Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Piwo, nimale komedija wot Mira Gavrana

I v této nelehké době se dějí zázračné a milé věci. Ve středu 11. října hostovalo na Mezinárodním divadelním festivalu Gavranfest Německo-lužickosrbské národní divadlo z Budyšína, jež ve světové premiéře uvedlo inscenaci … 

… slavného chorvatského dramatika Mira Gavrana PIWO

Autor se představení účastnil a spolu s ním i výkvět Společnosti přátel Lužice, které jsem nedávno přirostlým členem. Představení bylo simultánně tlumočeno do němčiny a češtiny. Hrálo se v hornolužické srbštině. Díky tomu jsem měl příležitost poprvé navštívit i prostor Divadla Studio Dva v ulici na Perštýně, kde se představení hrálo.

 

leták z představení 1

 

Pár slov k lužickosrbské existenci se sluší. V Praze studovaly skoro všechny kulturní osobnosti z obou Lužic. K naší škodě nám jejich jména dnes nic moc neřeknou, např. Handrij Zejler. Dolní a Horní Lužice byly součástí českého státu od doby Lucemburků ve 14. století do roku 1635. Slovanský národ se v německém živlu téměř asimiloval, ale lokálně tradice i jazyk ještě trochu žijí. Nicméně se studiu této kultury dodnes věnuje věda s názvem sorabistika (u nás zakladatel Josef Páta).

Takovou pomůckou pro rozlišení Horní a Dolní Lužice může být pojem horní a dolní vztažený k horstvu, jež nás a Lužici odděluje. Horní Lužice (s centrem v Budyšíně) se přimyká k horstvu, kdežto Dolní Lužice (s centrem v Chotěbuzi) leží v saské rovině.

Vraťme se ovšem k zážitku divadelní hry samotné. Hra je založena také zčásti na slovní hříčce, kdy se slovanské slovo pro populární nápoj pivo stává spojujícím článkem v čase, který na jevišti postavy prožívají. Syn se jmenuje Ivo, ale skoro slyšíte Piwo, možná to dokonce chvilku byla i domácká přezdívka. Pivo propojuje události jako součást gestického kontaktu, který má vlastně jakousi samozřejmou spojovací funkci. Pokud si s někým dáte kafe nebo si zajdete na čaj o páté, stejně tak si s někým zajdete nebo dáte pivo.

Pochopitelně jde o víc. Na jevišti se od kočárku zjevuje příběh vztahu otce, syna a vnuka v nebývalé intimní rovině. Zdánlivě banální náhledy do setkání u piva anebo i jen výměny názorů či emocionální komunikace denních záležitostí zobrazuje příběh formou, kdy si většinu vztahů musíme domyslet. Není to těžké a je to dokonce často závratně jímavé. Vrcholem představení, které se mi vepsalo do paměti je „hádka – nedorozumění“ otce a syna o synově právě vydaném románu. Otec by ze syna rád měl sportovce, ale ten tajně studuje literaturu. V románu použije mnoho odpozorovaných vlastností svého otce. Otec si román přečte a cítí se do hloubi duše uražen, jak je v románu vylíčen. Nedokáže získat odstup k literatuře a vidí se zobrazen v „negativní“ postavě tyranského otce. Neuvěřitelně výstižná podstata častého nedorozumění mezi blízkými lidmi. Domýšlíme se co si kdo o nás myslí  a děláme to bez rozmyslu a jasné mysli.

 

 

Celé představení leží na bedrech dvou herců, kteří musí ovšem mít úžasný podpůrný servis, protože stárnou před očima. Také na konci představení se jde děkovat právě ten houf spolupracovníků za scénou. Zdařilá je i idea scénografická. Závěs přes celé jeviště, který symbolizuje plenér, zobrazuje nebe s občasnými mráčky. Rozhrnutím závěsu vstupujeme buďto do kuchyně nebo do „pivnice“, kde se odehrávají intimní letmé rozhovory. Cítím velký optimismus, v této vypjatě genderové době se najednou zjeví hra o citlivosti mužů. Takové pohledy a podněty myslím všichni potřebujeme, aniž si to chceme vždy připustit k tělu.

Škoda, že na mé doporučení nemůžete reagovat návštěvou divadelního představení. Ocitli jsme se jen na jednom festivalovém vystoupení. Museli byste si zajet na divadlo do ciziny, kde byste ovšem neměli onen výše zmíněný simultánní překlad. Nicméně byste asi hornolužičtině překvapeně dost rozuměli. Já jsem byl až překvapen, jak mi to šlo. Faktem ovšem je, že jsem pracovně pobýval v minulosti hodně v Polsku, takže mám naposlouchanou „jinoslovanštinu“. Věřím, že příště ani nebude překladu třeba. Ovšem za příležitost ověřit si porozumění jazyku zmíněným způsobem, kdy byla přesnost k dispozici, velký dík. Velký dík všem, kdo se zajímají a zabývají i „okrajovu“ kulturou, protože i ta může přinášet největší požitky a zázračně chytrá sdělení.

Autor: Zdenek Horner | pátek 13.10.2023 14:13 | karma článku: 12,96 | přečteno: 229x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Děti v Gaze se staly pouhým objektem msty

Msta není morálním dilematem, ale je často úkladnou vraždou. Vysloužilý cynický psychiatr se nám snaží namluvit, že rozhodnutí o útoku armády je soukromé rozhodnutí. Armáda je instituce a vede válku v zákonných dimenzích.

15.7.2024 v 21:58 | Karma: 18,19 | Přečteno: 543x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,44 | Přečteno: 426x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 499x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 779x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Globální výpadek postihl 8,5 milionu zařízení, méně než 1 procento, uvedl Microsoft

20. července 2024  19:11

Globální výpadek IT systémů, spojený s aktualizací bezpečnostního softwaru od firmy CrowdStrike,...

  • Počet článků 847
  • Celková karma 25,94
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik