Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lidé a psi. Můžou spolu vycházet?

V České republice je hodně psů, spousta psů a hodně majitelů má více než jednoho psa. Existují chovné stanice. Existují lidé co mají rádi psy. A existují lidé, kteří nemají rádi lidi, co mají rádi psy. Nebo spíš nemají rádi ty psy. Ale proč?

Vychovaný pes. Na místě a "sedni"Jiřina Hynková

Rozumí lidé psům?

Protože existuje pár lidí, kteří ve městě neuklízí psí výkaly a protože tito lidé, kterým se to nelíbí, zase chodí „zkratkama“ po trávnících. Nepočítám studenty, kteří se v městských parcích učí. A ono by se toho našlo více, proč někteří lidé nemají rádi psi. Ale vše je v lidech, ne ve psech.

Veskrze jde spíše o to, že jsou neinformovaní a neví, co který pes může udělat, a potom je hází do jednoho koše s ostatníma, ať už je to plemeno lovecké, sportovní, pes – ochranář rodiny, nebo psa mazlíček k dětem. Koneckonců, vždy je to zvíře a je potřeba se umět k němu chovat. Znát povahu psa, vědět, co které plemeno – pokud je čistokrevné, umí a co se od něj může očekávat, k čenu bylo vyšlechtěno.

Proto je třeba, aby lidi byli informovaní a pes vychovaný a vycvičený, případně zde nastoupí výcvik a výchova psa od profesionálů.

 

Jsou psi poslušní?

Poslušnost psa na povely, jde-li o psa do domácnosti, aby poslouchal například na sedni, lehni, zůstaň a podobně, případně dělal, co si jeho páníček přeje, je jednou ze základních metod výchovy psa. To platí i pro výcvik psa služebního, protože jde o základní povely. Neboť nevychovaný pes dělá, co se mu zamane a z toho jsou pak škody v domácnosti nebo na osobním majetku majitelů. A proto si přeci člověk psa nepořizuje, aby mu pes zničil nábytek, auto, byt nebo dům, případně trhal textil z návštěv. Výchova psa je potřeba a pokud člověk neví, měl by se zajímat, kde ve svém okolí je zkušený cvičitel nebo cvičitelka psů, který psa přiměřeně nasměruje. Ale také pomůže majiteli a vysvětlí, jak by se měl ke svému psu chovat. Jaké příkazy dávat a co může či nesmí povolit a jakým způsobem.

 

Umí lidé pracovat se psy?

Výcvik psa. Psi jsou šlechtěni nebo cvičeni pro různé situace. Například pes stopařský, obranářský nebo lovecký, záchranářský nebo vodicí, případně asistenční. Poslední dvě plemena potřebuji vycvičit, ale musí být také vychovaná. Jsou s majitelem neustále v kontaktu a nahrazují oči u nevidomých, případně ruce či sluch u neslyšících či lidí s různým tělesným postižením.

Tedy nejsou lidé, co nemají rádi psy. Jen jsou lidé, kterým v mládí nikdo nic nevysvětlil a oni to pak předaly svým dětem, které také neví. Pak vídáme ty pokousané děti, které padají do ohrad se psy – divné, jak může dítě spadnout mezi psy? Nebo pokousané ruce, nohy, jak třeba dítě kope do psa či strká ruku skrze plot pejskovi, kterého by si chtělo pohladit, a pes je třeba obranář, hlídá, no akousne a už je z toho trauma pro dítě, matku či otce a problémy pro majitele psů.

Proč? Úplně zbytečně! Přeci, když něco chci, je třeba se informovat. A ne si pořídit psa, či nechat svou fenu o samotě, když hárá a pak, když má štěňátka, nechat je v zime někde u obchoďáku, kde je najdou jiní lidé, kterým to není jedno. A ejhle. Už tady máme tyrana psů.

Vždy je to o lidech a o jejich přístupu ke zvířatům obecně. Kdo se neumí chovat ke zvířatům, neumí se v reálu chovat ani k lidem. A platí to i naopak. Hulváti a lidé sprostí většinou nemají zvíře větší rybičky, neb cituji „ tam se krmí jen občas, nenasviní, nepokouše, zvládne je nakrmit i dítě, nemusí se sbírat výkaly, a v případě problémů, nebo když uhyne, rychle zmizí „ chápej – spláchne do záchodu.

 

Máte příběh? Napište.

Máte příběh psa kladně podaný? Napište mi e-mail, vydáme to na našich stránkách zde, ať lidé vidí, proč jsou vlastně psi v domácnostech, v bytech nebo na zahradách.

Máte příběh smutný či nehezký? Znáte zlého souseda? Viděli jste, jak někdo kope do psa nebo ho bije klackem? Ať už dospelý nebo dítě? Napomeňte takového člověka. Napomeňte ho podruhé, potřetí, no a pak už volejte policii. Zavolejte TV NOVA, napište mi e-mail. S tím se musí něco dělat. Pes není věc. Pes je živý tvor a společník člověka už od pradávna. Pomocník, lovec, ochránce. To všechno a mnohem víc je pes. Je třeba dosáhnout toho, aby pes dle zákona nebyl věc a lidi, kteří týrají psy, byli zavíráni, jako když se týrá dítě.

Bylo by toho moc, co zde napsat. Pište teď zase chvíli Vy, čtenáři mého blogu. Posílejte e-maily, pište své poznatky.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ilja Hynek | pondělí 10.1.2011 20:15 | karma článku: 13,74 | přečteno: 1823x
  • Další články autora

Ilja Hynek

Drsný příběh jedné šťastné rodiny

Je krásný nedělní jarní den, roku 2018. Blíží se devátá hodina ranní a je ticho. Podezřelé ticho. Zvláště, pokud jste rodina s třemi malými dětmi bydlící na kraji obce ve velkém domě se zahradou.

18.11.2017 v 17:29 | Karma: 8,27 | Přečteno: 536x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Ilja Hynek

Kolik mrtvol je potřeba pro vaše uspokojení?

Komu tuto otázku položit? A jak na ni asi odpoví. Já ji pokládám Vám, čtenářům blogu, k zamyšlení nad životem. Pozastavte se a zapřemýšlejte, kdy Vás naposledy uchvátily stovky nebo tisíce mrtvol, například v nějakém filmu?

7.5.2017 v 20:25 | Karma: 14,04 | Přečteno: 878x | Diskuse| Společnost

Ilja Hynek

Fobie - bojíme se všichni?

Tolik fóbií jako poslední rok jsem už dlouho nezaznamenal. Obavy začínající na všechny možné písmena abecedy. Máme tedy fóbie - strach z něčeho? Neboje to jenom módní doplněk, aby bylo o čem mluvit. Lidi pořád o nečem mluví...

28.8.2015 v 5:12 | Karma: 11,18 | Přečteno: 397x | Diskuse| Občanské aktivity

Ilja Hynek

Kladivo na podnikatele? EET!

EET ano či ne Anketa/hlasování, skončila, ohledně EET a registračních pokladen se nashromáždilo 250 odpovědí. Graficky vyjádřené zde v článku a Vaše komentáře k EET také. Neupraveno.

28.7.2015 v 12:25 | Karma: 22,94 | Přečteno: 1050x | Diskuse| Občanské aktivity

Ilja Hynek

EURO pod 20,- To je tvrdá česká měna!

Ano, takto nejak by to mohlo vypadat, kdyby se vrátilo podnikání českých podnikatelů a EURO bylo jako druhá měna. Tedy je to vize na pár let dopředu. Ale co nyní s EET? Přispěje ke snížení daní nebo zničí pár tisíc podnikatelů?

23.7.2015 v 9:23 | Karma: 20,45 | Přečteno: 620x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Fica převezli z Banské Bystrice, premiér chtěl do svého bytu v Bratislavě

30. května 2024  19:56,  aktualizováno  20:57

Zdravotníci ve čtvrtek převezli slovenského premiéra Roberta Fica z nemocnice v Banské Bystrici do...

Zelenskyj má pravdu, míní Nerudová k podpoře Izraele před íránským útokem

30. května 2024  20:51

Kandidátka do Evropského parlamentu Danuše Nerudová (STAN) v pořadu České zájmy v Evropě CNN Prima...

Švédské kladivo na ruské „zázračné“ bomby. Létající radar otevře F-16 oči

30. května 2024

Premium Není kolem toho tak velký povyk jako kolem stíhaček F-16, ale pro ukrajinské letectvo je to...

Panama má první klimatické migranty, z potápějícího se ostrova šli do satelitu

30. května 2024  19:44

Panama už má oficiálně první klimatické vysídlence. Tamní vláda tento týden zahájila plán, jehož...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1824x
Zajímám se o různé kulturní a nyní i politické akce. Kulturní ty netradiční. Píšu o tom, co lidi zajímá, i tom, o čem se nemluví, ale ví. HTML žije! a Seznam není všemocný!

Snažím se podávat nezkreslené informace, všechny zdroje si osobně ověřuju. Píšu o tom, co mě i ostatní lidi, jak se říká, "pálí".

Říkám pravdu natvrdo a píši o tom, co si můžu ověřit.

Co nevím, to se naučím a když mě někdo "poučí" v oboru, který neznám, beru to.

Je-li něco, co za to stojí, napíšu o tom.