Liberecké politické tanečky
Nepřeji Brodským voličům paralelu, ale podle regionální TV R1 Genus o jejíž nestrannosti kolují silné pochybnosti: "Je vymalováno. Liberec má nové vedení, Život jde dál, chleba levnější nebude a Liberečané se mohou vrátit k normálu. Konečně. Byly to hektické dny, během nichž se ale vlastně nic zvláštního nestalo. To jen Korytářova Změna pro Liberec propásla díky kupícím se vlastním chybám historickou šanci. To ovšem její klaka doteď nepochopila a nesmyslně hledá příčiny prohry mimo okruh lidí ze Změny. Je to daleko pohodlnější, než si poctivě rozklíčovat, co se vlastně stalo."
Jako "člen klaky" bez jakýchkoliv vazeb na zainteresované politiky jsme se s manželkou zúčastnili téměř všech akcí na podporu primátora a Změny pro Liberec, včetně zasedání MZ na kterém byli odvolání všichni zastupitelé volebně vítězného seskupení "Změna pro Liberec" primátor Jan Korytář, ekonomický náměstek Jaroslav Baxa a radní Květoslava Morávková. Zároveň se poctivě snažím, na základě dostupných a prokazatelných informací, rozklíčovat a dopátrat se skutečných příčin rozpadu koalice v Liberci, protože mám pocit, že šlo opravdu o promarněnou historickou šanci. Můj čas už není v penzi tak drahý a proto amatérsky pátrám a brouzdám internetem. Došel jsem k názoru, který nikomu nevnucuji, stali jsme se svědky arogantního a politicky absolutně drzého, nicméně úspešného ovládnutí města zákonnými prostředky. Jde totiž o dvě zásadně rozdílné interpretace rozpadu původní koalice sestavené podle výsledků voleb 2010.
Iniciátoři rozpadu tj. ČSSD, volební seskupení Liberec občanům, a část Unie pro sport a zdraví za rozpad koalice viní vítěze Voleb Změnu pro Liberec, respektive primátora Jana Korytáře, který mimochodem ve volbách získal daleko nejvíce preferenčních hlasů, že s nimi nekomunikoval a na radnici zaměstnával své známé. Na otázku, proč byli odvoláni ostatní členové Změny pro Liberec nebyl schopen nikdo z iniciátorů vypovězení koalice smysluplně odpovědět.
Změna pro Liberec vidí důvod rozpadu především v nepodepsání primátorem dvou lukrativních smluv v nichž figuruje místní stavební firmy Syner a které schválilo minulé zastupitelstvo, kde měla převahu ODS spolu s ČSSD za asistence Unie pro sport a zdraví a části zastupitelů současného Liberce občanům. Smlouvy nechal primátor posoudit renomovanými advokátními kancelářemi a organizací Transparency International. Na základě jejích posudků se obrátil na Úradu pro ochranu hospodářské soutěže. Další důvod vidí Změna pro Liberec v odhalování korupce, kdy např. někteří koaliční partneři navrhovali tlustou čáru za minulostí (tzn. nepátrat po případných korupčních aférách minulosti), což "Změna pro Liberec" tvrdě odmítla s přihlédnutím k cca dvoumiliardovému dluhu města.
Dvě etablované politické strany (pravicová ODS a levicová ČSSD) které v Liberci v posledních letech spolu vládly, opět zřejmě dokázaly, že jejich vliv je mnohem větší, nežli si kdo byl ochoten připustit. Je nabíledni, že není zcela logické a normální vypovědět programově shodnou většinovou koalici a obratem jít do rizika koalice menšinové s podporou opoziční ODS. Přitom nelze nikomu ze zúčastněných na pádu koalice dokázat nekalé úmysly, lze si je jenom dobře pamatovat a zúročit v příštích volbách. Nelze přece dokázat, že kolega z koalice, který si neustále stěžoval na špatnou komunikaci primátora a běhal s každou bolístkou do spřátelených médií, kde ho s gustem citovali, že to dělá úcelove nebo že je jen poněkud jednodušší. Zrovna tak lze komukoliv jen těžko dokazovat uraženou ješitnost, chorobnou touhu bohatnout, zlobu, závist, nenávist, lenost, pohodlnost, křivé vnímání hodnot atd. Pokud by nedošlo na veřejném zasedání zastupitelstva, při odvolávání primátora ke kuriózní situaci, kterou vyfotil náhodný svědek, kdy se koaličnímu zastupiteli za "Liberec občanům" Davidu Václavíkovi zřejmě nezamlouvaly až tak diskusní příspěvky přítomných voličů , což konzultoval na facebooku s opozičním zastupitelem za "ODS", bývalým primátorem Jiřím Kittnerem následovně:
David Václavík: "Jak dlouho to ještě necháme běžet?"
Jiří Kittner: "Musíme to ještě nějakou dobu vydržet."
David Václavík: "To je jasné, jde jen o to, jak dlouho.".
tak by nebylo možné ani dokázat provázanost části koalice s opozicí. Jediné co dokázat lze celkem snadno je vzdělání aktérů Libereckých politických tanečků a věřte, některá srovnání jsou dost tristní. Například:
Bývalý primátor Mgr. Jan Korytář (nar. 18. 4. 1972) je český politik a ekolog. Po střední ekonomické škole absolvoval obor Ochrana a tvorba životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2000 je členem prestižní mezinárodní organizace Ashoka, sdružující tzv. sociální podnikatele z celého světa, od roku 2003 členem Strany zelených, kde byl do roku 2008 i krajským předsedou SZ v Libereckém kraji. V roce 2006 se stal díky preferenčním hlasům libereckým zastupitelem za SZ, v roce 2010 vyhrál komunální volby se sdružením Změna pro Liberec (koalice Strany zelených, Hnutí Zelení, Klíčového hnutí, Alternativy a nezávislých osobností).
Současná primátorka Martina Rosenbergová (nar. 25. 7. 1966) bývalá referentka. Obchodní akademie nyní studium TUL - obor Sociální práce . Je členkou ČSSD, ve které zastává funkce členky Krajského výkonného výboru ČSSD Libereckého kraje a Okresního výkonného výboru ČSSD Liberec. Pracovala jako referentka odboru sociální péče. V roce 2010 kandidovala ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR. Téhož roku oznámila kandidaturu na primátorku města Liberce za ČSSD. Byla zvolena zastupitelkou a následně také radní města Liberce. Současně byla jmenována do funkce náměstkyně primátora města pro oblast sociální a zdravotní. V roce 2011 nahradila odvolaného Jana Korytáře ve funkci primátora města.
Bývalý ekonomický náměstek primátora PhDr. Jaromír Baxa (25.2.1982) Doktorand na Univerzitě Karlově v Praze, vědecký pracovník na Ústavu teorie informací a automatizace Akademie věd. Ve svém výzkumu a ve výuce se věnuje především makroekonomii a hospodářské politice. Absolvoval studijní a vědecké pobyty v Evropské centrální bance ve Frankfurtu nad Mohanem a na Schillerově univerzitě v německé Jeně.
Současný ekonomický náměstek primátora Bc. Jiří Šolc (31.10.1977) Středoškolské úplné, nyní student MUP - Veřejná správa. Politický životopis - 1998–2006 aktivní nestraník - 2006–2009 člen SOS, místopředseda strany - 2009–dosud člen SLK, lídr Liberec občanům.
Vzpomněl jsem si ještě na jednu paralelu mezi Libercem a Železným Brodem. Shodou okolností bylo vypsáno v obou městech veřejné výběrové řízení na funkci "Tajemník MÚ" a shodou okolností se obou zúčastnil pan Jindřich Fadrhonc a v obou zabodoval. Pokud by se ovšem v Liberci ČSSD s podporou výše zmíněných, nepodařilo v sobotu 16. dubna sesadit primátora a umožnit zástupkyni Martině Rosenbergové (ČSSD) podat žádost na Krajský úrad ráno 18. dubna o změnu tajemníka, pokud by si ředitel Krajského úradu pan Mgr. René Havlík (ČSSD) nevzal čistě náhodou před tím týdenní dovolenou, tak se tajemníkem Liberce stal úplne někdo jiný a pana Jindřicha Fadrhonce by jmenoval Železnobrodský starosta André Jakubička tajemníkem města Železný Brod, protože žádost o jeho jmenování byla Železnobrodským starostou podána 15. dubna tj. o tři dny dříve. Věřím tomu, že tajemník města Liberce je jistě mnohem lukrativnější post, rád bych věřil i tomu, že o pozadí své nominace neměl pan Fadrhonc ani potuchy.
Zdeněk Hromas
25 let svobody a demokracie?
Za pár dní si připomeneme 25. výročí tzv. sametové revoluce a tak mne napadlo, jestli existují v Železném Brodě dokumenty či fotografie z těchto přelomových dní. Vzpomínám, že od 17.listopadu po masakru na Národní třídě pochodoval Železným Brodem průvod zvonící klíči a provolávající hesla. Bylo nás den ode dne víc. Vidím dodnes, jak se nejedna záclona v okně rychle pohybuje nebo jak nás horlivý fotograf fotí jako divý. Ten ale fotky zřejmě nenabídne, snad jsou někde v archivu STB. V den generální stávky 27.11.1989 bylo náměstí v Železném Brodě plné a tam jsem poprvé okusil onen pocit bezmezné radosti ze svobody, když jsem dostal, shodou okolností, možnost oslovit shromážděné lidi z balkónu radnice, neformálně a podle mého vědomí a svědomí. Odměnou byl tehdy nefalšovaný a zavazující silný potlesk přesně v místech a pasážích, které byly do té doby naprosto tabu. Proč to vzpomínám. Ono všechno souvisí trochu se vším a mám pocit, že ty naše cesty posledními 25ti lety nebyly vždy rovné, sem tam se pěkně klikatily a některé se ukázaly jako slepé. Dovolím si poukázat na jednu, která je, podle mého názoru, když ne slepá, tak alespoň zmatečná.
Zdeněk Hromas
Názor na vznik a zánik jedné firmy 2.
Pokračování. Zhruba rok po nástupu vlády Miloše Zemana valná hromada složená ze zástupců FNM a menšinových akcionářů, 31.8.1999 odvolala Ing. Františka Peňáze CSc. ze všech funkcí, zcela zrekonstruovala vedení ŽBS a.s. a 16. 2. 2000 došlo ke zrušení původního privatizačního projektu. Této zásadní a přelomové valné hromady se zúčastnil za menšinové akcionáře mj. i zástupce MÚ Železný Brod (vlastníka 5,26% akcií ŽBS, v roce 2001 prodány s.r.o. Bijou Terra, se souhlasem zastupitelstva města.), tehdejší starosta Mgr. Václav Horáček, který poté poskytl tisku informaci, jak pomohl zabránit vytunelování ŽBS. Poté už prIvatizace a.s.ŽBS nabrala obrátky.
Zdeněk Hromas
Názor na vznik a zánik jedné firmy.
Motto: „Kdo chce milovati české sklo, musí mu rozumět, poznat je a chápat. A není porozumění bez opravdové znalosti sklářského umění, jeho dlouhé cesty, jak se rodí, vzniká, roste, žije, než dokončené dílo se představí našim zrakům. Jak málokdo tuší tajemnost této práce, jak málo lidí zná ze zkušenosti složitý postup výroby skla jako hmoty a činnost skláře-člověka, který dechem svých rtů formuje žhoucí hmotu, často se slzami v očích, vysílených plameny tavicích pecí. Úkol skla v životě člověka má vyšší účel než hmoty jiné, třeba sebe dražší. Milovati sklo znamená zapomenutí tmy a stínů, značí povznesení se k světlu a jasu. Zadívati se vzhůru do duhových reflexí a záře, státi se ušlechtilejší a jasnější lidskou bytostí! Milovati sklo je tolik jako obdivovati a ceniti ony vlastnosti, jež tvoří jeho trvalou hodnotu, tj. poctivost hmoty a poctivost práce." Josef Drahoňovský II. mezinárodním sklářský kongres v Londýně 1936
Zdeněk Hromas
Do stejné řeky?
Nikdy jsem nebyl v politické straně (65 let), nejsem příznivcem plošného antikomunismu a vím, že mnoho voličů volilo v krajských volbách KSČM. Nicméně určitá pokora před historickými skutečnostmi by se neměla z povědomí nikoho vytrácet. Podle mého názoru, klasickou ukázkou ztráty pokory, je článek „Taškařice s voliči aneb Touha po moci světí prostředky“Dany LYSÁKOVÉ, zastupitelky statutárního města Liberec za KSČM, 27. 10. 2012 v Haló novinách.
Zdeněk Hromas
ŠTĚSTÍ, LÁSKA, ČOKOLÁDA
25.1.2008 Inzerát na Seznamce: Je mi šedesát a jsem již téměř dvacet let rozvedený. Nejsem opuštěný, jen občas sám a smutný. Mám přátele, bezproblémové děti a vnoučata. Umím domácí práce, ovládat PC a nespěchat. Kromě auta používám i kolo a rád chodím pěšky. Nejsem extrémně bohatý ani chudý. Fotím a filmuji, kochám se a mluvím s lidmi, prý mám smysl pro humor. Nehledám ani nenabízím nic, co by okamžitě zavazovalo, vím, že jakékoliv seznámení vyžaduje, kromě odvahy a trpělivosti i notnou dávku štěstí.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Jihokorejští poslanci zablokovali stanné právo, prezident to bude respektovat
Přímý přenos Jihokorejský prezident Jun Sok-jol odvolá stanné právo, které před několika hodinami v zemi...
Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy
Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která...
Jihokorejští poslanci zablokovali stanné právo, prezident to bude respektovat
Přímý přenos Jihokorejský prezident Jun Sok-jol odvolá stanné právo, které před několika hodinami v zemi...
Poslanci debatují o státním rozpočtu. Stojím si za ním, řekl Stanjura
Přímý přenos Poslanci se přou o návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Ministr...
Pragmatický džihádista. Kdo je vůdce rebelů, který chce v Sýrii sesadit Asada
Premium Abú Muhammad Džulání, vůdce syrské islamistické rebelské skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS),...
Za sklem a pro lidi. Pod obloukem Negrelliho viaduktu vzniklo kulturní centrum
V pražském Karlíně v úterý začal fungovat kulturní a společenský prostor vytvořený zasklením...
Pronájem nového bytu 1+kk v širším centru Olomouce
Wolkerova, Olomouc
11 500 Kč/měsíc
- Počet článků 65
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1281x