Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nový program My Dictate mi zrychlil a zjednodušil psaní

Ve svém předchozím článku jsem psala o tom, že ovládám počítač hlasem, a také jsem v něm uvedla, že co nejdříve vyzkouším vylepšenou verzi mého stávajícího programu MyVoice. Zhruba před týdnem mě kontaktovala Alena Kubelková, studentka liberecké univerzity, kde vyvíjí hlasový program a nabídla mi, že za mnou přijede, program mi nainstaluje a seznámí mě s ním. Byla jsem z toho nadšená. Instalace trvala chvíli a poté jsem musela namluvit asi 300 slov, aby si program zvykl na můj hlas. Četla jsem slova, která se mi zobrazovala na monitoru a byly to výrazy, které se často používají (nejčastěji předložky, spojky, zájmena atd. ). Tato slova v průběhu diktování řeknu většinou jiným tónem, takže  je programu musí umět rozeznat.

Srdecne Váš... P.S. Prosím omluvte spelling a interpunkcihttp://www.cartoonstock.com/lowres/jmo1774l.jpg

Program, zvaný MyVoice, používám na ovládání celého počítače, kdežto novou verzi, zvanou MyDictate, používám pouze na diktování textů. Jelikož má čeština přes milion znaků a spousta slov si je velmi podobných, neuměla jsem si představit, jak to bude fungovat.

Celé to vypadá tak, že mám na obrazovce tabulku MyVoice, kde mám uložen nový program. Spustím ho tím, že řeknu "MyDictate", potom se automaticky program MyVoice vypne a zobrazí se mi na obrazovce tabulka, kde vidím slova, která říkám. Vím, že může být složité vyznat se v pojmech MyVoice a MyDictate, ale bohužel nevím, jak jinak bych to měla pojmenovat a vysvětlit.  Abych mohla psát, tak musím říct "začátek diktování" a pak teprve mohu diktovat.

Program má v sobě uloženo asi půl milionu slov a dle své potřeby si tam mohu přidávat další bez omezení. Slova diktuji celá a pokud program napíše slovo, které jsem nechtěla, mám možnost vybrat si v tabulce z deseti variant (pokud tam to slovo je) to, co chci a to tak, že například chci napsat slovo "zahrada" program mi úplně nerozumí a napíše   „přehrada“, podívám se do tabulky, jestli tam je slovo zahrada a pokud ano a je napsané třeba na pátém místě, tak řeknu  "vezmi páté" a ono to napíše už správné slovo. Pokud se slovo liší v koncovce jako třeba u přídavných jmen, tak si mohu vymazat poslední písmeno nebo slabiku a doplnit písmena tak, jako jsem zvyklá z programu MyVoice s tím rozdílem, že neříkám pouze třeba „Adam“ když chci napsat "a", ale musím říct "znak Adam".

Naprosto úžasnou funkcí je to, že pokud chci napsat třeba sms z internetu a musím psát bez diakritiky, tak stačí, když řeknu  "přepni diakritiku" a ono to automaticky píše slova bez háčků a čárek, coz je opravdu úžasné. Když se chci vrátit zpátky do programu MyVoice, tak pouze řeknu „hlasové ovládání“ a program MyDictate se sám vypne.

Funkcí, které program nabízí, je mnoho a na všechny si momentálně nevzpomenu a pokud ano, tak bych toho psala opravdu hodně, ale myslím si, že pro ukázku toho, jak program funguje, to rozhodně stačí a doufám, že se mi to povedlo vysvětlit srozumitelně.

Rychlost psaní se mnohonásobně zrychlila, takže články mi půjdou psát, jako když bičem mrská. Dříve mi trvalo delší dobu něco napsat a teď mi trvá delší dobu vymyslet, co chci psát.

           

Na závěr musím znovu poděkovat týmu profesora Jana Nouzy z liberecké univerzity zato, že mi opět usnadnili práci na počítači a konkrétně s diktováním textů.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dita Horochovska | neděle 3.2.2008 20:31 | karma článku: 36,44 | přečteno: 10588x
  • Další články autora

Dita Horochovska

Mexická vlna vozíčkářů

Tuto neděli se jela VC Belgie vozů formule 1 a já jsem si znovu připomněla zážitky, které jsem zažila přesně před rokem, kdy jsem tam byla osobně se svým otcem. Nebudu popisovat všechno, co jsme prožili v Německu, kde jsme byli ubytovaní a ani nic ze samotné Belgie, protože na tom není nic moc zajímavého.

3.9.2009 v 10:52 | Karma: 23,34 | Přečteno: 2570x | Diskuse| Ostatní

Dita Horochovska

„Zimní spánek“ vozíčkářů

Aktuální počasí nás spíše připravuje na jaro a teploty naštěstí stoupají, takže mohu konečně bez starostí a obav vyjet ven. Možná se někdo pozastaví nad tím, proč tomu tak je a možná mi také neuvěří, ale bohužel jsem omezená počasím. V podstatě mám zimu ráda, protože je příroda krásně pokrytá sněhem, ale zároveň ji nesnáším.

11.3.2009 v 11:14 | Karma: 30,41 | Přečteno: 4507x | Diskuse| Ostatní

Dita Horochovska

Má dovolená ve Švýcarsku s neuvěřitelnými zážitky, 2. část

Nyní už mám za sebou základní popis místa, kam jsme jeli na dovolenou a ti z vás, kdo četli mou první část už samozřejmě vědí, co zajímavého se nám stalo hned po příjezdu, takže se teď můžete znovu pobavit, protože příběh pokračuje

12.10.2008 v 18:08 | Karma: 17,30 | Přečteno: 5194x | Diskuse| Ostatní

Dita Horochovska

Má dovolená ve Švýcarsku s neuvěřitelnými zážitky I. část

Letos v srpnu jsem jela poprvé na dovolenou do Švýcarska se svými rodiči a můžu říct, že i když trvala pouhých pět dní, tak jsme toho zažili tolik, že by to někdo možná nikdy nezažil ani za čtrnáct dní. Všechno mi přišlo natolik zajímavé a neuvěřitelné, že jsem se o tom rozhodla napsat a podělit se s vámi o své zážitky.

16.9.2008 v 17:21 | Karma: 24,43 | Přečteno: 3415x | Diskuse| Ostatní

Dita Horochovska

Originální dárek za vysvědčení – biografie Adolfa Hitlera

Letos to bylo asi poprvé, kdy jsem si něco přála za vysvědčení. Nechci se nijak chlubit tím, že jsem měla hezké vysvědčení, ale pro pochopení originálního dárku za něj, to je celkem nutné. I přesto, že jsem si nikdy nic nepřála, tak jsem vždycky dostala něco nečekaného a naštěstí jsem z toho nebyla nikdy zklamaná.

2.7.2008 v 9:06 | Karma: 20,04 | Přečteno: 3152x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Nizozemsko proti Bruselu. Imigrační a klimatické plány Unie Wildersovi nesedí

23. května 2024

Premium Vypadá to na téměř neodvratný střet. Chystaná nizozemská vláda euroskeptického vítěze voleb Geerta...

V pátek hrozí další silné bouřky a přívalové deště, napršet může až 30 milimetrů

23. května 2024  10:56

V pátek večer a v noci se lokálně budou na většině území vytvářet bouřky s přívalovými srážkami...

Za zneužití dotací při přeměně zámků na hotely dostal podnikatel 5,5 roku

23. května 2024  10:24

Vězení na pět a půl roku vyměřil olomoucký krajský soud podnikateli Petru Látalovi, který podle...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvoří se kolony

23. května 2024  10:16

Provoz na dálnici D1 na Vysočině komplikuje dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve směru na Prahu se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4307x
Jmenuji se Dita Horochovská. Pocházím z Náchoda, kde také bydlím. V Náchodě jsem vystudovala střední školu, zvanou Academia Mercurii. Původně to byla Soukromá střední škola podnikatelská, což je známější, než současný název. Tato škola je na 4 roky, ukončená maturitní zkouškou. Vystudovala jsem obor Ekonomické lyceum. Nyní si dávám pauzu, minimálně roční, a potom budu uvažovat o dalším studiu na vysoké škole. Od příštího roku mne snad čeká práce, kde bych byla lektorkou a vyučovala handicapované lidi, kteří potřebují umět ovládat hlasové programy stejně jako já. Jednalo by se o projekt, který chce pomoci handicapovaným lidem, aby si mohli najít zaměstnání a k čemuž by potřebovali znalosti těchto programů. Vše teď závisí na tom, jestli projekt dostane grant od EU.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy