Brno v roce 1980

 V srpnu roku 1980 jsem se svojí bývalou ženou navštívil její přátele na jižní Moravě - konkrétně Uherské Hradiště - Staré Město. Zavítali jsme také do Brna a protože už tehdy jsem hodně fotografoval, padly na tehdejší několikadenní pobyt dva kinofilmy, tedy 2 x 36 snímků.

Při dnešních možnostech nafotit na kartu tisíce obrázků je to směšné množství, tehdy to bylo docela dost - pokud jsem fotil svatbu, stačily bohatě 3 kinofilmy... Pořízeno na film Fuji, fotoaparát ZENIT E (váha kolem 3 kg).

Do dnešního fotoblogu jsem vybral 15 snímků, pořízených 2. srpna 1980. Obrázky jsou naskenované z již zmíněného kinofilmu a nejprve jsem je umístil na FC, kde jsem poprosil svého přítele o jejich místopis. Zde jsou fotky, jak je popsal brněnským hantecem Michal 'Egi' Eger.

Pokud se o tomhle chasníkovi chcete dozvědět víc než má ve svém profilu na Facebooku, koukněte na jeho web a tam si klikněte na odkaz Egiho fotky ohňostrojů. Uvidíte parádu non plus ultra!

Hlavní nádraží, V. a VI. nástupiště s kusými kolejemi. Nezměněná podoba doposud.

Hlavní nádraží, V. a VI. nástupiště s kusými kolejemi. Nezměněná podoba doposud.

Hlavní nádraží alias rola a přiléhající zastávky šaliny čili šmirglu, pro mimobrněnské též tramvaje.
Ulice Nádražní (dříve snad náměstí Československé armády a Tatranská ulice).
Poslední dobou se živě diskutuje o nutnosti přesunu tohoto nádraží kamsi do prdele. Reálně se diskutuje vpodstatě sto let. Nuda v Šalingradu

Znovu u role (čili Hlavního nádraží), v pozadí hlavní pošta.

Masarykova. Na snímku ovšem spíše jako "třída Vítězství". V jiných dobách též Hermann-Göring-Strasse, případně ještě předtím znovu Masarykova a před ní Ferdinandgasse (podle Ferdinanda V. Dobrotivého, mj. posledního korunovaného českého krále).

Ulice Česká, zváno Čára (byť tímto bývá někdy označováno jen křížení České s Joštovou, v jiném použitém smyslu se Čárou zase míní spojnice právě Česká, náměstí Svobody, Masarykova až k nádraží).
Vpravo Dům obuvi, dnes Baťa.
Vlevo pověstný bufet Sputnik aka Spuťál, vyhlášená občerstvovna, domovská stanice bufeťáků a dojížďáků kalibru Doktora Špíny (Google napoví). Dnes rovněž bufáč, název změněn na KFC.

Móda roku 1980...

Zelný trh (aneb zde náměstí 25. února).
V pozadí katedrála sv. Petra a Pavla neboli Petrov (jiný oficiální kratší název, nikoli brněnské hantec), kde se zvoní poledne v 11. hodin od dob obléhání Švédy, kdy tento trik byl dle pověsti použit jakožto fligna, když si generál Torstenson stanovil dobytí města do poledne jakožto "deadline".
Budova vpravo jest "Divadlo Husa na provázku", v době fotografování ovšem po dobu úřadování prezidenta Husáka přejmenované na "Divadlo Na provázku".

Zelný trh alias Zelňák, v této době ovšem "náměstí 25. února"
Původní název vrácen 1990, stánkový prodej zeleniny funkční dodnes.

Zelný trh alias Zelňák, v této době ovšem "náměstí 25. února"
Původní název vrácen 1990, stánkový prodej zeleniny funkční dodnes.

Hrad Špilberk čili Špéna.
Bručel zde mimo jiné pověstný loupežník Babinský.

Chlap na schodech u Špény (hrad Špilberk pro mimobrněnské).
Jelikož jde o fotografii a za dne, tipoval bych to na Zdeňka coby tůristu.
V noci přilehlý kopec pověstné rejdiště hašišáků a úchyláků. Ti se nicméně fotografují tuze neradi...

A pokud někdo z návštěvníků tohoto blogu může podat relevantní informaci, sem s ní.

Malé doplnění - po anonci tohoto fotoblogu na mém webu na FC mě Egi vysvětlil, že to žádný hantec není: "Akorát počké, panáčku, tam tych pár krátkéch válek, to neni eště žádné hantec. To bylo šrajbnutý napůl po cajzlovsku, abyste to tam u vás s tema Švédama gómali."

Tak beru na vědomí :-)).

Nahoru

Autor: Zdeněk Huspek | sobota 23.2.2013 16:49 | karma článku: 22,31 | přečteno: 1925x
  • Další články autora

Zdeněk Huspek

Vánoční přání

24.12.2017 v 18:35 | Karma: 12,32

Zdeněk Huspek

Nedělní výšlap na rozhlednu

11.12.2017 v 20:56 | Karma: 18,05

Zdeněk Huspek

Hřbitov na hranici

1.12.2017 v 18:14 | Karma: 21,53