Klima se mění, na tom je shoda.
Hnedle potom se pokusil provinění shodit na ženu. Tolik první a základní lidský příběh. Poučení není v tom, zdali se to historicky skutečně stalo, ale, co to o člověku a jeho vztahu k odpovědnosti vypovídá. Na druhé straně se po vyhnání lidstva z ráje (nevědomosti) mnozí lidé odpovědnosti ujali. V bibli je však málo chvály na tyto osoby. Většina proroků spíše moralizovala či přímo kritizovala, ale chvály odpovědnosti je podle mne v biblickém textu málo.
Ale zpět k ekologii. Ochrana životního prostředí se odehrávala již od středověku, kdy začali fořti, myslivci a rasové spravovat hvozdy a likvidovat zvířecí mršiny podle pravidel alespoň základních požadavků hygieny. Postupně se zaváděly různé regulace toků, přírodě přitakávající, ale i přírodou opovrhující. K správnému využití úprav byla nutná údržba, a stejně jako byli ustanoveni lokální cestáři, byli ustanoveni také různí povodníci či pojezní, rybníkáři apod. Bez čištění vodních toků, jejich pozitivní úpravné funkce mizí. Postupně se agenda různých regulací navršovala. Přesto centrální úřady ochrany životního prostředí vznikaly až na konci 20. století. Taková byla moc plundrátorů přírody.
Ve spolkovém Německu bylo ministerstvo životního prostředí založeno až v roce 1986 v reakci na černobylskou havárii jaderné elektrárny. U nás až po listopadové revoluci v roce 1990. Možná si starší z nás vzpomenou na různé ekologické kauzy, které se vynořily v důsledku odjezdu sovětských armád, a to se u nás v podstatě ani neválčilo, jen tu sídlili. Také se k nám zavážel odpad ze západu, což se potichu děje stále, ale více se dnes bráníme. Nikdo zřejmě nebude popírat, že na Ostravsku mají větší problémy s ovzduším než ve zbytku republiky, a to nejen vlastní vinou, ale ještě za přispění masivních polských exhalací.
Díky zesílení politických pozic ochrany životního prostředí se začaly pod sankcemi vymáhat například rekultivace a nápravy poškození životního prostředí. Přesto některé ekologické katastrofy padly na stát potažmo na daňové poplatníky. Téměř každá lidská, činnost snad vyjma myšlení, nějakým způsobem zasahuje naše společné životní prostředí. Pochopitelně ti, co potřebují na těžbě vydělat co nejvíc, se zdráhají dobrovolně sanovat svoje škody. Podobně se úspory projevují ilegálním vypouštěním jedů do přírody. To jsou zjevné případy, ale ty neviditelné, a tudíž i značně nezjevné, jsou ve strategickém chování globálních korporací. Kolik dopravních společností brázdilo svými loděmi moře pod vlajkou Libérie, kde nebyly prakticky žádné ekologické a bezpečnostní požadavky na údržbu lodí. Podobně evropští investoři vytěsnili zcela vědomě těžký industriální průmysl z Evropy do jihovýchodní Asie. Zčásti právě kvůli měkkým ekologickým zákonům a levnější pracovní silou. Dnes se ovšem pokrytecky dovoláváme toho, aby tam snížili v podstatě naše emise na náklady tamních daňových poplatníků. Vot novoj imperijálismus.
Princip ekologie tkví vlastně jen v jednoduchém požadavku. Neházet svoje viny a problémy a zplodiny na druhé, ale postarat se na úkor vlastního zisku o jejich nápravu. Ono toho zisku stále ještě může dosti zbýt, a pokud ne, tak se takové činnosti vůbec nemají otevírat. Nicméně nejsem pro takovou preventivně zákazovou společnost. Musíme podstupovat rizika, abychom mohli vyzkoušet a dokázat zlepšit produktivitu rostoucí lidské společnosti. Společnost neuživí nějaká drastická svatá ekologická regulace. Především by se mělo přestat lhát. Rozvinuté země donutily rozvojové země k bezprecedentní antiekologické výrobě a související politice. Ekonomický zázrak by se jinak v Asii nekonal. Nyní stojíme před zcela podobnou „industrializací“ Afriky (a podobně i třeba brazilské Amazonie). Změna myšlení by měla tkvít například v přijetí globální ekologické daně, kterou by se například financovalo vykoupení ohrožených přírodních nik a útvarů pověřenou organizací OSN. Jinak zcela nevyhnutelně musí nastat další válečné konflikty nebo nekonečné devastace planety, které ovšem miliony lidí nepřežijí. Možná právě o tuto masově ekologickou eutanázii mnohým jde. Nikoho krom bílé rasy spotřebitelů přece nepotřebujeme, jenom bílá rasa nese pokrok, ostatní jej nejsou schopni. Prostřednictvím Globální ekologické daně bychom mohli zlepšit životní podmínky v migrantsky rizikových zemích. To by byla pomoc tam na místě mimo Evropu. Ale racionalizační pokrytectví bílé civilizace nic takového zcela zřejmě nemá v plánu.
Lidstvo se vnímá v takovém dvojím modu. Jedněm stojí život pouze na penězích, ekologickým odpadem je potom chudoba většiny, protože vedle čestné hospodářské soutěže se odehrává i špinavá likvidace konkurence a nepřipuštění ke zdrojům bohatství, zejména ke rozvojovému kapitálu.
Druzí zase žijí z hodnot, ale ve skutečnosti ze vzduchu principů. Rovnost, volnost a bratrství nebude nikdy dosaženo bez peněz, resp. zisku a bohatství v různých podobách. Nicméně likvidační ekologické zplodiny se musíme naučit důkladně rozeznávat a eliminovat. Je to stejně těžké jako s pravdami a falešnými dezinformacemi. Pravda je sice relativní, ale ve svých proporcích je z devadesáti devíti procentech jasně viditelná a pravděpodobná, takže se z ní dá prakticky vycházet. Výjimka potvrzuje pravidlo. Ani hmota není trvalá a identická, neboť se neviditelně neustále rozpadá, jenom v jiných časových dimenzích, než vnímá člověk. Obhájci principů jsou samozřejmě v nevýhodě. Rozvoj zlatého telete se propaguje a financuje mnohem snadněji než principiální likvidace zplodin zlatého rozvoje.
Jsem spíše optimista, lidstvo určitě má naději. Nejsem optimista jen pro nějaký naivní princip, ale z hlubokého přesvědčení, že pesimismus nic nevyřeší, ničemu nepomůže, jen člověka zavleče do myšlenkových temnot. Často si kladu otázku. Mohou být pesimisté vůbec někdy šťastni? Nic jim nestačí, takže se musí pokusit pro své uspokojení plundrovat na samu životní mez. Já mám to štěstí, že v omezení nevidím nedostatek, ale příležitost pracovat na sobě. Dokud to jde.
Zdenek Horner
Reset vztahů s Ruskem?
V souvislosti s prezidentskou kampaní v USA se tento pojem objevil v komentářích při diskuzi Trumpa a Harrisové. Snažil jsem se dohledat titulek na netu, ale neuspěl jsem.
Zdenek Horner
Tak trochu neznámé olympiády
Na jedné straně svět blázní a šílí ve válečných konfliktech, na druhé straně je plný pozitivní energie. Díky snahám všelijakých outsiderů se svět nehroutí jen v násilí a zlobě.
Zdenek Horner
Foltýn v nedbalkách
Dnes pan Foltýn opět zopakoval, na čem všem trvá. Pro mne je tím záležitost vyřízena. Tento pán není schopen posunu v uvažování a neslyší nic než rozkazy bůh ví od koho.
Zdenek Horner
Vládní technologie umí být pěkně špinavá
Pokud naše vláda deklaruje, že chce bojovat s dezinformacemi, které ztotožňuje se lží, neměla by se shazovat vytvářením zdání, které je zavádějící a směřuje k dezinformaci mílovými kroky.
Zdenek Horner
Otevřené slovo proti Foltýnovi
Nebudu zakládat petici, ani facebookovou fanouškovskou stránku. Chci jen projevit smutek a nepochopení pro intelektuály, kteří si tak snadno naběhnou na vějičku špatně modernizovaného fanatismu.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Kvůli povodním se evakuuje vesnice v Polsku, připravují se i Dolní Rakousy
Extrémní počasí zasáhlo kromě Česka i část střední Evropy. Z polské vesnice Glucholazy, blízko...
Největší muzeum škodovek rychle stěhuje celou expozici, bojí se zatopení
Největší muzeum českých závodních škodovek a prototypů na světě - Svět Škodovek v Mrači u Čerčan na...
Kvůli riziku záplav se mimořádně sešla Ústřední povodňová komise
Sledujeme online Déšť neustává, hladiny řek v České republice stoupají a míst s nejvyšším stupněm povodňové aktivity...
Rozpočet je neodpovědnost vlády i opozice, říká Miloš Zeman
Premium Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES komentuje dění na domácí politické scéně a tvrdí, že jediným...
Pronájem bytu 3+1, výměra 75m2, ul. Litoměřická, Děčín . Staré Město
Litoměřická, Děčín - Děčín III-Staré Město
9 900 Kč/měsíc
- Počet článků 858
- Celková karma 24,75
- Průměrná čtenost 965x