Kúdela v tenatech progresivismu

Naposledy jsem psal o tom, že se má Kúdela proti UEFA odvolat. Dnes jsem ještě více přesvědčen, že nejlepší by bylo, kdyby to udělal a diskuse o problému by mohla dlouhodoběji zhodnotit různorodé pohledy všech stran.

Nikde nezakrývám, že jsem v podstatě založením progresivista, určitě ne ovšem neomarxista v onom vulgárním smyslu, jak to vnímají ve vazbě na někdejší marxismus – leninismus vypjatí regresivisté. To, že jsem se zastal Kúdely nemělo nic společného s podporou rasismu nebo s jeho vzetím na milost. Ale uvědomil jsem si jenom slušnou míru progresivního pošťuchování.

Nemá smysl opakovat zde poučky o tom, co je a není rasismus. Mnohdy na to neumí odpovědět ani soudy, a navíc jde ještě o rovinu úmyslu či neznalosti, což není totéž. V případě Kúdelovy nadávky jsem minule psal, že je jedno, co urážlivého černému protivníkovi řekl. Naopak si myslím, že z hlediska úmyslu je zakrytí úst spíše potvrzením toho, že šlo o čistě soukromou invektivu.

Podle mě je projevem podpory rasismu nebo projevením rasismu samotného jasná veřejná deklarace, kdy si dám záležet na tom, aby nikdo nebyl na pochybách, že odsuzuji něco jinakého jako nepříjemně či dokonce neoprávněně jinaké.

Záleží tedy na tom, že Kúdela nebyl dosud nikde znám coby rasistický štváč. Nejsou známé žádné jeho rasisticky sympatizující výroky. Prostě se dostal jen do kolize s někým jinak barevným. Jiná barva či jinakost sama nemůže znamenat nějakou nedotknutelnost. Proto si myslím, že zakrytím úst spíše Kúdela bránil veřejnému slyšení toho, co přesně, třebas i urážlivě rasistického, říkal. Chtěl, aby to před veřejností zůstalo skryto a vytvářel tak soukromoprávní konflikt s osobou, nikoli se zástupcem rasy. Mohu se mýlit, vše jsou jen dohady. Nicméně si myslím, že přijetí mé podmínky pro posuzování rasistických výroků s maximálním ohledem na jejich veřejnost a úmyslnou veřejnost by mohlo pomoci v orientaci, jak s tím vším lépe, progresivněji zacházet.

Třeba se díky tomu všemu naučíme, že jazyky umí stupňovat a odstupňovat naše tvrzení často tak, aby byla přijatelná nebo umírnění. Dali bychom tím prostor ke vnímání přijatelnosti a umírněnosti, kterou je nám všem třeba. Jako příklad odstupňovanosti postoje k jinakosti např. homosexuální mohou být postoje: 1 umírněný – je to každého věc, a nijak mne to nezajímá, nicméně se kontaktu raději vyhnu; 2 přijatelný – nemuseli by se tak předvádět, ty jejich karnevaly se mi nelíbí, děti bych tam nepustil, apod.; 3 regeresivní – žádná homosexualita neexistuje, nikdo na ni nemá právo, zakázat a léčit;

Sic jsem ten progresivista sluníčkář, ale rovněž se mi nelíbí, ba je pro mne nepřijatelné samoúčelné obviňování z rasismu, zejména tam, kde není po něm zjevné stopy. Na druhé straně se nejsem schopen dovychovat na roveň zdejšího požadavku po regresivně represivním postoji. Nesouhlasím se zákazy a politikou čím hůř tím líp, protože odtud jsou tyto názory bohužel zjevně zakotveny.

 

 

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 18.4.2021 13:32 | karma článku: 10,35 | přečteno: 324x

Další články autora

Zdenek Horner

Díky válce proti Íránu se bude všem špatně argumentovat

Zmatení posuzovacích metrů, který konflikt je agresí a který preventivní válkou je na světě. Válka je prostě špatná a je selháním komunikace. Tato válka rozhodně neprospěje Ukrajině, ani EU, ani Izraeli.

4.3.2026 v 15:05 | Karma: 26,09 | Přečteno: 501x | Diskuse | Společnost

Zdenek Horner

Projev k Rusku místo podpory Slovenska a Maďarska

Svět je jedno, řekl filosof Parmenidés. Pro dnešní dny bychom mohli dodat, a realita je jen jedna. Slovo realita, nikoli nemovitost, se dnes skloňuje na každém rohu. Kdekdo vidí realitu a neváhá nám ji předestřít.

25.2.2026 v 8:34 | Karma: 24,36 | Přečteno: 544x | Diskuse | Politika

Zdenek Horner

Získala Voborníková bronzovou medaili na OH?

Já si zatím myslím, že získala. Ale. Co když dopingové testy odhalí delikventku, která ještě o medaili přijde a Voborníková bude třeba mít stříbro nebo i zlato? Nebyl by to první případ.

22.2.2026 v 2:04 | Karma: 17,33 | Přečteno: 561x | Diskuse | Společnost

Zdenek Horner

Již loni jsem zapomněl

Měl jsem desetileté výročí zdejší spoluúčasti na blogu. Nedalo mi to a zalistoval jsem kam to šlo. Zdá se mi, že jsem tu byl o malinko dříve, než je datován můj nejstarší dostupný příspěvek.

18.2.2026 v 2:59 | Karma: 19,38 | Přečteno: 257x | Diskuse | Společnost

Zdenek Horner

Jak se z konfrontace vrátit k diskusi?

Když se posledních pět let rozhlédnu kolem sebe, vidím samou konfrontaci. V rámci obvyklých tahanic od hodnocení umění, výběrových řízení nebo politikaření se většina komunikace redukuje na nevěcnou konfrontaci.

13.2.2026 v 6:19 | Karma: 16,96 | Přečteno: 218x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Mezinárodní den žen je zpět. Kam vyrazit? Deník Metro nabízí zajímavé tipy. Od výstavy po wellness

Charitativní módní přehlídka Každá jsme krásná je silná.
7. března 2026  12:51

Rok se s rokem sešel a opět je tu Mezinárodní den žen (MDŽ), který připadá každoročně na 8. března....

vydáno 7. března 2026  12:51

Že jaro je tady, o tom svědčí nejen letňanské zahrádky.

Praha 9 Vysočanská

Praha 9 Vysočanská
vydáno 7. března 2026  12:50

Odtah nákladního vozu - havárie - Praha 9 Vysočanská

vydáno 7. března 2026  12:49

Minitrh v Petrovicích před místní poliklinikou.

  • Počet článků 947
  • Celková karma 22,42
  • Průměrná čtenost 933x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.