli všude - nejen v drážkách podrážek zimních bot, ale snad i v jídle. Nadávali jsme, že to všude křupe, praská, že máme boty černé a psa jsme museli neustále v zimě koupat. Ale podle hesla, že nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř, přišlo ono hůř.
Již pár let se u nás v Porubě solí. Jestliže jsme nadávali na strusku, sůl je stokrát horší. Neustálá břečka, která zanechává stopy v podobě bílých map na obuvi i oblečení. Sůl vás prozradí, když si zapomenete klíče od auta, vrátíte se pro ně domů a proběhnete předsíní v botách. Zůstanou po vás nepřehlédnutelné bílé mapy. Připadalo mi také velmi legrační pozorovat psy snažící se použít co nejmíň nohou, než jsem si uvědomila, jak strašně je musí slaná břečka pálit do tlapek.
Loni na jaře nám naše zastupitelstvo v PRIU (to je časopis, který vydává radnice) předložilo své zimní účty a v nich nám vyčetli, kolik se vydalo na údržbu silnic a chodníků, kolik tun soli se spotřebovalo, abychom se mohli bezpečně v zimě pohybovat. Přišlo mi to legrační. Co vědí o bezpečnosti pohybu po zimních chodnících lidé, kteří zřejmě všude jezdí auty? Kdyby nejezdili, věděli by totiž, že se velmi často solí naprosto zbytečně. Například včera napadlo pár centimetrů sněhu. Teplota zůstala nad bodem mrazu a meteorologové hlásili teplou vlnu. Přesto vyjely sypače a mohutně zasolily silnice i chodníky. Na autobusových zastávkách jsou hromádky soli, která tam opět jako vloni vydrží až do jara, kdy ji první jarní liják spláchne do trávníku. Již teď jsou na některých místech kolem chodníků černé pruhy, které do trávníků vypálila sůl.
Chápu, že problémy s polétavým prachem nedovolují používat v Ostravě inertní posyp, který situaci ještě zhoršoval, ale i solení by mělo mít tu správnou míru. Silničáři důkladně prosolí, sníh nataje, ale následný úklid rozměklého sněhu nepřijde - nejsou lidi. Mezitím přituhne, břečka zmrzne, a tak znovu vyjedou sypače a posolí ještě jednou.
Měla bych návrh. Máme spoustu dlouhodobě nezaměstnaných, kterým chybí pracovní návyky. Dejme jim v rámci jejich vytváření do ruky obyčejné hrablo a pošleme je do ulic uklízet sníh. Zaslouží si své dávky, silničáři ušetří sůl a my za nové boty.
Krásné Vánoce :-)
Jaroslava Indrová
Hrajme fair play
Pojmy jako korektnost, slušnost, respekt se pomalinku vytrácejí nejen z naší politické scény, ale i z běžného života. Není se vlastně čemu divit.
Jaroslava Indrová
Přijímací zkoušky
Včera nastal den D, den, kdy rodiče deváťáků mohou odeslat přihlášky svých dětí na vybranou školu. Až do konce února mají čas na rozmyšlenou, ale většina to tam „hodí“ hned.
Jaroslava Indrová
Konec střídavé a výlučné péče. Rozvodová novela změní spory o děti...
Je to prosté, elegantní, bude to růžové nádherné... Znesváření rodiče se přestanou hádat, přestanou poštvávat děti proti druhému rodiči, soudci budou okamžitě rozhodovat naprosto spravedlivě a podle zdravého rozumu. Nebo ne?
Jaroslava Indrová
Tak se dělá reklama
Od začátku prázdnin jsem už dostala pár SMS s textem: *20 GB LETNÍCH DAT JAKO DÁREK: Rozdáváme radost - rozdáváme 20 GB na léto!....Máte podobnou zkušenost, ale prozatím žádná data zdarma?
Jaroslava Indrová
Maturita? Maturita!
Venku je sice zima „jako na Sibiři“, ale kaštany vesele kvetou. Podle kolegyně bioložky nevyšší čas, aby začaly ústní maturity.
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík
Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi
Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Jeden člověk zemřel po srážce s vlakem na Frýdecko-Místecku
Srážku s vlakem v pondělí odpoledne nepřežil na Frýdecko-Místecku jeden člověk. Neštěstí se stalo...
Hospodaření Znojma loni skončilo schodkem, výrazně vzrostly výdaje na investice
Hospodaření Znojma skončilo za loňský rok schodkem 273 milionů korun, výdaje činily 1,621 miliardy...
Cenu města Ostravy dnes získaly další čtyři osobnosti veřejného života
Cenu města Ostravy získaly další čtyři osobnosti. In memoriam byla cena na dnešním slavnostním...
Poklad, obchod i napětí. V Podolí vypukne rodinné dobrodružství pod širým nebem
Hledáte program pro děti i dospělé na zítřejší podvečer? Pak si nenechte ujít rodinnou strategickou...

Stavební pozemek 1190 m2, Strážov na Šumavě.
Strážov, okres Klatovy
2 261 000 Kč
- Počet článků 386
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1876x



















