Demokracie = okrádání?

Máme svobodu. Máme demokracii. Musíme se tedy smířit s okrádáním, tunelováním a diskriminací slušného člověka?

Máme svobodu a můžeme si tedy dělat co chceme. V praxi to znamená, že je neskutečný čurbes ve společnosti, který někteří spoluobčané (a diskutéři) prostě nechtějí vidět. Dál se vyhazují peníze oknem za nesmyslné projekty, které vůbec nepomáhají, ale spíše naopak. Hledají se nejdražší a komplikované cesty, místo toho, aby fungovaly jednoduché a čisté principy. A proč? Aby se ještě více peněz mohlo umístit do těch správných kapes.

Jak by bylo jednoduché vydat speciální poukázky namísto drahých platebních karet pro příjemce sociálních dávek. Dotyčný by si došel pro potraviny s občanským průkazem a hotovo. Pokud je třeba na cyklostezce vystavět několik mostů a tím zvýšit její cenu na několik desítek milionů, pak bude asi levnější nechat cyklisty jezdit jinde. Pokud opravdu chceme reformu veřejných financí, musíme začít tam, kde se beznadějně ztrácejí ve velkém a ne snižovat platy těm, které společnost skutečně potřebuje (policisty, učitele, hasiče) a také důchodcům, kteří si své důchody zasloužili celoživotní prací.

Ostatně práce je něco, co někteří naši zákonodárci nikdy nezažili. Jak by tedy mohli mít přehled, co je pro občany třeba a co ne. Proč je svoboda a demokracie tak úzce spjatá s okrádáním slušných občanů? Proč si někdo dokáže vyhádat dávky ve slušné výši a jiný neví, jak uživí rodinu? Proč nemůžeme mít politiky, kteří chtějí to nejlepší pro svůj stát a občany? To je opravdu tak těžké se v praxi rozhodnout pro správnou cestu? Vždyť odměna je tak sladká. Klid svědomí a radost s dobře odvedené práce. Jakže? Že je to málo? Potom musí nastoupit ti, pro které je to dost.

 

 

Petr Hroch Binder, poutník Hroch

 

 

 

Autor: Petr Berka | úterý 7.2.2012 11:23 | karma článku: 29,73 | přečteno: 1506x

Další články autora

Petr Berka

"Kapitalistické" zdravotnictví aneb kudla do zad pacientovi

Máte žádanku? Přesto vás vykopnou z vyšetření. A můžu být rád, že po mně nechtěli třicet stříbrných.

13.1.2015 v 11:07 | Karma: 22,49 | Přečteno: 1245x | Diskuse | Ostatní

Petr Berka

Cédéčko, které mi zachránilo život

Vlastně ne cédéčko, ale jeho autor. Ale co na tom, možná, že i jeho písničky. Co já vím. Jsem jen člověk, i když hroch.

12.1.2015 v 14:55 | Karma: 10,08 | Přečteno: 684x | Diskuse | Ostatní

Petr Berka

Chyby v zákonech, které zákonodárci přehlédli

Během legislativního procesu se stalo pár chyb a tak bylo přijato několik zákonů s fatálními následky. Zákony začnou brzy platit a prý není v silách zákonodárců přijmout protiopatření. I kdyby ve Sněmovně nespali.

9.1.2015 v 15:53 | Karma: 19,34 | Přečteno: 1003x | Diskuse | Ostatní

Petr Berka

Tragédie v knihovně

Ráno jsem přišel ke knihovně a nestačil se divit. Všude se válely kusy stránek, knihovna byla poloprázdná a pod knihovnou kaluž tiskařské černi. Bylo zřejmé, že tu došlo k tragédii.

8.1.2015 v 11:38 | Karma: 15,83 | Přečteno: 755x | Diskuse | Ostatní

Petr Berka

Satirický politicky (lehce) nekorektní pořad pro dementní voliče

Udělal jsem tu chybu a při pozdně večerním lustrování televizního programu skončil na veřejnoprávním kanálu. Ve studiu sedělo pět osob v oblecích a živě debatovali. Vydržel jsem to jen několik minut, ovšem předpokládám, že podobné pořady vysílají častěji a v časech, kdy to mohou vidět i děti.

7.1.2015 v 17:33 | Karma: 22,38 | Přečteno: 877x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Soud projedná odvolání psychiatra Cimického. Má jít na pět let do vězení

29. dubna 2025  10:40

Městský soud v Praze v úterý ve 13 hodin projedná odvolání psychiatra Jana Cimického, který je...

Bílý dům zmírní cla uvalená na automobilový průmysl, píše americký list

29. dubna 2025  10:36

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý zmírní dopad svých cel na automobilové...

Amnesty International kritizuje Česko za vývoz zbraní i Okamurovu kampaň

29. dubna 2025  7:29,  aktualizováno  10:34

Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) poukazuje ve výroční zprávě na několik problémů v...

Trest platí. Za upálení manželky v autě potvrdil Ústavní soud muži 27 let

29. dubna 2025  10:33

Ústavní soud odmítl stížnost muže z Českolipska, jenž si za brutální vraždu manželky odpyká 27 let...

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, příspěvková organizace
Záchranář / Záchranářka pro VZ Tachov

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, příspěvková organizace
Plzeňský kraj

  • Počet článků 555
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1495x
Hroší poutníci, volné společenství pohodových lidí, kteří se nebojí...
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.