Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ES

E78d24a 23S64t91á82r44e24k

17. 8. 2016 21:47

Jen připomínka k tomu Vávrovi a nemotorných rytířích. To se vyskytuje jen v zobrazení bitvy u Sudoměře kde jsou rytíři nuceni brodit se bahnem a v tom bahnu, vypuštěném rybníku by se blbě hýbalo i beze zbroje. V bitvě na Vítkově už jsou rytíři zcela v pořádku :-)

0 0
možnosti
DK

Kde se nachazi ta pevnost, kterou mate na titulnim obrazku?

0 0
možnosti
JA

Zajímavý článek, jen s tou gramotností to asi bude jinak. Při sestavování rodokmenu jsem se dostal do roku 1553 a tam jsem u jednoho svého předka našel poznámku že umí psáti. To by asi nestálo za záznam, kdyby to bylo až tak běžné. A ještě jedna věc, až do konce 18. století nebylo nic neobvyklého najít v matrice místo podpisu svědka křížky.

0 0
možnosti
Foto

Dodám že 1553 bol už podľa drvivej väčšiny kritérií novovek. To už nejakých 100 rokov existovala kníhtlač, takže literatúra bola dostupnejšia. :-)

0 0
možnosti
JZ

V té epoše také byla docela slušně propracovaná sociální politika. Ona ta některými zabedněnými lidmi tolik proklínaná katolická církev ve skutečnosti provozovala hospice a starala se o potřebné.

2 0
možnosti
Foto

R^V Berlíně před lety lidem zrekonstruovali představu o antických bílých stavbách a bílošedých sochách kúroi a kor. i jiných.. všechno barevný, polychromie úžasná, barevný jako blázen, k neuvěření, čili šok... Ale prostě fajn a moc zajímavý rozestření zastřeného.;-)

1 0
možnosti
Foto

Stredovek trval cca 1000 rokov, takže sa nedá takto paušalizovať. Napr. spomínaná hygiena. O nej svedčí to, že napr výroba mydla nadobudla priam priemyselné rozmery (ak ma pamäť neklame, bol to vedľajší efekt krížových výprav). Ale úpadok kúpeľníctva a podobných radovánok priniesla morová epidémia, ktorá mala v rôznych častiach Európy rôzny dopad. Tá na druhej strane spôsobila obrovské sociálne zmeny a zlepšila postavenie prostého ľudu (trvalo to asi 100 rokov).

Vzdelanosť takisto závisela od obdobia. Väčina aristokracie boli analfabeti, o prostom ľude nehovoriac. Do vynájdenia kníhtlače (v novoveku) boli knihy veľmi drahé a vzácne. Bibliu čato nevlastnili ani kňazi. Zase zo zdrojov o krížových výpravách vieme, že križiaci boli bandou hrdlorezov, ale tí hrdlorezi mohli byť vzdelaní... dohovodrili sa grécky alebo arabsky (pretože to boli jazyky ich nepriateľov).

Renesancia a humanizmus prišli v stredoveku zhodou okolností vo veľmi priaznivom klimatickom období. Lenže od Álp na sever mala na prelome stredoveku a novoveku zničujúce účinky nasledujúca malá doba ľadová, ktorá okrem honov na čarodejnice priniesla reformáciu církvi.

K vikingom snáď toľko, že seriál nám sprostredkováva škandinavské ságy v kombinácii s inými zdrojmi. Leže v priebehu 100 rokov sa stali vikingami v podstate všetci obyvatelia Baltského pobrežia, aj Slovania. Nemalo to nič spoločné s etnickou príslušnosťou. Viking bol životný štýl. :-)

0 0
možnosti
  • Počet článků 218
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4287x
Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů a muzikou. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky.