Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak Putin zničil ruský sport

Zdálo by se, že v porovnání s geopolitickými souvislostmi není sport důležitou oblastí v Rusku, ale v současné době sport má významný vliv na celkovou náladu ve společnosti. Proto se v dnešním blogu soustředím na toto téma.

Jak je známo, Rusko bylo před více než dvěma roky vyloučeno ze všech mezinárodních soutěží kvůli invazi na Ukrajinu a cílem tohoto článku je zjistit, co se děje ve sportovní sféře v zemi, kde se ještě nedávno konaly olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale, o kterých si Rusové nyní mohou nechat jen zdát.

Kromě ostatních dopadů, které zmíním níže, sankce uvalené na Rusko vedly ke ztrátám sponzorů Ruského olympijského výboru. Z tohoto důvodu celá řada programů přišla o financování ve výši přes 3,5 miliardy rublů (40 milionů dolarů).

Tento stav připustil ostatně i předseda Ruského olympijského výboru. Ten poukázal na velkou roli sponzorů, přičemž poznamenal, že ačkoli na financování sportu v RF „drtivá většina prostředků pochází ze státního rozpočtu“, „bez dalších zdrojů financování by to nebylo tak jednoduché“.

Ruské úřady se ale nevzdaly a rozhodly se uspořádat vlastní soutěže, aby ukázaly, že nejsou mezinárodně izolovány. Ruský ekvivalent olympiády dostal název „Hry BRICS“ a letos se poprvé konal v Kazani.

Účast přijalo minimální množství zemí a sportovců, což logicky vedlo až ke komickým koncům, kdy ruští sportovci obsazovali první místa, protože jiní účastníci prostě nebyli. Například v synchronizovaném plavání zvítězil Rus Alexandr Malcev. V tomto typu soutěže vystupoval sám a na tomto „turnaji“ získal již druhou zlatou medaili. Nakonec ruští sportovci získali 509 medailí, což je skvělá zpráva pro ruskou propagandu.

A nyní několik zmínek asi o nejvlivnějším sportu vůbec, o fotbale. I zde došlo k zásadním změnám k horšímu. Pokud začneme s organizačními opatřeními, je nutno zmínit, že téměř současně s začátkem invaze na Ukrajinu byl v Rusku zaveden systém „FAN ID“ – elektronický dokument, potvrzující totožnost pro návštěvu fotbalových zápasů.

A proč toto byrokratické opatření? Po euromajdanu, kterého se zúčastnili ultras ukrajinských fotbalových klubů, byla v Rusku kontrola nad fanoušky otázkou času.

Putin totiž vždy viděl v ultras velkou hrozbu. Například v roce 2010 15 tisíc ultras se přímo pod zdmi Kremlu sešli na demonstraci na památku fanouška moskevského Spartaka, zabitého Kavkazany.

Důsledkem tohoto opatření pak bylo, že „FAN ID“ umožnil Ministerstvu vnitra a FSB zařadit jakéhokoli fanouška na stop-list bez vysvětlení důvodu.

Není tedy divu, že procedura získání Fan ID byla kritizována zejména kvůli neustálým odmítnutím bez vysvětlení příčin, obtížím při získávání ID pro děti a cizince. Zcela na hlavu postavená je tato povinnost u hráčů a zaměstnanců klubů, kteří získávají Fan ID ve stejném režimu. Například v případě přístupu na stadion to vedlo k vysloveně k absurdním situacím, neboť problémy s vydáním průkazu měli například někteří zaměstnanci klubů, bývalí fotbalisté i dcery hlavního trenéra ruské reprezentace.

Logickým vyústěním pak bylo, že návštěvnost RPL po zavedení „Fan ID“ klesla o 35,8 %, spolu s tím klesly příjmy klubů z prodeje vstupenek.

Co se týče samotného fotbalu, celková úroveň ruské Premier ligy se nepochybně snížila. Po začátku války většina zahraničních fotbalistů opustila Rusko, ruské kluby nemohou hrát v evropských pohárech a na «CSKA» a «Achmat» byly uvaleny individuální sankce. Přičemž platy ruských fotbalistů zůstaly na stejné vysoké úrovni (v Rusku platí limit na zahraniční hráče, takže platy ruských fotbalistů jsou velmi nadsazené kvůli „barvě pasu“). Možná proto se ruští fotbalisté nehrnou do protivalečných prohlášení.

Následkem toho kvalita ruského fotbalu klesla na nebývalou úroveň. Místo toho, aby se hráči zlepšovali v soutěži s mezinárodními týmy, zůstávají v domácí lize, která se postupně stává stále méně konkurenceschopnou. Mladé talenty, které by měly možnost hrát v prestižních zahraničních klubech a získávat tak cenné zkušenosti, tuto možnost skoro nemají, což brzdí jejich rozvoj a negativně ovlivňuje budoucnost celého ruského fotbalu.

Co se ekonomické stránky týče, v současné době jsou téměř všechny fotbalové kluby v Rusku financovány státem, což odráží hlubokou závislost sportovního sektoru na vládních prostředcích. Tento model financování, který je závislý na politické vůli a státním rozpočtu, vede k nestabilitě a nedostatku dlouhodobých investic. Místo toho, aby kluby hledaly inovativní způsoby financování a zvyšovaly svou ekonomickou soběstačnost, spoléhají na státní dotace

Tato situace vede k tomu, že kluby nemají motivaci zlepšovat svou výkonnost a rozvíjet infrastrukturu, což negativně ovlivňuje celkovou úroveň ruského fotbalu.

O dalším aspektu, který ilustruje rozklad ruského sportu, by se daly popsat stohy papíru, ale zde jej zmíním jen okrajově. Jde samozřejmě o dopingový skandál, který pokračuje i po proslulém odhalení státem řízeného dopingového programu během olympijských her v Soči 2014. Ačkoli se Rusko pokusilo reformovat své antidopingové postupy, nedůvěra mezinárodní sportovní komunity přetrvává. Ruským sportovcům je stále zakázáno soutěžit pod svou vlajkou a mnozí z nich ztrácejí motivaci a přestávají dosahovat svých maximálních výkonů.

Závěrem je možné říci, že i z letmého pohledu je patrné, že Putinovo rozhodnutí vojensky zasáhnout na Ukrajině a následné mezinárodní sankce vedly k postupnému rozkladu sportovní infrastruktury v Rusku. Talentovaní sportovci přicházejí o možnosti ukázat své schopnosti na mezinárodních soutěžích, sponzoři odcházejí a sportovní organizace ztrácejí finanční prostředky. V zemi, která se pyšnila pořádáním světových šampionátů a olympijských her, se sport stává spíše propagandistickým nástrojem než oblastí, kde by se cenily skutečné výkony a mezinárodní soutěžení.

Celkově vzato, ruský sport se nachází v krizi, kterou způsobil politický kontext a konkrétní rozhodnutí prezidenta Putina. Kdysi pyšné sportovní velmoci se nyní musí potýkat s následky mezinárodní izolace a vnitřních problémů, které těžko překoná bez zásadních změn a návratu k otevřenosti a poctivé soutěži.

Zdroje:

https://www.forbes.ru/sport/498858-olimpijskij-komitet-rossii-priostanovil-finansirovanie-programm-na-3-5-mlrd-rublej

https://www.dw.com/ru/izza-sankcij-v-rf-prekraseno-finansirovanie-sportivnyh-programm-na-35-mlrd-rublej/a-67161111

https://nashaniva.com/ru/345100

https://www.forbes.ru/sport/515489-rossia-stala-pobeditelem-medal-nogo-zaceta-igr-briks

https://www.forbes.ru/sport/507514-god-futbola-s-fan-id-kluby-rpl-poterali-tret-zritelej-no-uze-smirilis-s-etim

https://www.bbc.com/russian/multimedia/2010/12/101211_moscow_clashes_pics

https://www.soccer.ru/blogs/record/1017020/spartak-zenit

https://www.bbc.com/news/world-europe-50708495

https://www.championat.com/football/news-5635580-serderov-uroven-rossijskogo-futbola-v-izolyacii-padaet-no-my-eschyo-vernyomsya-v-evrokubki.html

https://ura.news/news/1052462653

https://www.sportmk.ru/sports/2022/02/23/futbolnyy-cska-popal-pod-sankcii-ssha-i-eto-tolko-nachalo.html

Odkaz

Autor: Ilia Khatskevich | čtvrtek 29.8.2024 14:24 | karma článku: 17,17 | přečteno: 338x
  • Další články autora

Ilia Khatskevich

Kdo je Ilja Jašin a proč byl vyměněn

Každý, kdo se dlouhodoběji zajímá o politickou situaci v Rusku, si mohl všimnout děsivého faktu. Že při „správné“ propagandě je možno navyknout společnost, že se s představiteli opozice nediskutuje, ale je možné je „zavřít“.

6.9.2024 v 14:01 | Karma: 14,14 | Přečteno: 412x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Připravme se na nejhorší, varuje krizový štáb. V pohotovosti sto tisíc hasičů

13. září 2024  8:25,  aktualizováno  16:25

Data meteorologů se potvrzují, připravme se na nejhorší, řekl po zasedání Ústředního krizového...

Zastavená lodní doprava, zavřené náplavky. Vltava se v Praze zvedne o 80 cm

13. září 2024  11:25,  aktualizováno  16:23

Metropole se jako další česká města připravuje na velkou vodu. Už ráno začal pražský magistrát se...

Brnu hrozí stoletá voda, na niž není připraveno. Hasiči evakuovali chatovou oblast

13. září 2024  13:06,  aktualizováno  16:18

Aktuální deště by podle nejhoršího scénáře mohly přinést do Brna až stoletou vodu, na kterou však...

Slovinsko se rozhodlo dát von der Leyenové ženu, zabrzdilo tím celou Komisi

13. září 2024  16:12

Slovinská vláda vybrala jako kandidátku do Evropské komise (EK) Martu Kosovou. Ta je však...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 375x
Jsem student Mendelovy univerzity v Brně, rus, žijící v Česku, aktivista a odpůrce Putinova režimu.

Cílem mého blogu je pomoci lidem pochopit, co se děje v Rusku a jaké jsou příčiny a důsledky těchto událostí.