Nový občanský zákoník 2014

Vzhledem k významným legislativním změnám, které přinesl od 1 .1. 2014 nový občanský zákoník, jsem si pro Vás připravili několik stěžejních informací a přehled nejzásadnějších úprav, které by neměly uniknout nikomu, kdo se ve sféře byznysu pohybuje.

Česká republika zažívá významné legislativní změny, od 1. 1. 2014 totiž nabývá účinnosti nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.), a také zákon o obchodních korporacích (zákon č. 90/2012 Sb.). Tyto právní předpisy nahrazují některé stávající zákony (občanský zákoník, obchodní zákoník, zákon o rodině). Nový občanský zákoník výrazně ovlivňuje prostředí soukromého práva, a proto se tedy týká každého z nás a měli bychom mu věnovat značnou pozornost. Účelem nové právní úpravy bylo vytvořit jednotný kodex soukromého práva, který je postaven na demokratických principech a především na svobodné vůli subjektu soukromého práva. 

Členění

Nový občanský zákoník čítá 3081 paragrafů a je rozdělen do pěti základních částí:
- Obecná část,
- Rodinné právo,
- Absolutní majetková práva,
- Relativní majetková práva,
- Ustanovení společná, přechodná a závěrečná. 
Celý kodex je logicky členěn do tématických celků a používá systematický postup (řazení od jednoduššího ke složitějším a od obecného ke zvláštnímu).

Nová terminologie

Nový občanský zákoník si dal za cíl používat jednotnost terminologie. Záměrem zákonodárce je pro stejné pojmy užívat stejná slova v celém právním předpisu a nikoliv užívat například tři slova pro tutéž právní skutečnost, čímž mnohdy dochází k mylné interpretaci. Současně se zákonodárce snaží vyhýbat cizím slovům a nahrazuje je tak „domácími“ výrazy (například „registrovaný“ nahrazuje slovem „zapsaný“), čímž chce jít naproti běžnému „spotřebiteli práva“. Občanský zákoník současně používá zcela novou právní terminologii. Nahrazení stávajících právních pojmů je však vytýkáno odbornou i laickou veřejností.

Přehled záměny právních pojmů a zavedení právních pojmů nových:

„Právní úkon“ je nově nahrazen za „právní jednání“.
- „Půjčka“ je nahrazena pojmem „zápůjčka“.
„Občanská sdružení“ se nově mění na „spolky“.
„Cestovní smlouva“ je nahrazena „smlouvou o zájezdu“.
- „Způsobilost k právním úkonům“ se bude označovat jako „svéprávnost“.

- Do občanského zákoníku se opět vrací „závdavek“, kterým se potvrzuje uzavření smlouvy a strana, která jej dala, poskytuje jistotu, že dluh splní. Nesplní-li se dluh z příčiny na straně toho, kdo dal závdavek, může si druhá strana závdavek ponechat.(§1808 NOZ)

- Nově se také zavádí pojem „rozhrady“, který zákonodárce definuje jako společné ploty, zdi, meze, strouhy mezi dvěma sousedními pozemky. (§ 1024 NOZ)

- Nově je osoba, které svědčí předkupní právo označena jako „předkupník“.  2140 NOZ)

- Novým termínem je „pacht“, který má velmi podobné znaky jako nájem, který je úplatný a jeho účelem je dočasné užívání cizí věci. Narozdíl od nájmu však pacht obsahuje ještě navíc právo požívat věc, tudíž brát z ní užitky (například pachtýř může z pronajaté zahrady brát plody z ovocných stromů). (§ 2332 NOZ)

- Opět se vrací pojem „výprosa“, která má opět společné prvky s výpůjčkou (bezplatné užívání konkrétně určené věci na předem stanovenou dobu). Výprosa se však od výpůjčky liší tím, že při výprose není dohodnuta doba, po kterou může výprosník půjčitelem poskytnutou věc užívat, tudíž věc může být vrácena kdykoliv. Stejně tak nemusí být sjednán účel, ke kterému může výprosník věc užívat. (§ 2189 NOZ)

- Zavádí se nový pojem „výměnek“. Smlouvou o výměnku si vlastník nemovité věci vymiňuje v souvislosti s jejím převodem pro sebe nebo pro třetí osobu požitky, úkony nebo práva sloužící k zaopatření na dobu života nebo na dobu určitou a nabyvatel nemovité věci se zavazuje zaopatření poskytnout. (§ 2707 NOZ)

- Nový občanský zákoník rozděluje právnické osoby na „korporace“ a „fundace“. Korporace se jsou spojeny s členskou základnou (je to sdružení osob), kdežto fundace se vyznačují majetkovým základem určený k určitému účelu. Občanský zákoník rozděluje fundace na nadace, nadační fondy a ústav.

Za odbornou konzultaci při psaní blogu bych rád poděkoval Business Institutu EDU.

 

 

Autor: Ondřej Hykel | pondělí 6.1.2014 11:32 | karma článku: 10,78 | přečteno: 1075x