Návrat do Sýrie - fantazie a realita
Důvodů je hned několik. Občanská válka vypukla jako výsledek projevů odporu vůči Asadovské diktatuře. Mnoho pragmatiků poukazuje na klady této diktatury z hlediska údajné náboženské svobody nebo dokonce hovoří naivně o sekulárním státě. Je potřeba si trochu ukázat reálný stav tamní společnosti, který lze čerpat z veřejných zdrojů. Nejde o detaily, ale o celkový ráz problémů, s nimiž se současná Sýrie potýká.
Wikipedie uvádí v roce 2017 přes 18 miliónů obyvatel. Těžko říci, zda je tento údaj včetně stavu syrských uprchlíků v okolních zemích. Odhaduje se, že uprchlíků jsou až tři milióny. Tři čtvrtiny obyvatelstva vyznávají sunitský islám, který se kloní přirozeně spíše k Saudské Arábii, kde má toto náboženské naladění nejsilnější základnu. Zbylá čtvrtina obyvatel je tvořena celou škálou muslimských a křesťanských menšin, dokonce i s menšinou židů.
Ať již člověk o Asadovi smýšlí jakkoli, je nasnadě, že po neukončené občanské válce jsou rozsáhlé skupiny, které utíkají před Asadem. Národní smíření se jen tak nerýsuje. Západ Asada uznává jen se skřípěním zubů. Spojenectví s ním a s Rusy bylo jen pragmaticky dočasné a bylo namířeno hlavně proti zcela iracionální struktuře islámského státu. Ještě dnes se ústřední vláda nezmocnila celého území Sýrie. Dalším problémem je vlivná kurdská menšina. Pokud lze Assadovi něco přičíst objektivně k dobru, je to jeho snaha zachovat územní celistvost Sýrie ve stávajících hranicích. Je ovšem z historie známo, že historicky je Sýrie umělý slepenec vzniklý sobeckým a svévolným kreslením hranic Francie a Británie po druhé světové válce. Vzhledem k sunitské většině obyvatelstva je spojenectví s Ruskem a Íránem velmi problematické. Je otázka, zdali za tohoto uspořádání lze vůbec opustit určité rysy diktátorského režimu, který dává zemi nějakou hmatatelnou stabilitu.
Velmoci nejednají v zájmu Sýrie. Těžko také říci, co je zájmem Sýrie a kdo může zvenčí říkat, co by jím být mělo. Lze tedy bohužel předpokládat, že se za této situace vnitřní opozice bude opírat o exilové struktury a řada uprchlíků se nebude chtít do Sýrie vracet, pokud se nestane nějaký demokratický zázrak. Jsou zkušenosti s podobnou situací po jiných konfliktech. Po odchodu Američanů z Jižního Vietnamu se v okolních zemích podobným způsobem vyskytovali ve velkém a problematickém množství uprchlíci před severovietnamskými komunisty. Přes všechny sliby mezinárodní společenství tyto uprchlíky postupně pustilo z hlavy a jediné čeho bylo dosaženo, byl příslib jakési mlhavé politické amnestie pro navrátilce z okolních zemí. Nesledoval jsem tento problém přesně až do dnešních dnů, ale stále se ještě všichni do Vietnamu nevrátili; nicméně severovietnamský režim také trochu změkl po pádu Sovětského svazu.
O názorové skladbě utečenců ze Sýrie si nemůžeme dělat iluze. Pochopitelně děti zřejmě nemají zcela samostatný názor a politické postoje. Jde tedy také o jejich názorovou budoucnost a ta se může velmi lišit od názoru tradičně diktátorského státu. Nejde mi zde o konečné vysvětlení situace nebo narýsování řešení pro Sýrii, na to mám málo informací a není to ani předmět mého zaměření, takže do toho rozhodně fušovat nebudu. Jde mi jen o to, abychom si uvědomili, že situace uprchlíků se bude ustalovat a vyjasňovat možná desetiletí. Na Blízkém východě a v severovýchodní Africe jsou možná stovky utečeneckých táborů, kde již celé generace prožily své dětství a nástup do dospělosti. Nikdo tuto situaci nevyřeší mávnutím kouzelné hůlky, nevyřeší se ani záchranou správně a bezpečně avšak náhodně vybraných padesáti jedinců. Nicméně s touto pomocí je třeba začít. Pokud chce západ dosáhnout toho, aby tamní zůstali doma, musí se tyto strašlivé provizorní podmínky měnit a změnit. Politika dvou posledních desetiletí j lemována pokusy o regionální spolupráci, která se ovšem rozpadla po tzv. Arabském jaru. Dnes na jakoukoli konferenci čelní představitelé většiny zemí z regionu nepřijedou. Spolupráce, kterou Evropa slibovala, se scvrkla jen na zbrzdění migrace. Je naivní si myslet, že Evropa prosadí tento svůj jediný zájem o tyto země nějakou silou. Dokonce dnes ani penězi, kterých má ze zemí Perského zálivu daleko větší přísun za lepších podmínek, než od Evropanů.
Bez ohledu na to, zdali se nakonec pomůže symbolické padesátce syrských uprchlíků na našem nebo cizím území; bude to dobrá zpráva, že myslíme větu „pomáhat tam u nich“ naprosto vážně. Aby to všechno k něčemu bylo, musíme se naučit s nimi komunikovat. Představa, že tam přijedeme a oni budou umět naše jazyky je směšná. Trocha migrantů by se nám v tomto smyslu hodila, protože z nich by se mohli rekrutovat odborníci na komunikaci v arabském světě. Sám fakt handrkování o této pomoci, jejích podmínkách a jejím teritoriálním uspořádáním je pozitivní v tom, že odkrývá tento problém v jeho reálné podobě. Čím více budeme jejich situaci rozumět, tím lépe a skutečněji můžeme naplnit předsevzetí o pomoci u nich doma. Slepým naplňováním nějakých alibistických fondů nezměníme nic. To je program tak akorát pro politiky. Občanská společnost to jen na politicích nechat nemůže.
Zdenek Horner
Malá introvertní mše za paní Lenku

Pustil jsem si oblíbenou sedmou symfonii Ludwiga van Beethovena. Pokusil jsem se zamyslet nad lidským osudem, který je přeplněn nespravedlností. V nějaké formě ji prožíváme všichni, ale dokážeme toužit po další naději.
Zdenek Horner
Víme druzí

Od propouštěných uklízeček z rádia Hlas Ameriky jsme se ve špeluni U váhy dozvěděli, co naštvalo tajné služby Ruska i Ameriky. Andrej a Petr si nedaleko od Staropramenu podali ruce a založili trvalý svazek panevropské důvěry.
Zdenek Horner
S ODS se nelze setkat

S ODS se dnes bohužel nelze setkat. Tato strana zaujala totální bojovné stanovisko, kdy každá rána pod pás je v duchu jezuitského boje za víru správná, pravdivá, legální i legitimní. Nikdo si nemůže být jist, ...
Zdenek Horner
Nediktujte nám, jak se máme cítit

Život je o cítění. Pokud vám někdo předepisuje vaše pocity, je to smutné. Každý se s tím setkal ve svém soukromí, že mu třeba matka v zájmu výchovy říká: takhle to nemůžeš cítit. Matka má jistě nárok, ale nikdo jiný ho nemá.
Zdenek Horner
Jsem vděčný dezolát

Sám v sobě se totiž nevyznám, a tak je cenné, když odborník světově vědeckého formátu nastaví zrcadlo mému myšlení, v němž konečně mohu najít světlo vědeckého kapitalismu na konci tunelu a vybřednout ze svého ...
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Ve Vatikánu se scházejí kardinálové, začínají přípravy na pohřeb papeže
Sledujeme online Zatímco svět truchlí, ve Vatikánu řeší, co po smrti papeže Františka bude dál. V úterý se mají...
Obří požár skládky plastů na Rakovnicku. Zasahují stovky hasičů, jsou i zranění
Hasiči v úterý pokračují v likvidaci obřího požáru skládky lisovaných plastů u Rynholce na...
Srážka dvou aut ráno uzavřela silnici na Královéhradecku, sanitky odvezly tři lidi
Dvě osobní auta se ráno srazila na okraji Holohlav na Královéhradecku. Zdravotničtí záchranáři...
Příměří je minulost. Rusko poslalo drony na Oděsu a plně obnovilo boje v pohraničí
Rusko s koncem třicetihodinového příměří provedlo v noci na úterý rozsáhlý dronový útok na...

Prodej stavebního pozemku 823 m2, Holice
Holice, okres Pardubice
2 399 000 Kč
- Počet článků 887
- Celková karma 23,88
- Průměrná čtenost 965x