Co to je Postní almužna a jak s ní naložit?
Jedná se o návrat k prastaré církevní praxi, kterou vyjadřují slova ravennského biskupa z 5. století sv. Petra Chryzologa: „Kdo se modlí, ať se postí. Kdo se postí, ať je milosrdný.“ Jde o bravurní vyjádření vzájemného vztahu modlitby a sociální angažovanosti, který je jedním z podstatných prvků křesťanství. Opírá se o slova Ježíše Krista o posledním soudu (Mt 25, 31 – 46) a o jeho výrok „Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi“. (Lk 6, 31) Ozvěnou a modifikací tohoto výroku jsou opět slova již citovaného ravennského biskupa: „Kdo chce najít Boží srdce otevřené, ať nezavírá svoje před tím, kdo jej prosí.“ Všechny tyto citace dokládají velice silný sociální náboj, který je v křesťanství přítomen.
Postní almužna se může stát jednou z cest, jak oživit smysl pro oběť a sebeodříkání v životě křesťanů, a posléze i celé společnosti, a dát tomuto počínání pozitivní předznamenání. Slovo almužna pochází z řeckého elemósyné, což znamená milosrdenství. Jde o nové uchopení starobylé tradice. Z tohoto důvodu se též otevírají nové možnosti jejího využítí. V zásadě se nabízejí dva způsoby: První je, že si Charita nechá všechny, nebo většinu, sestřádaných peněz na provoz svých vlastních projektů. Druhý způsob v sobě zahrnuje možnost ponechání finančních prostředků ve farnostech, v nichž se vybraly, pod podmínkou, že farnosti tyto prostředky použijí k obnově či rozvoji vlastních sociálních aktivit. Rozhodnutí leží v podstatě na farnostech.
Jedním z úkolů Charity je podporovat a rozvíjet dobročinnost uvnitř i vně církevního společenství. Proto je jejím záměrem poskytovat peníze z Postní almužny na obnovení práce farních charit. Zdá se, že doba spontánního nadšení, která byla charakteristická pro první polovinu devadesátých let, je nenávratně pryč. Obnovení této důležité složky života církve vyžaduje nový impuls. Zdá se mi šťastné, že tento impuls je spojen s obnovením samotného obsahu postní doby. Zřejmě se to ale neobejde bez spirituality oběti, jejíž nácvik máme možnost uskutečňovat právě v postní době. Ježíš sám na sobě nás učí tomuto principu, který je základním předpokladem rozvoje veškerého života na zemi: „Amen, amen, pravím vám, jestliže pšeničné zrno nepadne do země a nezemře, zůstane samo. Zemře-li však, vydá mnohý užitek.“ (Jan 12, 24)
Pavel Hruban
Podobenství o dělnících na vinici
Dnešním dnem začíná postní doba. Je to příležitost zamyslet se nad hodnotami vlastního života. Kristovo podobenství nám v tom může pomoci.
Pavel Hruban
Myšlenky o Panně Marii
Zítra oslavíme slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Je to jedna z velkých mariánských slavností, která nám připomíná, že Matka Boží je naší ochránkyní. Snad nám k tomu pomůže několik myšlenek známých autorů.
Pavel Hruban
Podmínky následování Krista
V dnešní době máme tendenci představovat si život s Bohem příliš jednoduše a lacině. Při pohledu do evangelia však zjistíme, že Kristus na své následovníky vznáší určité požadavky. Tím nás nutí dát všemu v životě správné místo.
Pavel Hruban
O spoléhání se na Boha
V životě křesťana existují požadavky, které se zdají být velice jednoduché. Když se však na ně podíváme trochu víc zblízka, zjistíme, že tomu tak úplně není.
Pavel Hruban
Velikonoční třídení
Prošli jsme postní dobou a stojíme na prahu Velikonočního třídení, které je vrcholem liturgického roku.
| Další články autora |
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Hastroši na Pražském hradě aneb Den otevřených dveří z pohledu výchovy k tanci a kultuře
Byl jsem jeden z těch, kteří po Zemanově zabetonování Pražského hradu do tohoto největšího hradního...
Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé
Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...
7+2 nejhorších výletních cílů v Česku. Hororové kulisy, pasti na turisty i skutečně nebezpečný les
Kam na výlet po Česku? Kromě zaručených míst slibujících skvělé zážitky existují i lokality, kam...
Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště
V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...
Slezská Ostrava chystá rodinný festival, nabídne program na svou scénách
Městský obvod Slezská Ostrava chystá druhý ročník rodinného festivalu SlezskaFest. Poslední...
Liberec zahájil kontroly ubytoven, varováním je pro něj Neptun v Jablonci
Liberec dnes zahájil kontroly ubytoven, varováním jsou pro něj problémy sousedního Jablonce nad...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...
- Počet článků 110
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 677x



















