Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Polemika s polemikou na polemiku

Reaguji na polemiku mezi blogery Siemkem a Trčálkem na téma farizejové kontra Ježíš. Nebo v jiné rovině psaný zákona a jeho morální duch. Nicméně jde o téma, které zasahuje každého v jeho životním rozhodování.

Pan Siemko se ve svém  prvním článku zastal osob, které dodržují literu zákona a postavil do kontrastu ty, kteří volají po ústavních zvyklostech nebo potažmo po duchu či smyslu zákona. Pan Trčálek v  následné polemice s humorem přirovnal stav uvažování pana Siemka k postoji farizeů oproti Ježíši Kristu, kterého v důsledku jeho postojů nechají ukřižovat. V  následné reakci již pan Siemko opouští protikladnost farizeů a Ježíše a rovnou se obrací k přítomnosti, tedy k postojům prezidenta Zemana, který neporušuje, alébrž dodržuje, literu zákona a v rámci zákona si údajně jedině správně i význam ústavy či zákona správně vysvětluje.

V reakční polemice zaznívá názor pana Siemka, že, podle něj, desatero dal Mojžíšovi Ježíš. Takové tvrzení nejde úplně proti biblickému smyslu textu. Vychází se zde z, podle mne, špatně pochopené trojjedinosti Boží. Není zde prostor na vysvětlování celé trojiční problematiky, ale je pravda, že, podle současné teologie, tři osoby jedno jsou. Nicméně současné tři osoby mají svůj život, své osobní postoje, svoji časovost vůči vnějšímu světu. Nelze je v zájmu jednoty zaměňovat. Pak bychom totiž žádnou trojiční teorii nepotřebovali, kdybychom mohli osoby libovolně zaměnit.

Ježíš tedy v časové souslednosti nepředal desatero Mojžíšovi. Ježíš, který přišel okusit lidský osud a prožít lidskou bolest, přivedl „vševědoucího“ Boha k poznání, že člověk to na jeho stvořeném světě nemá lehké. Ježíš proto vyhlásil, že nepřišel bývalé zákony desatera či zákony staré Tóry vyvracet, ale naplňovat. Markantně je to znát zejména v podobenství o marnotratném synu. Podle Starého zákona, knihy Numeri, musel být marnotratný syn odveden za město a tam ukamenován. Tehdy to ještě bylo důležité a v zájmu slabé a ohrožené komunity, aby byli marnotratníci odstrašeni. Nehledě k tomu, že starozákonní Bůh má soudcovské a panské postoje v mnohem větší míře než novozákonní Ježíš. Vždyť Bůh neznal ještě na vlastní kůži lidskou zkušenost. V Ježíšově novozákonním pojetí však otec svého marnotratného syna přivítá s láskou. Tedy vůči farizejsky pojímanému zákonu postavil zákon lásky, jímž coby dobrem, duchem zákona, změnil pojetí zákona.

V čem se ovšem liší pojetí Ježíšovo od pojetí Zemanova? Podle mne oba stojí proti jistým farizeům, kteří stojí o umrtvení kdejakého zákona na úkor běžných lidí. Naplnění zákona podle farizejské litery lze bezduše buďto vykládat v zájmu vlastního ega, nebo k obecnému prospěchu. Jistě, zákon lze v jeho omezeném konečném znění obcházet a dělat třeba z ústavy pomůcku k ovlivňování politiky cestu silného prezidenta, který tak sice vyžaduje plný respekt k svému zvolení, ale umenšuje podle svých preferencí volbu politickou. Ústava nebyla napsána pro prezidentský stát. Zákonodárce nenapadlo zkoumat možnost takového nemorálního zneužití k vlastnímu prospěchu. Toto amorální pojetí výkladu zákonů používají podnikatelští šíbři. Běžný podnikatel, hlupák nebo morálně zakotvená osobnost, se tímto směrem nevydává. Tedy zásadní význam antifarizejského porušení zákona v nějakém duchu výkladu tkví v morálním zakotvení. Zeman pro sebe a Ježíš k obecnému prospěchu v zájmu lásky. Tohle by mohlo leckoho trknout, aby si uvědomil, jak si nyní v této zemi stojíme.

Autor: Zdenek Horner | sobota 17.3.2018 18:00 | karma článku: 11,58 | přečteno: 309x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Zdenek Horner

V čem dělají Němci chybu?

Rozhodl jsem se, že přestanu používat označení sudetští Němci. Žádní neexistují. Jsou jen Němci a Češi. Etapa „sudetství“ je definitivně za námi. Oni nechtějí, abychom připomínali minulost, my nechceme poslouchat jejich narativ.

8.5.2026 v 10:28 | Karma: 19,97 | Přečteno: 322x | Diskuse | Politika

Zdenek Horner

Sudetoněmecký sjezd jako setkání bývalých krajanů kdekoli není problém

Jsme-li smířeni česko–německou deklarací, k čemu ale nějaký landsmanšaft? Zrušte si ho na znamení zániku jakéhokoli problému. Nejsou-li s tím agresivní jednotlivci v souladu ať bojují osobně sami za sebe.

7.5.2026 v 5:47 | Karma: 22,77 | Přečteno: 368x | Diskuse | Společnost

Zdenek Horner

Jsem sudetský Němec a chci se s vámi kamarádit!

Když jste zakládali samostatný stát, chtěli jsme si kus toho státu vzít pro sebe a vyhnat všechny Čechy. To se nám bohužel povedlo, až když vám to přikázaly evropské velmoci.

15.4.2026 v 23:36 | Karma: 22,95 | Přečteno: 578x | Diskuse | Společnost

Zdenek Horner

Blahopřeji Magyarovi i Maďarům

Prostě se po letech někde změnila dlouho zavedená vláda. Jednou k tomu dojít muselo. Pozitivní na tom je to, že porážka byla demokraticky přijata. Koneckonců i u nás Fiala odstoupil po prohraných volbách, jak velí demokracie.

13.4.2026 v 17:18 | Karma: 20,00 | Přečteno: 418x | Diskuse | Politika

Zdenek Horner

Demonstrace mne nelákají, nenávistné diskuze mne nudí

Kdysi jeden český spisovatel napsal Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do 15. století. Pan Brouček je v oné minulosti vystaven dilematu, zdali je pod jednou nebo pod obojí. Dnes se to tak vesele neodvíjí.

24.3.2026 v 10:42 | Karma: 21,40 | Přečteno: 404x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi

ilustrační snímek
9. května 2026  12:23

Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...

V Brně začne Divadelní svět, potrvá do 24. května, nabídne 90 akcí

ilustrační snímek
12. května 2026,  aktualizováno 

Vystoupením nizozemského tanečního souboru Nederlands Dans Theater 2 dnes začne mezinárodní...

Hasiči na jihu Moravy čerpali vodu ze sklepů, blesk zasáhl vlak

Hasiči na jihu Moravy čerpali vodu ze sklepů, blesk zasáhl vlak
11. května 2026  22:13

Vodu ve sklepech, popadané stromy na silnicích i vlak zasažený bleskem dnes museli řešit hasiči v...

Na Vysočině měli zatím hasiči kvůli bouřkám nejvíc práce na Žďársku a Jihlavsku

ilustrační snímek
11. května 2026  21:18,  aktualizováno  21:18

Na Vysočině měli hasiči od dnešního odpoledne kvůli počasí s bouřkami čtyři desítky výjezdů. Nejvíc...

iDNES: Tři vězni v Plzni vypili dezinfekci, skončili v nemocnici

ilustrační snímek
11. května 2026  21:15,  aktualizováno  21:15

Tři vězni z plzeňské věznice na konci minulého zřejmě pozřeli dezinfekci. Dostali se do přímého...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK - náborový bonus až 130.00 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

  • Počet článků 954
  • Celková karma 21,41
  • Průměrná čtenost 930x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.