A kdo teda má šéfovat Ministerstvu životního prostředí, Krakonoš?

Tak mě pobavil ten rozruch kolem toho, že nový šéf resortu životního prostředí Drobil nastoupil do úřadu, aniž by byl povinně nacucaný globálně oteplovací ideologií, a ještě řekl, že ministr pro životní prostředí nemusí být přeci ekolog nebo odborník na přírodní vědy.

Al Gore, podfukářů král. Tak toho si naštěstí na současném MŽP číst nebudou.

V obojím má samozřejmě pravdu. Nejprve k tomu "odbornictví": Že má mít ministr především manažerské schopnosti, to je pravda fousatá, nicméně zjevně ji je potřeba u nás stále opakovat. Jasně, u některých resortů je asi potřeba odborné zázemí "z oboru", coby laik si představuju, že by se to mohlo týkat například Ministerstva spravedlnosti. Také bude dobré, když ministr obrany bude umět držet pistoli tak, aby si aspoň neprostřelil vlastní letadlo, jako druhdy blahé paměti ministr astrolog Baudyš.

U ostatních resortů už myslím sejde na jiných kvalitách, než je ten který konkrétní titul za nebo před jménem. Požadavek "odbornosti" má dva zdroje. První pramení z obecných lidových představ – Spravedlnost by měl řídit člověk spravedlivý a Zdravotnictví zdravotník (nebo alespoň člověk zdravý).

Těžkých ran se tato idea dočkala hlavně u Ministerstva kultury v časech, kdy je řídil uječený egoman Dostál a chvilku po něm zasadil kultuře ránu z milosti Jandák, který by se ovšem pro svůj kanální slovník nehodil ani na místo kulturního referenta podnikového zájezdu ROH. Vzpomínám také na ministra financí Bobeše Sobotku, jejž by si normální člověk ani neposlal do trafiky se stovkou pro cigára, protože by bylo jasné, že si nechá vrátit špatně a zbytek prožere a čert ví, jestli vůbec něco přinese. A ten měl státní kasu.

Druhý zdroj naší obliby odborníků je takovou zdejší krajovou zvláštností: Odborníci jsou hodní a rozumějí tomu, zatímco politici jsou zlí a jenom hrabou. Ono ne že by to nebylo občas pravda, ale jestli na tomhle postavíme vnímání světa, můžeme se na demokracii vykašlat. Trochu to taky děláme, proto máme tak rádi ty údajně "nepolitické" provizorní vlády.

Jakou potom "odbornost" má mít ministr pro životní prostředí? Má to být bilolog? A jaký? Ekolog? Takhle si to asi zelená část veřejnosti představuje, ale může být ujištěna, že nemalá část ekologů by ty rádoby "ekology", o něž tady jde, nejradši hnala svinským krokem. Jestli si někdo myslí, že větrné elektrárny na Vysočině nebo dotace na lány řepky olejky pomohou životnímu prostředí, je možná blázen, ale rozhodně ne ekolog. Tak co, má být potom etolog nebo entomolog? Nebo někdo, kdo má rád zvířátka a stromečky? Nebyl by nejlepší Krakonoš?

Krakonoš by Drobilovým kritikům taky nesednul, dokonce asi ze stejných důvodů. S globálním oteplováním by byl nejspíš taky rychle hotov – jakožto bytost s vysokým morálním kreditem by taky nebyl nadšen z falšování dat, zatajování jiných dat, manipulativním a padělaným obrázkům ledního medvídka, pod nímž se rozpouští ledová kra, ani s tím, že se tématu chytli vyčuraní politici, kteří když nemohou světu nabídnout nic lepšího, dělají z lidí blbce a straší je – ať už jde o jejich krále Al Gora nebo o jeho českou bursíkovskou verzi.

A tak, konečně po dlouhé době, si Ministerstvo životního prostředí neuzurpovala zelená lobby, jejíž "politici" by přemýšleli, jak nám zvednout daně a jak zařídit, aby se jejich kamarádi měli dobře.

A místo toho, abychom devastovali krajinu větrníky nebo odepsali lány ornice kvůli solárním panelům a povinně vykupovali od pár vyvolených naprosto zbytečnou a předraženou, spíše "politickou" než "ekologickou" elektřinu, rozvineme efektivní a k přírodě neskonale šetrnější jadernou energii. Já mám radost.

A nepochybuju, že Krakonoš taky.

Autor: Robert J. Hřebíček | čtvrtek 29.7.2010 15:16 | karma článku: 25,72 | přečteno: 1344x