Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

„MATKOVÉ“ neboli muži na rodičovské dovolené

Není tomu ještě tak dávno, kdy jsem se poprvé setkala s mužem, který dobrovolně zůstal s dítětem na mateřské, zatímco se jeho manželka nedlouho po porodu vrátila do práce. Tento případ méně obvyklé rodičovské strategie zůstal sice v mém blízkém okolí od té doby jediný, nicméně stále častěji potkávám páry, které v rozdělení svých rolí tak úplně neodpovídají modelu klasické domácnosti. Časy, kdy byl muž apriori chlebodárcem a žena pečovatelkou o děti a domácí krb, jsou pomalu ale jistě na ústupu.

Mateřský mýtus

Pokud se páry odhodlají nabourat zažité schéma, v kterém muž patří do práce a žena k plotně a plenkám, dá se očekávat, že budou muset své rozhodnutí hájit před většinovou společností. V ní totiž panuje představa, že matka už od přírody, takříkajíc instinktivně, disponuje hlavními rodičovskými kvalitami a nemůže být ve své roli nahrazena, aniž by hrozila újma na zdravém psychickém vývoji dítěte. Pro podlomení neotřesitelnosti tohoto tvrzení se není potřeba vydávat daleko do jiných kultur, i když by nedalo moc práce nalézt takové, v nichž je výchova dítěte výhradně mužskou záležitostí. Stačí se podívat na proměny vnímání mateřství a otcovství v rámci dějin našeho kontinentu. Otec měl v evropské rodině po dlouhé období hlavní slovo. Neztělesňoval však v jejím rámci pouze moc a autoritu, ale zároveň rozhodoval o způsobu výchovy dětí, pro které byl navíc zárukou jejich původu a práv. Až když se rodina v moderní společnosti uzavřela do sebe – oddělila se od svého těsného propojení se sítí širších příbuzných, sousedstvím ale i náboženskou obcí – došlo v naší kultuře k rozdělení mužských a ženských rolí v tom smyslu, v kterém je většinová společnost chápe dodnes. Muž se stal zástupcem veřejné sféry a žena bytostí zodpovědnou za sféru soukromou, tedy rodinu a domácnost. Vytvořil se tak bez nadsázky mateřský mýtus.

Krkavčí matky a muži pod pantoflem

Žena, která se rozhodne nechat hlavní díl péče o dítě na svém partnerovi, se musí vypořádat s nálepkou kariéristky či krkavčí matky. Muž, jenž se odebere na rodičovskou dovolenou, pak nepochybně zaslechne hlasy znejišťující jeho chlapskou identitu. Jak jednou napsal Marek Šálek, novinář a jeden z našich mediálně nejznámějších „matků“, během svého pobytu na mateřské dovolené ho ženy vítaly jako posla dobré naděje, zatímco muži s ním jednali jako s „rosolovitým podivínem pod pantoflem, který ze strachu před kapitalismem raději zalezl mezi plíny a plyšáky“.

Důvody, proč se páry rozhodnou nenásledovat konvenční schéma rozdělení rolí, jsou různé. Většinou nejde ani tak o alternativní vzdor převládajícímu rodinnému uspořádání, jako spíš o krok ryze praktický. Ačkoli je trh práce v naší zemi nastaven tak, že nějakým způsobem počítá s ženiným odchodem na mateřskou, mohou se vyskytnou situace, kdy je pro ekonomický stav rodiny výhodnější, pokud doma s dítětem zůstane otec. Stane se tak třeba proto, že je v době narození potomka nezaměstnaný, nebo kvůli tomu, že jeho žena má jednoduše vyšší plat. Muži, kteří zůstávají na mateřské dovolené, jsou také často lidé se svobodným povoláním, tudíž mohou snáze regulovat objem a plynulost své práce. Vedle těchto důvodů, které posvěcují mužský pobyt na rodičovské dovolené svou praktičností, však nelze opomenout ani mnohem emotivnější pohnutky. Stále více mužů je totiž ochotno přiznat, že je vize intenzivní péče o potomka láká a její uskutečnění pak následně i silně obohacuje a uspokojuje. I z tohoto důvodu páry hledají různé způsoby jak roli otce naplnit více, než je většinou ve společnosti běžné. A nemusí jít jen o cestu, kdy je na rodičovské dovolené celou dobu pouze muž. Pokud jim to umožní povolání, dělí rodiče svůj čas strávený s dítětem na dva rovnocenné úvazky, nebo si své role po určité době jednoduše vymění – nějaký čas je s dítětem doma žena, pak jí vystřídá muž, či s prvním potomkem jde na mateřskou matka, s druhým otec.

Plenky ano, nádobí už jen zřídka

Jak již bylo řečeno, neexistuje jediný racionální argument, který by ospravedlňoval tvrzení, že ženy jsou v péči o potomky nenahraditelné. Otcovská láska může být nepochybně stejně intenzivní a funkční jako ta mateřská. Přesto se však dá uvést jeden podstatný rozdíl, v kterém se mateřská a otcovská dovolená odlišuje. Když je na mateřské žena, očekává se od ní, že kromě péče o potomka zajistí i chod domácnosti. Nakoupí, uvaří, uklidí, vypere, vyžehlí – zkrátka zplní onen nekonečný řetězec povinností, jež se na pobyt v domácnosti váží. Něco podobného se však už nepředpokládá v případě muže. Minimálně ne v tak komplexním zastoupení. A ženy ani s ničím takovým ve vztahu ke svým partnerům, kteří zůstaly s dítětem na rodičovské, ve většině případů nepočítají. Jeden z důvodů tohoto rozdílu muže spočívat v tom, že muži nejsou v průběhu své výchovy připravováni na svou roli v domácnosti tolik jako ženy. Spoustu věcí se učí až za pochodu. Zda v této rozdílnosti hraje nějakou roli to, že by většina z nich navíc jen těžce snášela statut hospodyňky, je otázka sama pro sebe.

Rád bych, ráda bych…

Pokud se páry dokáží oprostit od společenských stereotypů, závisí jejich rozhodování o tom, kdo z rodičů zůstane s dítětem doma, na několika základních otázkách. Mimo těch praktických by pak v rámci tohoto zvažování měly zaznít i takové, které se týkají míry pocitu naplnění skrze péči o potomka, schopnosti snášení společenské izolace či spokojenosti s bohatostí a intenzitou profesního života. Leckterá žena může již předem pociťovat obavu, že nedokáže bez určité psychické újmy vydržet doma, leckterý muž zase možná touží vystoupit ze svého profesního marathónu a zpestřit si svůj život něčím zcela odlišným, než je kariéra. Přiznat si něco takového však vyžaduje jistou dávku odvahy a nepochybně i tolerantní a diskusi otevřené partnerství. V každém případě to budou pravděpodobně ještě dlouho ženy, kdo ve většině případů zůstane s dítětem doma. I přesto se však zdá, že se role obou rodičů do budoucna stanou více zástupnými. Obraz muže jako aktivního otce se tak snad bude objevovat o něco častěji a žena se možná zbaví svého předem vymezeného domácího rajónu. V severských zemích je obojí v pohybu už poměrně dlouho, u nás zatím znějí první, nicméně slibné tamtamy.

Text byl otištěn v časopisu Nový Prostor č.279.

Autor: Veronika Hrdinová | pondělí 10.9.2007 18:40 | karma článku: 10,40 | přečteno: 963x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Veronika Hrdinová

Dobrý scénář do šuplíku

Před časem se médii prohnaly zvěsti o tom, že v Hollywoodu stávkují scenáristé. Jejich českým kolegům bude patrně trvat ještě dlouho, než budou schopni dát podobně nahlas najevo, že se jim jejich pozice ve filmovém průmyslu ani za mák nelíbí. Nutno dodat, že by si v porovnání s nimi mohli američtí tvůrci ještě celkem výskat.

23.5.2008 v 11:13 | Karma: 10,09 | Přečteno: 1055x | Diskuse | Kultura

Veronika Hrdinová

Kde rozum a vůle nestačí, smích a humor přitančí

Poměrně známý český filozof, psycholog a teoretik humoru profesor Vladimír Borecký v jedné ze svých publikací zmínil, že každý člověk v sobě má blba a že jde jen o to ho objevit.

17.4.2008 v 0:49 | Karma: 9,75 | Přečteno: 1057x | Diskuse | Společnost

Veronika Hrdinová

Mládí bez rebélie

Během svého dospívání, respektive v době svého studia na gymnáziu, jsem se nemohla zbavit jednoho utkvělého dojmu. Měla jsem pocit, že se ani já a ani moji stejně staří spolužáci nevyrovnáme svými schopnostmi, ambicemi, činorodostí a přehledem lidem, kteří odmaturovali několik let před námi.

22.3.2008 v 23:24 | Karma: 15,07 | Přečteno: 1471x | Diskuse | Společnost

Veronika Hrdinová

Kde vězíš?

Když si má většina běžných smrtelníků představit vězeňskou instituci, začne lovit v paměti filmy, které z tohoto prostředí shlédla. Nedá se to považovat za nic překvapivého, když přihlédneme ke skutečnosti, že přece jen většina dnešní populace vězení na vlastní kůži nezažila. Jeden známý mě však při otázce na jeho představu o vězení dost překvapil. „Co bych si představoval, já to prožil,“ řekl mi a vzápětí dodal „pokud jsi byla alespoň trochu normální dítě, tak víš, o čem mluvím."

19.2.2008 v 11:10 | Karma: 12,82 | Přečteno: 1643x | Diskuse | Společnost

Veronika Hrdinová

Požít a prožít

Představte si, že před sebe položíte dvě stejné suroviny. Mám na mysli suroviny opravdu základní, například jeden druh masa. Budou mít podobné, ne-li shodné datum trvanlivosti, rovnocenný druh obalu a přesto při bližším zaostření najdou vaše smysly celou řadu rozdílů. Kromě různého výrobce objevíte u samotného výrobku uvnitř jinou barvu či alespoň barevný odstín a váš čichový aparát odhalí výrazně odlišnou vůni.

29.1.2008 v 11:41 | Karma: 10,89 | Přečteno: 1491x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále

Ulice Tichá. Na jejím konci je malá Devastation tour.
3. května 2026

Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Odborníci: léky na hubnutí snižují riziko srdečních a cévních chorob

ilustrační snímek
10. května 2026  11:22,  aktualizováno  11:39

Nové léky na hubnutí, takzvaná antiobezitika, významně snižují riziko opakování infarktu, mozkové...

Nad železniční koridor u Zámrsku vysunuli stavbaři první část provizorního mostu

Příprava na umístění provizorního silničního mostu nad železničním koridorem u...
10. května 2026  12:42,  aktualizováno  12:42

Stavbaři v noci na neděli vysunuli většinu z první části provizorního silničního mostu nad...

Nahá žena na zahradě, vypálený dům houslového virtuóza a další radosti z pražských spálenišť

Rodný dům houslisty Jana Kubelíka v Michli.
10. května 2026

V Praze občas planou ohně. A nejsou to jen ty o svátcích čarodějnic. Obvykle zahoří místa, které...

Odkládání operace vyhřezlé ploténky snižuje úspěšnost léčby, ukázala studie

ilustrační snímek
10. května 2026  9:50,  aktualizováno  9:50

Odkládání operace vyhřezlé meziobratlové ploténky snižuje úspěšnost léčby. Pacienti, u kterých...

  • Počet článků 17
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1898x
Scenáristka a novinářka, bývalá šéfredaktorka časopisu Nový Prostor.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.