Jak Putin zničil ruský sport
Jak je známo, Rusko bylo před více než dvěma roky vyloučeno ze všech mezinárodních soutěží kvůli invazi na Ukrajinu a cílem tohoto článku je zjistit, co se děje ve sportovní sféře v zemi, kde se ještě nedávno konaly olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale, o kterých si Rusové nyní mohou nechat jen zdát.
Kromě ostatních dopadů, které zmíním níže, sankce uvalené na Rusko vedly ke ztrátám sponzorů Ruského olympijského výboru. Z tohoto důvodu celá řada programů přišla o financování ve výši přes 3,5 miliardy rublů (40 milionů dolarů).
Tento stav připustil ostatně i předseda Ruského olympijského výboru. Ten poukázal na velkou roli sponzorů, přičemž poznamenal, že ačkoli na financování sportu v RF „drtivá většina prostředků pochází ze státního rozpočtu“, „bez dalších zdrojů financování by to nebylo tak jednoduché“.
Ruské úřady se ale nevzdaly a rozhodly se uspořádat vlastní soutěže, aby ukázaly, že nejsou mezinárodně izolovány. Ruský ekvivalent olympiády dostal název „Hry BRICS“ a letos se poprvé konal v Kazani.
Účast přijalo minimální množství zemí a sportovců, což logicky vedlo až ke komickým koncům, kdy ruští sportovci obsazovali první místa, protože jiní účastníci prostě nebyli. Například v synchronizovaném plavání zvítězil Rus Alexandr Malcev. V tomto typu soutěže vystupoval sám a na tomto „turnaji“ získal již druhou zlatou medaili. Nakonec ruští sportovci získali 509 medailí, což je skvělá zpráva pro ruskou propagandu.
A nyní několik zmínek asi o nejvlivnějším sportu vůbec, o fotbale. I zde došlo k zásadním změnám k horšímu. Pokud začneme s organizačními opatřeními, je nutno zmínit, že téměř současně s začátkem invaze na Ukrajinu byl v Rusku zaveden systém „FAN ID“ – elektronický dokument, potvrzující totožnost pro návštěvu fotbalových zápasů.
A proč toto byrokratické opatření? Po euromajdanu, kterého se zúčastnili ultras ukrajinských fotbalových klubů, byla v Rusku kontrola nad fanoušky otázkou času.
Putin totiž vždy viděl v ultras velkou hrozbu. Například v roce 2010 15 tisíc ultras se přímo pod zdmi Kremlu sešli na demonstraci na památku fanouška moskevského Spartaka, zabitého Kavkazany.
Důsledkem tohoto opatření pak bylo, že „FAN ID“ umožnil Ministerstvu vnitra a FSB zařadit jakéhokoli fanouška na stop-list bez vysvětlení důvodu.
Není tedy divu, že procedura získání Fan ID byla kritizována zejména kvůli neustálým odmítnutím bez vysvětlení příčin, obtížím při získávání ID pro děti a cizince. Zcela na hlavu postavená je tato povinnost u hráčů a zaměstnanců klubů, kteří získávají Fan ID ve stejném režimu. Například v případě přístupu na stadion to vedlo k vysloveně k absurdním situacím, neboť problémy s vydáním průkazu měli například někteří zaměstnanci klubů, bývalí fotbalisté i dcery hlavního trenéra ruské reprezentace.
Logickým vyústěním pak bylo, že návštěvnost RPL po zavedení „Fan ID“ klesla o 35,8 %, spolu s tím klesly příjmy klubů z prodeje vstupenek.
Co se týče samotného fotbalu, celková úroveň ruské Premier ligy se nepochybně snížila. Po začátku války většina zahraničních fotbalistů opustila Rusko, ruské kluby nemohou hrát v evropských pohárech a na «CSKA» a «Achmat» byly uvaleny individuální sankce. Přičemž platy ruských fotbalistů zůstaly na stejné vysoké úrovni (v Rusku platí limit na zahraniční hráče, takže platy ruských fotbalistů jsou velmi nadsazené kvůli „barvě pasu“). Možná proto se ruští fotbalisté nehrnou do protivalečných prohlášení.
Následkem toho kvalita ruského fotbalu klesla na nebývalou úroveň. Místo toho, aby se hráči zlepšovali v soutěži s mezinárodními týmy, zůstávají v domácí lize, která se postupně stává stále méně konkurenceschopnou. Mladé talenty, které by měly možnost hrát v prestižních zahraničních klubech a získávat tak cenné zkušenosti, tuto možnost skoro nemají, což brzdí jejich rozvoj a negativně ovlivňuje budoucnost celého ruského fotbalu.
Co se ekonomické stránky týče, v současné době jsou téměř všechny fotbalové kluby v Rusku financovány státem, což odráží hlubokou závislost sportovního sektoru na vládních prostředcích. Tento model financování, který je závislý na politické vůli a státním rozpočtu, vede k nestabilitě a nedostatku dlouhodobých investic. Místo toho, aby kluby hledaly inovativní způsoby financování a zvyšovaly svou ekonomickou soběstačnost, spoléhají na státní dotace
Tato situace vede k tomu, že kluby nemají motivaci zlepšovat svou výkonnost a rozvíjet infrastrukturu, což negativně ovlivňuje celkovou úroveň ruského fotbalu.
O dalším aspektu, který ilustruje rozklad ruského sportu, by se daly popsat stohy papíru, ale zde jej zmíním jen okrajově. Jde samozřejmě o dopingový skandál, který pokračuje i po proslulém odhalení státem řízeného dopingového programu během olympijských her v Soči 2014. Ačkoli se Rusko pokusilo reformovat své antidopingové postupy, nedůvěra mezinárodní sportovní komunity přetrvává. Ruským sportovcům je stále zakázáno soutěžit pod svou vlajkou a mnozí z nich ztrácejí motivaci a přestávají dosahovat svých maximálních výkonů.
Závěrem je možné říci, že i z letmého pohledu je patrné, že Putinovo rozhodnutí vojensky zasáhnout na Ukrajině a následné mezinárodní sankce vedly k postupnému rozkladu sportovní infrastruktury v Rusku. Talentovaní sportovci přicházejí o možnosti ukázat své schopnosti na mezinárodních soutěžích, sponzoři odcházejí a sportovní organizace ztrácejí finanční prostředky. V zemi, která se pyšnila pořádáním světových šampionátů a olympijských her, se sport stává spíše propagandistickým nástrojem než oblastí, kde by se cenily skutečné výkony a mezinárodní soutěžení.
Celkově vzato, ruský sport se nachází v krizi, kterou způsobil politický kontext a konkrétní rozhodnutí prezidenta Putina. Kdysi pyšné sportovní velmoci se nyní musí potýkat s následky mezinárodní izolace a vnitřních problémů, které těžko překoná bez zásadních změn a návratu k otevřenosti a poctivé soutěži.
Zdroje:
https://nashaniva.com/ru/345100
https://www.forbes.ru/sport/515489-rossia-stala-pobeditelem-medal-nogo-zaceta-igr-briks
https://www.bbc.com/russian/multimedia/2010/12/101211_moscow_clashes_pics
https://www.soccer.ru/blogs/record/1017020/spartak-zenit
https://www.bbc.com/news/world-europe-50708495
Ilia Khatskevich
Trump jako nový vzor pro Rusy? Kreml v obavách mění mediální strategii

V poslední době se v Rusku výrazně zvyšuje popularita nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Ilia Khatskevich
Rusko-čínské vztahy: Stává se Rusko surovinovou kolonií Číny?

V posledních letech, zejména po začátku války na Ukrajině, se vztahy mezi Ruskem a Čínou významně proměnily.
Ilia Khatskevich
Příběh Naděždy Bujanovové - další oběti Putinových represí

Tak, jak jde čas, skandálních příběhů uvěznění nevinných lidí v Rusku přibývá. Některé z nich šířeji rezonovaly i v České republice, některé prozatím ne.
Ilia Khatskevich
Putin a Kim: Aliance diktátorů

Navzdory existenci moderních monitorovacích systémů, které pokrývají v podstatě dění na celé zeměkouli, zůstává kolem války na Ukrajině mnoho zásadních otazníků.
Ilia Khatskevich
Arsenij Turbin, Putinův nejmladší vězeň svědomí

Pro naprostou většinu mírumilovných a svobodomyslných lidí v Evropě se dne 24.2.2022 se za Ruskem zavřely železné dveře. Asi se není čemu divit.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Ryby z jezera u Hustopečí nad Bečvou benzen v mase nemají, ověřily testy
Testy ryb ulovených v pískovně blízko Hustopečí nad Bečvou neprokázaly přítomnost benzenu v rybím...
Vyhrožoval, že zabije kolegu, tvrdí vědec. Základna na Antarktidě volá o pomoc
Z vědeckého týmu z jihoafrické základny Sanae IV v Zemi královny Maud na Antarktidě zazněla prosba...
Ať automobilky vyrábějí zbraně, navrhuje italský ministr. Šílené, kontrují odbory
Italská vláda je připravena přimět domácí churavějící automobilový průmysl k přechodu na obranný...
Zpackaná akce staříka se škorpionem dala 1. oddělení zabrat, oživil ji seriál
Premium Dvanáct let starý případ nevydařené loupeže peněz, kterou v březnu 2013 spáchal se svými komplici...
- Počet článků 9
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 731x
Cílem mého blogu je pomoci lidem pochopit, co se děje v Rusku a jaké jsou příčiny a důsledky těchto událostí.