Tomáš Houška
Žiju hlavně psaním filmových příběhů a muzikou. A ve volných chvílích také cestování časem.
Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány. Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky.
- Počet článků 218
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4287x
Seznam rubrik
Co právě poslouchám
Tomáš Houška
Výbuch sopky Tambora a rok bez léta
Začátkem dubna 1815 se začala třást indonézská sopka Tambora a o pár dnů později explodovala. Její jméno si asi málokdo pamatuje. A je to docela s podivem, protože tahle sopečná erupce patří k největším přírodním katastrofám, které jsme během historického období zaznamenali a máme ji tedy docela přesně popsanou - i se všemi důsledky. A ty jsou pro nás zdrojem velké inspirace k přemýšlení.
Tomáš Houška
Konec Krymského chanátu
A Krym je ode dneška součást ruského impéria! Ne, neprohlásil to Putin, ale v 8. 4. 1783 carevna Kateřina II. Putin to jen o pár týdnů uspěchal, jinak by mohl obnovení ruské svrchovanosti nad Krymem slavit v den dnešního výročí. I když, divil bych se, kdyby to Rusové řádně neslavili a tohle výročí si nepřipoměli.
Tomáš Houška
Jamato a věčná iluze generálů
7. dubna 1945 šla ke dnu největší bitevní loď která kdy byla postavena. Její impozantní děla měla ráži 460 mm (ano, opravdu 46 cm) a i ta si nechala své prvenství - byla to největší děla, jakými byla kdy bitevní loď opatřena. Přesto opravdová kariéra této lodi byla poměrně tristní.
Tomáš Houška
Temné datum
Dnešní datum určitě nepřehlédnou žádní milovníci temnot a záhad. A templářů. Dnes je to totiž přesně 700 let od dne, kdy poslední velmistr templářů Jacques de Molay zemřel na hranici.
Tomáš Houška
Narozeniny krále Václava
26. 2. 1361 se v Norimberku narodil syn císaře Karla IV., Václav. Osoba opředená mnoha mýty, pověstmi a divokými historkami - takové bylo jeho panování. A je zajímavé si ho připomenout a uvědomit si, jak moc jeho obraz, který známe z Jiráska nebo slavné Vávrovy filmové epopeje, se shoduje s realitou. Ve starších filmech bývá ukazovaný jako ten hodný a navíc český panovník, zatímco jeho bratr Zikmund jako ztělesnění proradnosti a ještě k tomu jako zlý Němec. Jaká byla skutečnost?
Tomáš Houška
Knížecí vyvražďovačka
Když se mluví o masakru mezi politickou elitou, kdy jedna knížecí rodina vyvraždí druhou, zní to dnes jako cosi strašně drastického a současně vzdáleného. Jakoby se během historie změnilo něco jiného než forma. A přečteme-li si Shakespeara, ztratíme i mindrák z toho, že by to byla naše národní specialita. Nebyla. I když Přemyslovci v této disciplíně patřili k přeborníkům. Konečně, proto zůstali u moci.
Tomáš Houška
Chvála nejednoty
Když se člověk začte do příběhů významných objevů, které posunuly lidstvo kupředu, zjišťuje, že se v mnohém podobají a obsahují dva výzamné zdánlivé paradoxy.
Tomáš Houška
Den kdy začala druhá světová válka
Těch letopočtů najdeme v učebnicích dějepisu několik. Uvádí se den, kdy Německo napadlo Polsko, kdy napadlo Francii, my vnímáme samozřejmě datum mnichovské dohody anebo 15. březen - den vzniku protektorátu. Ale když budeme důslední, uvidíme počátek toho všeho daleko dříve - 7. listopadu 1917.
Tomáš Houška
Den, který rozhodl, že Evropa nebude islámská
Některé milníky historie si opulentně připomínáme, jiné mlčky zapomínáme. Učebnice dějepisu jsou pak už jenom naší interpretací, výběrem událostí. Ale výhybky historie se často přehazovaly v úplně jiných okamžicích.
předchozí | 1 2 | další |